Kış Mevsiminde Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Anasayfa / Hamilelik / Kış Mevsiminde Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler
Kış Mevsiminde Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Kış mevsimine denk gelen hamilelik biraz daha risklidir. Ancak bazı basit kurallara dikkat edildiğinde gayet sağlıklı ve tehlikesiz bir gebelik dönemi geçirmeniz mümkündür.

İşte kış hamilelerinin dikkat etmesi gereken noktalar:

Sık sık dışarı çıkın

Gebelik süreciniz kış aylarına denk geldi diye kendinizi eve kapatmayın. Çünkü sürekli evde olmanız hareketsiz kalmanıza yol açar ve buda kontrolsüz kilo artışına yol açar. Aynı zamanda hareketsiz bir yaşam biçimi dolaşım problemlerine de sebep olabilir. Bu yüzden düzenli olarak dışarı çıkıp yürüyüş yapmanız çok önemlidir. Kaymayan ve tabanı rahat bir ayakkabı ya da bot ile her gün mutlaka 30 dakika yürümeye özen gösterin. Üşütmemek için üzerinize hava durumuna uygun giysiler giymeye dikkat edin.

Balık tüketin

Yaz aylarında D vitamini ihtiyacınızı güneş ışınları ile karşılarken kışın bu mümkün olmaz. Bunun yerine D vitamini ihtiyacınızı balık tüketerek karşılayabilirsiniz. Hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlığı için haftada ez az 2 kez balık tüketmelisiniz. Ancak ızgara yerine buğulama tekniği ile pişirmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Yakın temasta bulunmayın

Kış mevsiminde gribal enfeksiyona yakalanma riski çok daha yüksektir. Ayrıca daha çok kapalı mekanlarda vakit geçirilmesi de bu riski artırmaktadır. Bu nedenle etrafınızdaki kişilerle sohbet ederken çok fazla yakın temasta bulunmamaya dikkat etmelisiniz. İlaç kullanımı gebelik döneminde pek mümkün olmadığı için kendinizi hastalıklara karşı korumanız çok önemlidir.

Kış çaylarını bilinçli tüketin

Gebelik döneminde bitki çayı içerken çok dikkatli olmalısınız. Çünkü bazı bitki çayları gebelik döneminde çok tehlikelidir. Adaçayı, sinameki, fesleğen, keten tohumu, sarı kantaron, kediotu, oğulotu ve karahindiba gibi bitki çaylarını aşırı tüketmeniz erken doğum, düşük, kasılma ve kanama gibi risklere yol açar. Bitki çaylarını doktorunuza danışmadan kesinlikle tüketmemelisiniz. Özelliklede içinde tam olarak ne olduğunu bilmediğiniz karışımlı kış çaylarından uzak durmalısınız.

Bol bol su için

Yaz aylarına oranla kış aylarında daha az su tüketilmeye başlanır. Ancak bu çok büyük bir hatadır. Günde 1,5-2 litre su içmek herkes için gerekli bir durum olmasının yanısıra özellikle gebelik döneminde hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından su içmek çok daha önemlidir. Gebelikte yeterli miktarda su içmek kabızlık, ödem, vücut ısısını korumak ve yorgunluğu azaltmak gibi büyük faydalar sağlamaktadır.

Çok fazla kalın giyinmeyin

Hamilelerin kış aylarında vücut ısılarını koruyor olmaları çok önemlidir. Ancak bunu çok aşırı kalın giysiler giyerek yapmaya çalışmanız doğru değildir. Nem ve hava değişimine izin vermeyecek ölçüde sıkı dokunmuş ve sentetik lifleri yoğun içeren giysiler giymekten kaçınmalısınız. Kış aylarında ayaklarınızın üşümemesi için pamuklu ya da yünlü çoraplar giymelisiniz.

Cildinizi koruyun

Soğuk hava nedeni ile cildiniz incelip zarar görebilir. Bu nedenle özellikle ellerlinizi ve yüzünüzü nemlendirici kremler ile korumalısınız. Dışarı çıkarken mutlaka nemlendirici krem sürmelisiniz. Yüzünüzü ya da ellerinizi çok soğuk su ile yıkamamalısınız.

Sosyalleşin

Kış ayları depresyon mevsimi olarak da bilinir. Gebelikte birde hormonlarınızda oluşan değişimler nedeni ile depresyon riski daha da artar. Mutsuz ve depresif halleriniz gebeliğinizi olumsuz etkileyecektir. Bunu önlemek için aile ya da arkadaşlarınızla mümkün olduğunca sık görüşmeye çalışın. Çeşitli aktivitelere katılarak daha keyifli zaman geçirmeye çalışın.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.