Kendinizi Yalnız Hissetmemek İçin Yapabileceğiniz Şeyler

Anasayfa / Psikoloji / Kendinizi Yalnız Hissetmemek İçin Yapabileceğiniz Şeyler
Kendinizi Yalnız Hissetmemek İçin Yapabileceğiniz Şeyler

Son dönemlerde pandemiden dolayı arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle uzun süredir yüz yüze görüşememiş olabilirsiniz. Yada kalabalık bir ailede ve çevrede olmanıza rağmen kendinizi etrafınızdakilerden soyutlanmış ve yalnız hissedebilirsiniz. Bu gibi durumlar sizde mutsuzluk ve stres duygusuna yol açabilir. İşte böyle kendinizi yalnız hissettiğiniz durumlarda yapabileceğiniz bir takım şeylerle bu histen kolayca kurtulabilirsiniz.

Yalnızlık sizin için ne ifade ediyor?

Yalnızlık duygusu herkes için farklı anlamalar taşıyabilir. O yüzden öncelikle yalnızlık sizin için ne anlama geliyor bunu tespit etmelisiniz. Örneğin bazen arkadaşlarınızla buluşamamak yalnızlık anlamı taşır. Bazen de arkadaş ortamında dahi olsanız kendinizi ifade edemiyor oluşunuz ya da sizi anlayamıyor olmaları yalnızlık demektir. Bazen de yalnız kalmak kişiye huzur ve keyif verir. Bu tamamen kişiden kişiye değişen bir duygu durumudur. O nedenle öncelikle sizin için yalnızlık ne demek onu biliyor olmalısınız.

Evinizde ses olsun

Evde tek başınıza olmak kendinizi yalnız hissettiriyor ve sizi rahatsız ediyor ise evde ses olmasını sağlayabilirsiniz. Televizyon ve radyo izlemeseniz de ya da dinlemesiniz de açık olursa evin o bomboş sessizliğini yok edecektir. Böylece kendinizi çok fazla yalnız hissetmeyeceksiniz. Yada dışarıdan gelene sesleri duyabilmek için pencerenizi açık tutabilirsiniz. Bu sayede kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Sevdiklerinizle bağlantıda kalın

Arkadaş ya da akrabalarınızla her zaman yüz yüze görüşebilmek mümkün değildir. Ama telefon ya da mesaj ile iletişim her daim mümkün olabilir. Bu yüzden onlarla iletişiminizi bu yollarla koparmamaya özen göstermelisiniz. Bazen 1-2 dakikalık sevdiğiniz biri ile konuşmak bile kendinizi çok iyi hissetmenizi sağlayabilir. Böylece yalnız olduğunuzu düşünmezsiniz.

Etkileşimlerinizi daha anlamlı hale getirin

Bazen başkalarının yanında olsanız da onlarla kurduğunuz etkileşimler yalnızlık hissinizin yok olmasına yeterli olmayabilir. Bu gibi durumları önlemek için karşılıklı iletişimlerde duygu ve düşüncelerinizi onlarla paylaşmaktan kaçınmayın. Sevdiklerinizin size anlattığı şeyleri gerçekten ilgiyle dinleyin. Faydalı konular hakkında sohbet konuları açıp bilgi paylaşımı ya da araştırmalar yapabilirsiniz. Ortamdaki herkesin hoşlanacağı tarzda konular açmalısınız.

Dışarı çıkın

Kendinizi yalnız hissettiğinizde bu hissi ortadan kaldırmak için bazen ortam değişikliği büyük fayda sağlayabilir. Dışarı çıkıp kısa bir yürüyüş yapmanız ya da alışverişe gitmeniz kendinizi yalnız hissetmenizi engelleyecektir.

Meditasyon yapın

Yalnızlık duygusu ile kendinizi depresyona girmekten korumak için meditasyon yapıp rahatlamaya çalışabilirsiniz. Bu konuda birçok meditasyon uygulaması mevcuttur.

Yaratıcılığınızı ortaya çıkarın

Yalnızlık duygusundan uzaklaşmak için yaratıcılığınızı ortaya çıkaracak etkinliklerden yararlanın. Müzik aletleri çalmayı öğrenmek, resim yapmak ya da yazı yazmak gibi aktivitelerle uğraşabilirsiniz.

Evcil hayvan sahiplenin

Bir evcil hayvanın bakımını üstlenmek yalnızlık duygunuzun azalmasını sağlayacaktır. Evde onunla birlikte vakit geçirmek ve onun ihtiyaçları ile ilgilenmek kendinizi yalnız hissetmenizi önleyecektir.

Sosyal medya kullanımını azaltın

Sosyal medyayı çok yoğun bir şekilde kullanmak sevdiğiniz kişilerle bağlantıda kalmanın bir yolu gibi görünse de bazen kendinizi daha fazla yalnız hissetmenize sebep olabilmektedir. Gördüğünüz fotoğraflarda eğlenen ve birlikte olabilen kişileri gördüğünüzde sizin sevdiklerinizle bir araya gelip eğlenemiyor oluşunuz daha fazla canınızı sıkabilir. Bu yüzden sosyal medya kullanımı da biraz ara vermeniz daha sağlıklıdır.

Yardım isteyin

Eğer yalnızlık duygusu kendi başınıza çözebileceğiniz bir durum olmaktan çıkmış ve yaşantınızı olumsuz etkilemeye başlamış ise bu konuda profesyonel bir destek alabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.