Kilo Almanıza Neden Olan Etkenler

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Kilo Almanıza Neden Olan Etkenler
Kilo Almanıza Neden Olan Etkenler

Kilo almanızdaki ilk ve en büyük etken tabi ki vücudun yakabileceği enerjiden daha fazlasını gıda olarak almasıdır. Herkesin boy ve kilosu ile orantılı bir günlük kalori miktarı vardır. Ve bu kalori miktarının üzerine çıkıldığında kilo almaya başlarsınız. Ama kilo alımı sadece yediklerinizle değil başka etkenler yüzünden de oluyor olabilir.

Beyin bölgesinde Hypotalamus denilen iştah merkezindeki problemler bazı hormonlarında çalışmasını etkiler. Buda kilo alımına sebep olabilir.

Ayrıca yeterli derecede hareket etmemek, spor ve egzersiz yapmamakta kilo almaya neden olan en önemli etkenlerden biridir. Vücut çok fazla hareketsiz kaldığında alınan gıdaları yakamaz ve bu kilo olarak kalıcı hale gelir.

Çok fazla abur cubur ve yağlı gıdalar tüketmekte kilo alımını hızlandıran sebeplerden bazılarıdır. Örneğin bir dilim pastayı yakabilmek için 3 makine çamaşırı elde yıkamanız ya da bir paket çikolatayı yakabilmek için 1 saat yürümeniz gerektiğini söylesek yerken bir durup tekrar düşünmeniz gerekebilir.

Mide denilen organ siz ne kadar çok yerseniz o derece yer açmaya devam eder. Mideniz gitgide büyür ve çok fazla yemek yemek sizi bir süre sonra rahatsız etmez normal bir hale gelir.

Yediğiniz gıdanın miktarından çok içeriği daha fazla önem teşkil eder. Yani sebze ve meyveyi çok fazla yemeniz kilo alımını etkilemez belki ama bir parça hamur işi ya da tatlı anında olumsuz etkilerini gösterecektir.

Kilo almanıza sebep olan diğer etkenler nelerdir?

İradenizin zayıf olmasından dolayı iştahınıza hakim olamıyor oluşunuz.

Kafanız başka konularla meşgulken iştahınızı yönetemiyor oluşunuz.

Çok yemek yemeyi alışkanlık haline getirmiş olmanız.

Can sıkıntısı yüzünden başka bir uğraş bulamayıp yemek yiyerek vakit geçirmek

Mutsuzluk durumlarında yemeği tedavi amaçlı olarak görmek. Özellikle çikolata ve tatlılar.

Kısacası bu sebeplerden dolayı yemek yemek bir vücut ihtiyacı değil tamamen ruhsal bir doyum haline gelmiş oluyor. Buda vücudunuza kilo aldırarak zarar veriyor.

İştahımızın Kapanmasını Nasıl Sağlarız?

Yemek yerken tam doymadan sofradan kalkmalısınız. Zaten kısa bir süre sonra doyma hissi oluşacaktır. Herhangi bir sebepten dolayı yemeğini yarıda bırakıp kalkan kişilerin tekrar sofraya geri döndüklerinde “tıkandım yemek yiyesim kalmadı” demeleri bundan kaynaklanıyor.

Can sıkıntısından yemek yeme isteğinin geldiği durumlarda kendinizi oyalayacak başka şeyler bulmalısınız. Böylece gereksiz gıda tüketimi yapmamış olursunuz.

Yemek sırasında besinleri uzun uzun çiğnemelisiniz. Bu sayede doyum hissi daha çabuk beyne ulaşacaktır.

Yemek esnasında su içmemelisiniz. Çünkü su ile birlikte henüz çiğneme işlemini tamamlamadığınız parçalarda mideye iner. Buda mideyi çalışma konusunda zorlar.

Sık tükettiğiniz yiyeceklerin kalorilerini göz önünde bulundurmalı ve dikkat etmelisiniz.

Tatlı ihtiyacınızı meyve ile karşılamaya çalışın.

Alkolün iştah açıcı özelliği olduğu için mümkün olduğunca tüketmemeye çalışın.

Sabahları mutlaka kahvaltı yapın. Çok fazla aç kalmanızı gerektirecek diyetlerden uzak durun.

Mümkün olduğunca sık ve az yiyerek kilo almanızı engelleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.