Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?
Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

Bugüne kadar denediğin diyetler ile kilo veremediğini mi düşünüyorsun? Diyet kısıtlamaları seni çok mu zorluyor? Makarnaları ve sosları görünce dayanamıyor musun? O halde Ketojenik diyet tam senlik!

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyet sayesinde daha önceden bildiğiniz tüm diyetleri unutacaksınız. Ketojenik diyette karbonhidrat ve proteini daha az yağı daha fazla tüketecekseniz. Bu durum sizi şaşırtabilir. Yağ yiyerek zayıflamanın mümkün olması imkansız gibi görünebilir ama Ketojenik diyet ile çok kolay. Ayrıca Ketojenik diyet sırasında sevdiğin soslardan da mahrum kalmamış olacaksınız

Ketojenik Diyetin Amacı

Vücudunuz enerji ihtiyacı olduğunda bunu glikoz, protein ve karbonhidratlardan harcayarak karşılar. Vücudunuzdaki yağları enerji harcarken kullanmadığı içinde hepsi birikir. Bu birikimler de kilo almanıza neden olur. Ketojenik diyette protein ve karbonhidratlar az tüketildiği için vücut gereken enerjiyi yağlardan karşılamak zorunda kalacaktır. Böylece de yağları depolamayıp kilo verebilirsin.

Ketojenik diyet şekli epilepsi ve kanser hastalarında tedavi sürecinde kullanılan bir beslenme türüdür. Tabi bu beslenme şekli bazı yan etkilere yol açabileceği için mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır. Yani bu şekilde kilo vermeye karar verdiyseniz öncelikle bir uzaman başvurmalı ve sağlığınız açısından uygun olup olmadığına kara vermelisiniz.

Ketojenik Diyette Hangi Besinler Tüketilir?

Ketojenik diyet yaparken diğer diyetlerin aksine yasak olan birçok şeyi rahatça yiyebilirsiniz. Örneğin; krema, kaşar peyniri ve tam yağlı peynir bu diyette serbest. Ancak bunun yanı sıra çayı ve kahveyi kesinlikle şekersiz içmek zorundasın. Et, yeşil sebzeler, kuruyemişler Ketojenik diyetin serbest olan besin gruplarındandır. Fakat meyveler, kuru baklagiller, patates ve pirinç gibi besinlerden uzak durmalısınız. Çünkü Ketojenik diyette bunlar yasaklı gruptalar.

Ketojenik Diyetin Yan Etkileri Nelerdir?

Ketojenik diyet sırasında lifli gıdalar tüketilmediği için ilk başlarda kabızlık problemi yaşanabilir. Ayrıca Ketojenik diyette karbonhidrat ve protein tüketimi çok az olduğu için uzun süre devam edilen bir diyet olmamalıdır. Yapılıp ara verilmelidir. Ketojenik diyet esnasında beslenme şeklinizde değişiklik yaşandığı için metabolizmanızda yavaşlama olabilir. Buda Ketojenik diyeti bıraktığınızda daha fazla kilo almanıza sebep olabilir.

Ketojenik diyet diğer diyetlere oranla daha hassas ve zor bir diyet çeşididir. Ve herkese uygun değildir. O nedenle doktor kontrolünde yapılması gerekmektedir. Çünkü herkesin kilosuna ve vücut yapısına göre alması gereken yağ ve karbonhidrat oranı farklılık gösterir. Buda anacak bazı testler yapıldıktan sonra doktorunuzun belirleyeceği bir durumdur. Ketojenik diyeti asla kendi başına yapmaya kalkışmamalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.