Keratin Bakımı Nedir?

Anasayfa / Güzellik / Keratin Bakımı Nedir?
Keratin Bakımı Nedir?

Saçlarınızın solgun ve mat olması ya da zor şekil alması sizi rahatsız ediyor ama yine de saçlarınızı kestirmek istemiyorsanız o zaman keratin bakım uygulamalısınız. Peki, adını çok sık duyduğumuz bu keratin bakım tam olarak nedir biliyor muyuz?

Keratin Nedir?

Keratin bakımın ne olduğunu öğrenmeden önce keratin nedir bu sorunun cevabına bir göz atalım.
Keratin denilen şey hücrelerinizde bulunan lifli bir yapıda olan protein grubudur. Sağlam ve suda çözünmeyen bir yapıya sahiptir. Tırnak, saç ve kıl gibi üst derimizin üzerinde bulunan yapıları oluşturmaktadır.

Keratin bakımı ne işe yarar?

Mevsim değişikliği, saça uygulanan ısı ve boya gibi zararlı işlemler, kullanılan saç bakım ürünler zamanla saçınızı yıpratır ve güçsüzleşmesini sağlar. Bunun yanı sıra sağlıksız ve düzensiz bir beslenme şeklide saçınızdaki keratin miktarını azaltmaya sebep olur. Keratin miktarının azalması ya da yok olması saçınızı güçsüz, yıpranmış ve solgun gösterir. İşte bu gibi durumlarda keratin bakımı ile saçınızın yeniden güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Keratin saç tellerinizi bir kalkan gibi sararak dış etkenlere karşı korunmasını sağlar.

Saçınızın keratine ihtiyacı olduğunu nasıl anlarsınız?

  • Saç telleriniz gün geçtikçe inceliyordur
  • Saçlarınızın mat ve solgun bir renkte olduğunu fark etmeye başladıysanız
  • Saçlarınızda aşırı miktarda dökülme ve kopma sorunu yaşanıyorsa
  • Saçlarınızı taramak zorlaşıyorsa
  • Saçlarınız kolay şekil almıyorsa

Bu gibi belirtiler mevcutsa saçlarınızın keratin bakıma ihtiyacı var demektir.

Keratin maskesi

Keratin saç bakım uygulamasını kuaförler ya da saç bakım merkezlerinde yaptırabileceğiniz gibi evde kendinizde kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Birçok güvenilir markanın bu konuda keratin bakım setleri mevcuttur. Dikkat etmeniz gereken nokta satın aldığınız keratin bakım ürününün içeriğinde silikon içerikli maddeler olmadığına emin olmalısınız.

Keratin bakım uygulaması için keratin maskesi, keratin yağı ya da keratin sütü gibi tercihe bağlı bir ürün satın almalısınız.

Bu ürünleri saçınıza sürmeden önce saçınızda başka bir ürün kalıntısının olmamasına çok dikkat etmelisiniz. Saç derinizin nefes alması için öncelikle saçınızı uygun bir tarak ile tarayıp saç derinizdeki gözenekleri hareketlendirmelisiniz.

Keratin bakım uygulamasına başladıysanız kesinlikle kullandığınız şampuanınızı değiştirmelisiniz. Sülfat, paraben ve silikon içermeyen şampuanları tercih etmeniz gerekmektedir. Çünkü keratin bakım saçınızı canlandırmaya çalışırken içeriğinde bu maddeleri barındıran şampuanları kullanmak saçınızı yeniden kurutacaktır. O nedenle keratin bakımın etkisini gösterebilmesi için kullandığınız şampuan çok önemlidir.

Ayrıca keratin bakım uygulamasından sonra saçınızın aşırı derece yıpranmasını sağlayan perma ve röfle tarzı işlemlerden uzak durmalısınız.

keratin bakım uygulamasından sonra saçlarınızı 48 ile 72 saat boyunca kesinlikle yıkamamalısınız. Hatta terlemenize neden olacak faaliyetlerden bile uzak durmalısınız. Saçınız herhangi bir sebepten dolayı ıslanır ya da nemlenirse hemen fön makinası ile kurutulmalıdır. Asla saçınızın kendi kendine kurumasını beklememelisiniz.

Keratin bakım sonrası saçlarınızı toka ya da saç bantları ile çok sıkı olacak bir şekilde bağlamamalısınız. Hatta keratin bakım sonrasında 2 gün boyunca saçınızı kulağınızın arkasına bile atmamalısınız. Saçınız mümkün olduğunca düz durmalı.

Keratin içeren besinler

Keratin sadece krem ya da yağlar ile temin edilmez. Tüketilen bazı besinler ile de keratin ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Et, süt ve yumurta gibi besinler bol miktarda keratin elde etmenizi sağlar. Bunun yanı sıra kabak, karnabahar, ıspanak ve patates gibi sebzelerde keratin proteini içerir. Tam tahıllı ürünle ve lifli gıdalar da keratin elde etmenizi sağlamaktadır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.