Kesinlikle, Belki

Anasayfa / Film-Dizi / Kesinlikle, Belki
Kesinlikle, Belki

Filmin yönetmeni: Adam Brooks

Oyuncular: Ryan Reynolds, Isla Fisher, Rachel Weisz, Elizabeth Banks, Abigail Breslin ve Kevin Kline

Yayın tarihi: 2008

Kesinlikle, Belki – İzleyici yorumu:

“Yine çok eski bir filmi bulup çıkardım arşivden. Bu filmi 5. ya da 6. izleyişim. Ve her defasında o küçük çok bilmiş tatlı kızla birlikte bende yeniden bu hikayenin içine düşüp “acaba hangisi?” diye tahmin etmeye çalışıyorum.

Bugün sırf can sıkıntısından ve hikayeyi özlediğimden oturup yeniden izledim. Ve yine ilkmiş gibi izledim. Bunu nasıl başarıyorum hiç anlamış değilim. Yada bu filmde beni çeken ne, onu da hala çözmüş değilim ama her defasında farklı bir gözle seyretmek keyif verici.

Öyle harika bir senaryosu yok. Aksine oldukça basit, sıradan bir şekilde geçmişe dair bir anlatım söz konusu. Ama koskoca insanların keşfedemediği gerçekleri ya da duyguları küçücük bir çocuğun bir çırpıda görebiliyor olması bence çok etkileyici. Hem de her şeye rağmen. Annesine rağmen! bunu yapabiliyor olması kesinlikle takdire şayan. Başkasıyla bile olsa mutlu olacaksa eğer onu tercih etmesi gerektiğini düşünmesi ve babasına bu şekilde destek olması nasıl bir olgunluktur. Biz koca insanlar bile bunu başaramazken üstelik, bence büyük başarı.

Biz büyükler bazen çok bencil olabiliyoruz. Sadece kendi hislerimizle ya da düşüncelerimizle sevdiklerimizin hayatlarını da kısıtlayabiliyoruz. Bizim içimizi rahatlatan, egolarımızı tatmin eden şeyler karşı tarafın tüm hayatına mal olabiliyor. Kesinlikle bencillik bunun adı. Sevgi, koruma, bağlılık gibi şeyler değil yani. Düpedüz bencillik. Zaten bir insanı gerçekten seviyorsak onun mutlu olmasıdır asıl gayemiz. Ve o kiminle nerede mutlu olursa olsun, bizde mutlu oluruz. Yani olmalıyız. Olsak iyi olurdu.

Masumca ve çıkarsız sevmek çocuklukta ancak galiba. Keşke onu koruyabilmeyi başarabilsek. Hayatımıza bazen doğru insanlar girmez ya da hangisinin doğru insan olduğunu ancak böyle geriye dönüp bakınca anlarız. Gerçekten kimi sevmişiz, gerçekten bizi kimler sevmiş ancak uzun zaman sonra netleşiyor ne yazık ki. Bu sadece aşk hayatımız içinde değil üstelik, tüm ikili ilişkilerde durum böyle. Yaşarken her şey dolu dolu anlamlı gibi geliyor. Gerçekten anlamlı olup olmadığını çok sonra fark ediyoruz. Acı bir durum mu, yoksa tecrübemi bu olan onu da tam bilmiyorum ama insana olgunluk kattığı garanti.

Ben daha kaç kez izlerim ya da bu artık son muydu bilmiyorum ama siz eğer hala izlemediyseniz hiç durmayın derim. Gerçi sizde benim gibi sever misiniz bilemiyorum. Kesinlikle! Belki… diyelim.”

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.