Keten Tohumunun Faydaları

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Keten Tohumunun Faydaları
Keten Tohumunun Faydaları

Omega 3 ve lif açısından oldukça zengin bir bitki olan keteninin tohumudur. Ayrıca içeriğinde bol miktarda tiamin, manganez ve magnezyum bulunur. Bunların yanı sıra  C ve B6 vitamini, kalsiyum, demir, potasyum ve sodyum açısından da oldukça zengindir. Keten tohumu sağlık açısından oldukça faydalıdır. İşte bu faydalarından bazıları:

Kanser riskini azaltır

Omega-3 yağ asitlerini içerdiği için kanser hücrelerinin büyümesini engellemektedir. Bunun yanı sıra içeriğindeki lignanlar ile de yeni kan damarları oluşmasını engelleyerek tümörün büyümesini yavaşlatır. Prostat kanseri ve meme kanseri için çok faydalıdır.

Kilo vermeyi hızlandırır

Keten tohumu hem tok tutucu özelliği hem de vücuttaki zararlı maddelerinin birikimini engellemesinden dolayı diyet sürecinde büyük fayda sağlamaktadır. Ayrıca vücuttaki zararlı yağları da yok eder.

Hafızaya iyi gelir

Keten yağı omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olduğundan dolayı hafızayı güçlendirir. Ve böylece unutkanlık sorununu engeller.

Kabızlığı önler

Suda çözünmediği için sindirim sistemimiz açısından çözünmez lif kaynağı sağlamaktadır. Bağırsaklarda bulunan suyu emerek daha düzenli çalışmasını sağlar. Su ile birlikte tüketildiğinde kabızlığı önler. Ancak çok fazla tüketilirse de ishale yol açabilir.

Güneş yanıklarına iyileştirir

Keten tohumu yağı güneş yanıklarının tedavisinde çok etkilidir. Ayrıca sivilce, rosacea ve egzama gibi iltihaplı cilt problemlerinde de çok iyi gelir. Çil ve güneş lekelerini gidermede de oldukça faydalıdır.

Glüten içermez

Keten tohumu %100 glütensiz olduğundan dolayı çölyak hastaları rahatça tüketebilirler.

Diyabeti kontrol eder

Lif açısından oldukça zengin olan keten tohumu kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Bu da diyabet hastalığında çok fayda sağlar.

Kolesterolü düşürür

Omega-3 yağ asitleri ve lignans sayesinde kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Bu da kalp sağlığı açısından çok önemlidir.

Keten tohumu nasıl yenir?

Keten tohumunu salata ve yoğurda ekleyerek tüketebilirsiniz. Daha kolay sindirilebilmesi için havanda ezebilirsiniz. Keten tohumunu çiğ olarak tüketmemeniz daha doğrudur. Çünkü çiğ keten tohumu toksin içerebilir. Ilık suda 10 dakika, soğuk suda ise 2 saat bekletip o şekilde tüketmeniz gerekmektedir. Günde 2 defa yarım yemek kaşığı miktarında tüketilebilir. Keten tohumunu cam bir kavanozun içerisinde ışık almayacak ve serin bir ortamda saklamalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.