Kırışıklığa Sebep Olan Kötü Alışkanlıklar

Anasayfa / Güzellik / Kırışıklığa Sebep Olan Kötü Alışkanlıklar
Kırışıklığa Sebep Olan Kötü Alışkanlıklar

Yaşlanma ve kırışıklık tabi ki kaçınılmaz olan bir süreçtir. Ama yaşantımıza ve cilt bakımımıza ve sağlığımıza ne kadar dikkat edersek bunu biraz daha geciktirmiş oluruz. Çünkü kırışıklıkların birçoğu genetik olduğu kadar dış etkenlere de bağlıdır.

Hava yolu ve ağız yolu ile aldığınız maddeler metobolit ve hormonları etkileyerek deride yaşlanmalara sebep olmakta. Aynı zamanda sigara içmek, kötü beslenmek, hava kirliliği gibi etkilerde buna neden olur. Peki bu konuda neler yapabiliriz?

Makyajı Temizliği

Gün içerisinde yapmış olduğunuz makyaj cildinizin hava almasını engeller. Bu sebeple mümkün olduğunca çok uzun saatler boyunca makyajlı kalmamaya çalışmalısınız. Yada çok hafif makyajları tercih etmelisiniz. Ve mutlaka yatmadan önce makyajınızı temizlemelisiniz.

Yüzünüzde makyajla uyuduğunuz zaman gözenekleriniz tıkanıp sivilce oluşumuna sebep olabilir. Aynı zamanda cildinizin daha erken yaşlanmasına sebep olur.
Makyajınızı temizledikten sonra nemlendirici kremler sürmekte yüzünüzün daha canlı bir yapıya sahip olmasını sağlar.

Şekerden Uzak Durun

Aşırı şeker tüketmek kesinlikle cildiniz için çok tehlikelidir. Çünkü kandaki şeker miktarının kontrol altında tutulması cildin daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlar. Ama şeker bağışıklık sistemini zayıflattığı için bakterilerle savaşan antikorların üretimini olumsuz etkileyebilir.

Bağışıklık sistemi zayıflamaya başlayınca da cildinizde sivilce, akne yada siyah leke oluşumları başlar. O sebepten aşırı şekerli yiyeceklerin tüketilmesinden mutlaka uzak durmalısınız.
Şekerli içeceklerde aynı şekilde ciltte kurumalara neden olacağı için çok fazla tüketilmemelidir. Sıvı ihtiyacını su yada daha doğal içecekler ile karşılamak daha doğrudur.

Sigarayı Bırakın

Kırışıklık söz konusu olduğunda sigara içen kişiler içmeyenlere oranla bu problemle daha fazla karşı karşıyadır. Sürekli sigara içen kişilerde cildin esnekliğini ve kalitesini sağlayan elastin lifler zarar görür.

Buda cildin bir süre sonra esnekliğini kaybetmiş lastik gibi görünmesine sebep olur. Buda kırışıklıkları arttırır. Kırışıklık konusunda sigara içmek güneş ışınlarından bile daha zararlı etkiye sahiptir.

Güneş Kremi Kullanın 

Güneş ışınlarının kırışıklığa sebep olduğunu hepimiz biliriz. UVA ve UVB ışınları biz her ne kadar onları göremesek de cildimiz için çok tehlikelidir. Ciltte kırışıklık, lekelenme hatta cilt kanserine yol açabilen çok olumsuz etkilere sahiptir. O sebepten sadece yazın değil kış aylarında da nemlendirici güneş kremleri sürmeden dışarı çıkılmamasında fayda var.

Uyku Pozisyonuna Dikkat

Uyurken sürekli yüz üstü yatmakta yüz kırışıklığına sebep olan davranışlardan biridir. Sadece yüzde değil dekolte bölgesinde bile kırışıklığa sebep olur zamanla. Mümkün olduğunca sırt üstü yatmaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.