Kinoanın Faydaları

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Kinoanın Faydaları
Kinoanın Faydaları

Kinoa Nedir?

Kinoa, Chenopodium Quinoa olarak bilinen bir bitkinin tohumudur. Ve son yıllarda oldukça popüler bir gıda haline gelmiştir. Özellikle vegan beslenmede protein kaynağı olarak kullanılmaktadır. Görüntü olarak tahıl grubuna benzer fakat pancar ve ıspanak ile aynı gruba sahip bitkinin tohumdur.

120’den fazla kinoa türü yetişmektedir. Ancak beyaz, kırmızı ve siyah kinoalar en yaygın olanlarıdır. Anavatanı Güney Amerika’dır diyebiliriz. Kinoa kuraklık ve soğuk gibi zor hava koşullarına kolayca uyum sağlar.

Kinoanın en önemli özelliği tam protein içermesidir. Bunun yanı sıra besin içeriği açısından çok zengindir. Kendine has gevrek bir dokusu ve fındık aroması vardır. Ayrıca glutensiz olduğu için glütene duyarlı kişiler tarafından da rahatlıkla tüketilebilir. Özellikle çölyak hastaları için sağlıklı bir alternatiftir. Lif, magnezyum, B vitaminleri, demir, potasyum, kalsiyum, fosfor, çinko, E vitamini ve antioksidanlar bakımından oldukça zengindir.

Kinoanın Faydaları

• Yüksek miktarda antioksidan içerir
• Posa açısından zengin bir besindir. Posa midede geç sindirildiği için ve kan şekerinin aniden yükselmesini önler.
• Lif içeriği açısından zengin olması nedeni ile bağırsak hareketlerini hızlandırır.
• Uzun süre tokluk hissi sağlar. Bu nedenle diyet yaparken çok faydalıdır.
• Cildinin yenilenmesine yardımcı olur. Bu yararı nedeni ile güzellik ürünlerinde de kinoa kullanılmaktadır.

• Demir içerdiği için anemi problemi olan kişilere de iyi gelir.

• Kas hücrelerine fayda sağlayıp enerji üretilmesini sağlar. Böylece halsizliğe de iyi gelir.

Kinoa Nasıl Tüketilmelidir?

Haşlanarak çeşitli yemeklerin içine katılarak tüketilebilir. Birçok faydası olmasına rağmen yine de tüketirken aşırıya kaçmamakta fayda vardır. Kinoa kan sulandırıcı özelliğe de sahp olduğundan dolayı çok fazla tüketildiğinde kanamalara neden olabilir.

Ayrıca içeriğinde bulunan saponin ve fitik asit vücudunuzdaki bazı vitaminlerin ve minerallerin emilimini azaltabilir.

Kinoayı pişirmeden yaklaşık yarım saat kadar önce suya koymalısınız.  Kinoanın tadındaki acılığın gitmesi için bol suda ovularak yıkanmalıdır. Daha sonra pişirme işlemine geçilebilir. Pişirme suyu kinoanın iki katı kadar olmalıdır. Su kaynamaya başlayınca ocağın altı kısılır ve 15 dakika kısık ateşte pişirilmeye devam edilir. Sonra ocaktan alınıp 5-10 dakika dinlendirildikten sonra tüketilebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.