Kış Aylarında Kalbinizi Yoran Hatalar

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Kış Aylarında Kalbinizi Yoran Hatalar
Kış Aylarında Kalbinizi Yoran Hatalar

Kalp ve damar hastalıkları ne yazık ki hala tüm dünyada ölüm nedenlerinin başında yer almaktadır. Sadece bizim ülkemizde bile her yıl yaklaşık 200 bin kişi kalp ve damar hastalıkları sebebi ile hayatını kaybetmektedir. Özelliklede kış mevsiminde havalar soğuduğu için kalp ve damar hastalıklarında artış yaşanmaktadır. Soğuk hava damarların büzülmesine yol açmaktadır. Aynı zamanda vücudun gerekli ısı ihtiyacını karşılayabilmesi için kalp normalden daha fazla çalışmak zorunda kalır. Bu problemlerin önüne geçebilmek için kış aylarında bazı hatalardan uzak durmanız gerekmektedir.

Kalbi besleme görevi olan koroner damarlarda meydana gelen büzülme nedeni ile kalp ihtiyacı olan kan miktarını ve oksijeni yeterince alamaz hale gelir. Bunun sonucunda da kalpte bir beslenme yani çalışma bozukluğu oluşmaktadır. Bu gibi çalışma bozuklukları da özellikle kalp ve damar hastalığı ya da kalp yetmezliği gibi rahatsızlıkları bulunan kişilerde daha büyük bir probleme neden olmaktadır. Göğüs ağrısı ve nefes darlığı şikayetleri artar ve kalp krizi riski daha fazla olur.
Kış aylarında daha sık yaşanan grip gibi alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları da kalbin iş yükünü artıran etkenlerden biridir.

Kalbinizi daha az yormanız için bazı hataları yapmaktan kaçınmalısınız. İşte o hatalardan bazıları:

Rüzgarlı havada yürümek

Rüzgar göğüs bölgemizdeki ılık hava tabakasını azaltıp damarların büzülmesine sebep olmaktadır. Bu damarların büzülmesi demek kalp dokusuna giden kan miktarının azalması anlamına gelmektedir. Durum böyle olunca da zaten kalp ve damar hastalığı olan kişiler rüzgar nedeni ile daha fazla göğüs ağrısı şikayeti yaşamaktadır. Bunu önlemek için mümkün olduğunca rüzgarlı havalarda dışarı çıkmamalı ya da sizi rüzgardan koruyacak türde korunaklı giysiler giymelisiniz.

Bilinçsiz ilaç kullanmak

Kış mevsiminde gribal enfeksiyonlar daha sık yaşanmaktadır. Fakat bu gibi durumlarda doktor tavsiyesi olmadan rastgele bir ilaç kullanmak hiç doğru değildir. Çevrenizdeki birine doktorun önerdiği bir antibiyotik ya da ağrı kesici sizde olumsuz etkilere yol açabilir. Başkalarından duyduğumuz ilaçları bilinçsizce kullanmaktan kaçınmalıyız. Çünkü özellikle kalp ve damar rahatsızlığı olup ilaç kullanan kişilerde bu gibi bilinçsiz kullanılan ilaçlar kalp ilacınız ile etkileşime geçip tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu sonuçlar ölümcül risklere bile yol açabilir. O nedenle çok dikkatli olmakta ve doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmaktan kaçınmalısınız.

Ağır ve yağlı yiyecekler tüketmek

Kış aylarında vücudun ısı ihtiyacı artmaktadır. Buda almamız gereken enerji miktarının da arttığı anlamına gelmektedir. Fakat yaz mevsimine oranla daha az hareket edildiğinden dolayı aşırı besin tüketildiğinde ve enerji harcanmadığında kilo alımında artış gözlenir. Kiloda meydana gelen bu artış kalbinizin iş yükünü de artırmaktadır. Bu gibi durumları önlemek için çok fazla ağır ve yağlı besinler tüketmekten kaçınmalısınız. Ayrıca vücuttaki toksinlerin atılması için yeterli miktarda su içmenizde çok önemlidir.

Isınmak için sigara içmek

Sigara kullanıcılarının özellikle soğuk havalarda içmek için bahanelerinden biride ısınma ihtiyacını karşılamaktır. Ancak sigara tıpkı rüzgar gibi damarlarınızın büzülmesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra kan basıncının da yükselmesine yol açmaktadır. Bunun sonucunda da göğüs ağrısı ve nefes darlığı sorunlarında artış yaşanır ve kalp krizi riski de aynı şekilde artar.

Spor yapmamak

Havalar soğuduğu zaman hastalanma riskini önlemek için yürüyüş ve spor gibi etkinliklere ara veririz. Ancak bu hareketsiz yaşam bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve kilo artışına yol açmaktadır. Bunun sonucunda da tansiyon, şeker, kolesterol ve kalp rahatsızlıklarında artış yaşanmaktadır. Kış mevsiminde havanın daha sıcak olduğu öğle saatlerinde 30-45 dakika yürüyüşler yapmaya özen göstermelisiniz. Dışarıda yürüyüş yapma imkanınızın olmadığı günlerde evde spor egzersizleri de yapabilirsiniz.

Aşırı kalın ya da ince giyinmek

Çok fazla kalın giysiler ile kapalı bir mekana girdiğinizde terlemeye başlarsınız. Ter nedeni ile vücut ısınızda değişim yaşanır ve bir süre sonra daha çok üşümeye başlayabilirsiniz. Bunun tam tersi ise çok ince kıyafetler ile havanın daha da soğuduğu akşam saatlerinde üşümeye başlayabilirsiniz. Her iki durumda da kalbiniz vücut ısısını dengeleyebilmek için çok fazla efor sarf etmek zorunda kalır.

Yapmanız gereken ince ama kat kat giysiler giymektedir. İçinde bulunduğunuz ortamın ısısına göre giysilerinizin bir kısmını çıkartabilir ortam soğuduğunda yeniden giyebilirsiniz. Böylece üşümekten de terlemekten de korunmuş olursunuz. Isı kaybı vücudun en uç noktası olan baş ve el kısmından başladığı için soğuk havalarda mutlaka eldiven, bere ve atkı kullanarak kendinizi korumalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.