Kış Aylarında Yüzmenin Faydaları

Anasayfa / Spor-Egzersiz / Kış Aylarında Yüzmenin Faydaları
Kış Aylarında Yüzmenin Faydaları

Yüzmek sanki sadece yaz aylarına özgü ya da tatile özgü bir aktiviteymiş gibi gelebilir. Ancak kışında yüzmeniz için birçok nedeniniz var. Bunun için yazı beklemenize gerek yok. Kapalı yüzme havuzlarında yılın istediğiniz her zamanında yüzme imkanınız bulunmaktadır. Yüzmek herkesin yapabileceği bir spor olduğu için de çok avantajlıdır. Bazı spor dalları kişinin kabiliyetine yada kişisel zevklerine bağlıdır. Ancak yüzmek herkesi kapsayan bir spordur.

Yüzmenin insan vücuduna ve hayatına nasıl faydaları var?

Kaslarınızı geliştirir

Yüzme esnasında tüm kaslarınızı kullanırsınız. Diğer spor dallarında vücudun belirli bir bölümü kullanılırken yüzmede çok daha fazla kas grubunu kullanmanız gerekir. Bu vücut egzersizi açısından yüzme çok faydalıdır.

Esneklik sağlar

Yüzme sırasında tekrarlayan esneme hareketleri vücudunuzun daha esnek olmasını sağlar. Buda vücut sağlığınız açısından çok faydalıdır.

İltihabı azaltır

Yüzmek kalp kasının güçlenmesi açısından çok faydalıdır. Bunun yanı sıra kalpte damar tıkanıklığına sebep olan inflamasyonu da azaltır. Kalp sağlığınız açısından yüzmek çok iyi bir aktivitedir.

Hızlı Kalori yakımı

Yüzmek kalori yakmak isteyenler içinde çok etkili bir spor türüdür. Koşma sırasında yaktığınız kaloriden daha fazlasını yüzerek yakabilirsiniz. O nedenle yüzmek kilo vermek isteyenler için çok faydalıdır.

Astımı iyileştirir

Yüzme esnasında nemli hava soluduğunuz için astım semptomlarını hafifletir. Bunun yanı sıra akciğerin çalışmasına da fayda sağlar. Vücudun oksijeni daha verimli bir şekilde kullanmasında yüzmek çok etkilidir.

Stres ve depresyona iyi gelir

Yüzme esnasında düzenli bir şekilde nefes alıp vermek durumunda olmanız sizi rahatlatmaya da yarar. Sakinleştirip üzerinizdeki stresi atar. Ve bu sayede depresyona iyi gelmiş olur.

Cildi güzelleştirir

Havuzda veya denizde yüzerken cildiniz iyice temizlenip arınacağı için düzenli yüzme ile daha pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde kavuşmuş olursunuz.

Zihninizi güçlendirir

Yapılan araştırmalarda yüzme eğitimi alan çocukların diğer çocuklara oranla daha zeki olduğu gözlemlenmiştir. Fiziksel ve zihinsel konularda yüzme çocukların gelişiminde olumlu etkiler yaratmaktadır.

Hayatınızı uzatır

Tüm spor dallarında olduğu gibi yüzmede kişinin yaşamına katkı sağladığı için ömrünün uzamasını sağlar. Daha sağlıklı ve uzun bir yaşam imkanı sunar.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.