Kiler Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Anasayfa / Dekorasyon / Kiler Dekorasyonu Nasıl Olmalı?
Kiler Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Ev dekorasyonu söz konusu olduğunda kiler için ayrılan bölüm sanki önemli değilmiş gibi düşünülür ama bu doğru değil. Evin neredeyse gerekli tüm ihtiyaçlarını bir arada toplayan bir bölüm olduğu için dekorasyonu da oldukça önemlidir aslında.

Kilerinizin dekorasyonunu ne kadar doğru yaparsanız daha fazla alan kazanabilir ve daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kapı seçimi

Kiler bölümünde mümkün olduğunca kapı olmamalıdır. Çünkü zaten kısıtlı bir alana sahip olduğunuz için kapı ile alanı daha da küçültmenin gereği yoktur. Yada sürgülü kapıları tercih edebilirsiniz. Bu sayede alan kısıtlaması yaşanmaz.

Dolapların boyutu

Kiler için tercih edeceğiniz dolapların boyutu çok önemlidir. Genellikle duvara monte edilen kapaksız dolaplar tercih edilir. Yada raf sistemi oluşturulabilir. Dolaplar yada raflar çok derin olmamalıdır. Bu sayede malzemelerinizi rahatlıkla görebilirsiniz. Eğer raf derinliği eşyalarınız için yine de derin ise büyükten küçüğe şeklinde bir yerleştirme düzeniniz olmalı. Büyük boyutlu eşyalar arka tarafta küçük boyutlu eşyalar ön tarafta durursa daha kolay görülebilirler.

Eşya yerleşimi

Kiler sadece ev halkına ait görünmeyen bir alan diye elinize geçen her şeyi gelişi güzel kilere atmak yerine daha düzenli bir şekilde yerleştirilmelidir. Yiyecekler, temizlik eşyaları ya da çeşitli alet ve gereçler düzenli bir şekilde kutulara ya da torbalara konulmalıdır. Hiç bir şey dağınık olarak durmamalı ve gruplandırılmalıdır. Herhangi bir şeyi ararken kolaylıkla bulabileceğiniz şekilde yerleştirilmeli, arama esnasında etrafı dağıtmanızı gerektirecek bir karmaşa söz konusu olmamalıdır.

Aydınlatma

Kilerde avize yerine normal ışık kullanmak daha uygundur. Hem daha aydınlık olur hem de yer kaplamaz. Daha ferah bir ortam oluşur. Küçük bir alan olduğu için aydınlatması çok doğru yapılmalı ve aradığınız şeyleri rahatlıkla net bir şekilde görebilmelisiniz.

Halı seçimi

Halı yerine kilim tercih edilmesi daha doğrudur. Hem daha az yer kaplar hem de bir kiler için daha uygundur. Kilimler daha rahat temizlenebilme imkanı sunar.

Ürün stoğu

Kilerinizi gereksiz malzeme ile doldurmamalısınız. Nelere ne süreçte ihtiyacınız olacağını tespit edip ona göre ürün stoklamalısınız. Gereksiz sayıda aynı ürünü kilere doldurup kalabalık yaratmanın bir gereği yok.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.