Kedinizin Yatağı Nasıl Olmalıdır?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Kedinizin Yatağı Nasıl Olmalıdır?
Kedinizin Yatağı Nasıl Olmalıdır?

Kedinizin sağlıklı bir yaşam geçirebilmesi için yatak seçiminin doğru yapılmış olması çok önemlidir. Hayvanların doğası gereği sokaklarda ya da ormanlarda yaşıyor olmaları onların üşümediği anlamına gelmez. Kediler özellikle karın bölgesi ve patilerinden çok üşürler. Özellikle kış aylarında üşüdükleri içinde çok sık hastalanırlar. Kedilerin bacaklarında görmüş olduğunuz nasırlar aslında onların kendilerini soğuktan koruma çabasıdır. Nasırlaşan vücut ısıya karşı daha dayanıklı hale gelir. Kedi soğuktan ne kadar az etkilenirse vücudundaki nasırlarda o denli az görülür.

Evinizde beslediğiniz kediler için bir yatağa ihtiyacınız vardır. Kedi yatakları genelde elyaf malzeme kullanılarak üretilir. Elyaf ısıtıcı özelliğe sahip olduğu için özellikle tercih edilmektedir. Sıcak olmasının dışında yumuşak ve konforlu olması da elyafın tercih edilme sebeplerindendir.

Kedi yatağı alırken kolay yıkanabilir olması da çok önemlidir. Biz insanlar için olduğu gibi kediler içinde hijyen çok önemli bir konudur. Bu yüzden kedi yatakları düzenli aralıklarla yıkanmalıdır. Yıkama işlemi sırasında çok ağır kokulu deterjanlar kullanılmamalıdır. Kediler kokuya karşı çok hassastırlar. Hatta yaşam alanlarında kendi kokularını bıraktıklarında kendilerini daha güvende hissettiklerinden dolayı bazen yatağını yıkadığınızda kendi kokusu yok olduğu için tekrar kullanmak istemeyebilirler.

Eğer kedinize dış mekanda bakıyorsanız ya da herhangi bir sokak kedisi için yatak almayı düşünüyorsanız aranan özelliklerin başında su geçirmez bir yapıya sahip olması olacaktır. Dayanıklı malzemeden bir yatak olması çok önemlidir. Yada dış mekan kedileri için sadece kapısı olan bir kulübede yeterli olabilir.

Kış için yatağın sıcak tutma özelliğine sahip olması gerektiğinden bahsettik. Yazın ise terletmeyen bir kumaşa sahip olması çok önemlidir.

Kedilere genellikle hasır yataklar alınır. Görüntü açısından hoş durabilir ama hasır zamanla zarar gördükçe kedinize de zarar vermeye başlayabilir. Ayrıca hasır hava geçirgen bir yapıda olduğundan dolayı kedinizi soğuktan korumayacaktır. Temizlik açısından ise kolay temizlenmediği için aralarda sürekli kir ve tüy kalıntıları kalacak olup hijyenik açıdan da hiç uygun değildir. Bu nedenlerden dolayı hasır yatakları tavsiye etmiyoruz.

Kedi yatağı temizliği nasıl olmalıdır?

Kediler hijyene düşkün canlılardır. Yatakları kirli olduğunda onu kullanmak istemeyeceklerdir. Bu nedenle düzenli bir şekilde yataklarını temizlemeniz gerekmektedir.

Plastik malzemeden üretilen kedi yatakları temizlik açısından en kolay olan modellerdir. Ayrıca mikrop ve pire barındırma açısından risk oranı daha düşüktür. Ve bu sebepten de temizlik açısından çok avantajlıdır.

Temizleme esnasında kullanacağınız deterjanların zararsız olmasına ve iyice durulanmasına çok dikkat edilmelidir.

Kediler sıcağı sevdikleri için yatakları evin en sıcak köşesine ya da dışarıda en kuytu köşeye konulmalıdır. Kedinin yatağının cereyan almayan bir bölgede olduğundan emin olmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.