Kedilerin Kısırlaştırılması Gerekli mi?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Kedilerin Kısırlaştırılması Gerekli mi?
Kedilerin Kısırlaştırılması Gerekli mi?

Kedilerde aile kavramı diye bir şey söz konusu değil. O nedenle karşılarına çıkan her erkek kedi ile hatta daha önce kendi doğurmuş olduğu erkek kedi ile bile çiftleşme yaşayabilir. Doğurdukları ilk anda tabi ki içgüdüsel olarak yavrusunu koruyup bakımını üstleniyor fakat sütten kesildikleri anda onlarla ilgilenmeyi bırakırlar. Ve yeniden çiftleşebilecekleri bir erkek kediye yönelirler.

Kedilerde kısırlaştırma işlemi konusunda birçok hayvan sever tepkili olsa da bu operasyon aslında kedilerin sağlığı açısından çok faydalıdır.

Kedi sahiplerinin bir kısmı kısırlaştırma işlemi ile kedinin cinsel yaşamına engel olunduğunu düşünerek karşı çıkarlar. Fakat kedilerde aşk ya da aile kavramı gibi duygular yoktur. Sadece seksüel hormonlarının fazla çalışmasından kaynaklı sürekli çiftleşme ve üreme isteği duyarlar. Buda sahipsiz ve bakımsız birçok kedinin oluşmasına neden olur.

Kedi kısırlaştırma işleminde kedilere anestezi uygulanarak üreme yeteneği sonlandırılır. Dişi kedilerde rahim ve yumurtalıklar alınırken, erkek kedilerde de testisleri alınmaktadır. Kedi kısırlaştırma operasyonu geri dönüşü olmayan bir durum oluşturduğundan kedi sahipleri buna karar vermeden önce çok iyi düşünmelidir. İleriki dönemlerde kedisinin yavrulamasını istediğinde artık çok geç kalınmış olabilir.
Kedi kısırlaştırmada iki farklı yöntem uygulanır. Hangi yöntemin uygulanacağına veterineriniz karar verecektir.

Kedilerde kısırlaştırma zamanı tamamen kedinizin gelişimi ile ilgilidir. Fiziksel yapısı, kilosu ve sağlık durumuna göre kısırlaştırmaya uygun olup olmadığına karar verilir. Kediniz cinsel olgunluğa erişmişse zaten bunu hareketleri ile belli etmeye başlayacaktır. 6 aydan büyük ve 2,5 kilonun üzerinde olan kedilerde kısırlaştırma işlemi yapılabilir.

Kediler cinsel olgunluk dönemine geldiklerinde daha farklı tonlarda miyavlamaya başlarlar. Sahiplerine daha fazla yanaşır ve sevgi ilgi bekliyormuş gibi sırnaşmalar başlar. Sırt kısmını kamburlaştırıp arka kısmını havaya kaldırarak sık sık bu pozisyonlarda dururlar. Kedilerin çiftleşme ihtiyacı duydukları dönemlerde idrar yapma oranlarında da artış görülür.

Erkek kedilerde cinsel olgunluk dönemi 8 ve 10. Aylarda başlar. Ancak kısırlaştırma işlemi için 15 ve 18. Aya kadar beklenmesinde yarar vardır. Çünkü bu sayede böbrek hastalıklarına yakalanması önlenmiş olur.

Erkek kedilerde kısırlaştırma işlemi dişilerdekinden daha basittir. Aynı zamanda işlem süresi daha kısadır. Operasyon sonrasında dikiş atılmaya bile gerek yoktur.

 

Dişi kediler 5.aylarına kadar yavru sayılırlar. 5.aydan sonra ergenlik dönemine geçiş yapmış olurlar. Dişi kedilerin kısırlaştırma işlemi hem daha uzun sürer hem de daha zor geçer. Kedinin sadece rahmi alınırsa bu doğum yapmasını engeller fakat kızışıp cinsel ilişkiye girme ihtiyacını yok etmez. Bunu engellemek için yumurtalıklarının da tamamının alınması gerekmektedir.

Kedilerde kısırlaştırma işlemi yapıldıktan sonra kulağının ucu kesiliyor. Bu sayede birkaç kez kısırlaştırılması engellenmiş oluyor. Ancak bu sadece sahipsiz sokak kedileri için yapılan uygulamadır. Kısırlaştırılmak için sokaktan alınan kediler işlem sonrası 12 saat dinlendirildikten sonra alındıkları yere bırakılıyorlar. Sahipli olan kediler için böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü tüm sağlık kayıtları karnesinde yer almaktadır.

Kedileri Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

  • Kediler kısırlaştırıldıkları zaman kızgınlık belirtisi yani çiftleşme isteği oluşmaz.
  • Meme tümörü, rahim ve yumurtalık kanseri gibi hastalık riskleri azalmış olur.
  • Plansız bir şekilde yavrulamasının önüne geçilmiş olur.
  • Daha uzun ömürlü ve sağlıklı yaşamalarına katkı sağlar
  • Testis kanseri ve prostat riskini ortadan kaldırır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.