Kemik Erimesine İyi Gelen Yiyecekler

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Kemik Erimesine İyi Gelen Yiyecekler
Kemik Erimesine İyi Gelen Yiyecekler

Kemik Erimesi Nedir?

Kemiklerde doku yoğunluğunun azalması ile ortaya çıkan kemik erimesi kadınlarda daha sık görülür. Kemiklerin dokuları insan yaşamı boyunca kendini yenileyebilir. Kemiklerin yerine daha sağlam dokular kendiliğinden gelişir. Ancak 30 yaşına kadar devam eden kemiklerin kendini yenilemesi bu yaşlardan itibaren yavaşlar ve durur. 30 yaşından sonra kemik kütlesi yavaş yavaş azalmaya başlar. Kadınlarda özellikle menopoz sonrasında östrojen hormonunun azalmasıyla kemik kütlesinde kayıplar yaşanır. Bu durumda kemik erimesi meydana gelir.

30 yaşından sonra 15 yılda bir kemik kütlesi sahip olduğu kütlenin üçte birini kaybetmeye başlar. Osteoporoz olarak da bilinen kemik erimesi genellikle düşme sonucu kemiklerin zedelenmesi ile belirti gösterir. Kemik dokularında meydana gelen azalma sonucu kırılmalar görülebilir. Kemik erimesinin kadınlarda daha sık görülmesinin nedeni menopoz sonrasında östrojen hormonunun giderek azalmasıdır. Menopoz sonrasında kadınlarda kemik erimesine bağlı olarak kırılmalar daha çok görülür ve giderek boyları kısalabilir. Erkeklerde kadınlara oranla kemik erimesi görülme riski daha azdır. Ancak erkeklerde de 50 yaşından sonra kemik erimesi görülebilir.

Kemik Erimesine İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kemik erimesi tedavisinde kemik dokusunu koruyan ilaçların yanı sıra beslenme şekli de büyük önem taşımaktadır. Östrojen hormonu azalmasının tetiklediği kemik erimesi; kemiklerin korunmasına iyi gelen kalsiyum minerali ile desteklenmelidir. Kalsiyum ve potasyum mineralleri hem kemik sağlığını korur hem de kemik kaybını önler. Kemik erimesine iyi gelen yiyecekler;

1. Kalsiyum zengini besinler: Kemikleri güçlendiren en önemli minerallerden olan kalsiyum süt ve süt ürünlerinde bulunur. Süt, yoğurt, ayran, ıspanak, pazı, marul gibi yeşil yapraklı sebzelerde de bol miktarda kalsiyum bulunur. Özellikle menopoz sonrası bu besinlerin tüketimi arttırılmalıdır. Menopoz öncesi dönemde de ve çocuklukta kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir.

2. Çinko Minerali; Demir ve çinko zengini besinler de kemik sağlığını korur ve dokuların kendini yenilemesine yardımcı olur. Kırmızı et, kuruyemiş ve mevsim sebzelerinde bol miktarda çinko bulunur. Beslenmede çinko minerali besinler porsiyon kontrolü yapılarak tüketilmelidir.

3. Yumurta Kabuğu: Yumurtanın kendisi protein açısından en zengin besinlerden olsa da, yumurta kabuğu da önemli ölçüde kalsiyum içermektedir. Yumurta kabuğunu tüketmeden atarız ancak kemik erimesine karşı iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Yumurta kabuğunu kemik erimesine karşı kür olarak kullanabilirsiniz. Yumurtayı kaynattıktan sonra kabukları soyulur ve rondoda toz haline gelinceye kadar çekilir. Toz haline gelmiş olan yumurta kabukları sabahları aç karına 1 çay kaşığı yutulur. Toz haline gelmiş yumurta kabuklarını su ile birlikte yutabilirsiniz.

4. Lifli Besinler Tüketilmelidir: Lifli gıdalar sindirim sistemine faydası olduğu kadar, kemik erimesi için de fayda sağlayan besinlerdendir. Buğday, yulaf, kuru erik, muz, kayısı, portakal, bezelye, ananas, yeşil mercimek, nohut ve lahana gibi besinler lif açısından zengin besinlerdir ve kemik erimesine iyi gelen kalsiyum ve diğer faydalı vitaminleri içerirler.

5.Kuru Erik: Kuru erik iyi bir antioksidan ve lif kaynağıdır. Kemik erimesine de iyi gelen kuru erik, bağışıklık sistemini de güçlendirir.

6. Soğan Kabuğu: Soğan doğal antibiyotik oluşu ile sağlık için çok faydalıdır. Soğanın kendisi kadar faydalı olan bir parçası da soğan kabuğudur. 1 adet orta boy soğan kabuğu yarım litre suyun içinde kaynatılır. Kaynayan soğan kabuğu suyu her gün 1 bardak içilebilir.

7. Ada Çayı: Öksürük ve boğaz ağrısına iyi gelen bitki çaylarından ada çayının faydalarından birisi de kemik erimesine iyi gelmesidir. Ada çayı tek olarak tüketilebileceği gibi kemik erimesine karşı kür yapılabilir. Ada çayı kürü için; 50 gram biberiye, 50 gram civanperçemi, 50 gram çörek otu ve 1 tatlı kaşığı ada çayı ilave edilir. Elde edilen karışım 1 bardak sıcak suda demlenir ve günde 1 bardak içilebilir.

Kemik erimesi sağlıklı beslenme ve tıbbı tedavi ile yavaşlatılabilir. Bunun için öncelikle doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Tedaviye ek olarak düzenli olarak beslenmek de önem taşır. Kalsiyum, potasyum, demir ve lif içeren besinler kemik erimesine iyi gelir.

Kemik erimesine iyi gelen bir diğer kür ise; Brokoli kürüdür.

Kemik Erimesi Kürü Yapımı; 250 gram kadar brokoli 1 tencere suyun içinde haşlanır. Haşlanan brokoli süzülür ve elde edilen brokoli suyu sabah, öğle ve akşam olmak üzere yemeklerden önce aç karnına içilir. Kemik Erimesi Kuru Yapılırken; Kemik erimesine iyi gelen brokoli kürü 1 hafta boyunca yapılır. Daha sonra 3 gün ara verilir. 3 gün sonunda tekrar 1 hafta yapılır ve yine 3 gün ara verilir.

Böylece brokoli kürü 1 ay içinde 21 gün yapılır. Brokoli suyu sabahları kahvaltı etmeden önce 1 bardak aç karnına içilir. Öğlen ve akşamda yemeklerden önce 1 bardak içilir. Brokoli suyunu içtikten sonra en az 20 dakika yemek yenmemelidir. Brokoli kürü düzenli olarak 21 gün boyunca uygulanmalıdır. Haşlanmış olan brokoliyi salatalarda ya da fırın yemeklerinde kullanabilirsiniz.

Kemik erimesi olan kişiler düzenli olarak günlük yürüyüşlerini yapmalı, günde 2 litre su içmeyi ihmal etmemelidir. Kemik erimesi hastaları stres ve üzüntüden uzak durmalıdır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.