Kediniz İçin Islak Mama Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Kediniz İçin Islak Mama Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Kediniz İçin Islak Mama Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kedinize ıslak mama alırken çok dikkat etmelisiniz. Çünkü mamalar kedinizin daha uzun ömürlü ve sağlıklı olabilmesine büyük katkı sağlar.

Islak mama seçiminde önemli olan sadece mamanın tadı değildir. Kokusu, ebadı, formu ve dokusu da çok önemlidir. Bunun yanı sıra kedinizin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri içeriyor olması da çok önemlidir.

Doğru Islak Mamayı Seçme Yöntemi

Doğru ıslak mamayı bulabilmek tek seferde mümkün olmayabilir. Bunun için çeşitli mamalardan alarak kedinizin memnun kalacağı mamayı bulabilmek için test yapmalısınız. Deneme yanılma süreci ile kediniz için en uygun ıslak mamayı bulabilirsiniz. Kedinizin mamaya karşı verdiği tepkiler ile ne tarz mamalardan hoşlandığını belirleyebilirsiniz.

Islak Mama Çeşitleri

Ezme (Pate)

Çoğunlukla tek bir parça halinde olurlar. Kıvamı orta yoğunluktadır ve pürüzsüz şekildedir.

Tiftiklenmiş

Tiftik tiftik tavuk etine benzeyen parçalar halindedir. Bunlar çoğunlukla et parçalarıdır. Yoğun kıvamlı bir sos içinde bulunurlar.

Küp şeklinde

Piyasada en çok satılan ıslak mama çeşididir. Yoğun kıvamlı bir sos içinde yüzen tavuk, et veya balık parçalarından oluşur. Küp şeklinde doğranmış ve konserve halindedir.

Pullu

Orta yoğunlukla bir sosun içinde yüzen küçük, yassı ve ince et parçalarından oluşur.

Yahni

Et ve sebze parçaları içeren sıvı bir ıslak mama çeşididir.

Karışık

İçerisinde tüm mama çeşitlerini bulunduran ıslak mama karışımıdır.

Islak Mama Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedinizin günlük protein ihtiyacını karşılayabilecek bir içeriğe sahip olması çok önemlidir. Kediler için ideal protein oranı en az %8,8’dir.

Kedilerin karbonhidrat tüketimi mümkün olduğunca en az seviyede olmalıdır. Kedinize ıslak mama seçerken içeriğinde çok fazla karbonhidrat bulunmamasına dikkat etmelisiniz. İçeriğindeki buğday, mısır, soya, pirinç ve benzeri nişastalı besinler çok az ölçüde olmalıdır.

Kedinizin herhangi bir besin grubuna alerjisi olabilir. Bu nedenle ıslak mama kullanmaya başladığınızda kedinizi çok iyi gözlemlemelisiniz. Alerjik bir durum söz konusu ise acilen veterinere götürmeli ve buna yol açan mama türünü bir daha kullanmamalısınız. Kedinize alerji yapan besini teşhis etmek için alerji testi yaptırmalısınız.

Kedinizin sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için gün içerisinde hem kuru mama hem de ıslak mama tüketmesi gerekmektedir. Yaşına ve cinsine göre ne ölçüde ıslak mamaya ihtiyacı olduğunu veterinerinizden öğrenip bu oranda beslemeniz çok önemlidir.

Bazı ıslak mamalar yeterince su barındırmadığı için faydalı değildir. Ve bu gibi mamalarla beslemenizin sağlığına pek de bir faydası olmayacaktır. İdeal bir ıslak mamada olması gereken sıvı oranı en az %75 olmalıdır. Islak mamayı tüketirken sadece içindeki et parçacıklarını değil, sosunu da yemesi çok önemlidir. Eğer almış olduğunuz ıslak mama yeterince su içermiyorsa içerisine içme suyu katabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.