Kitap Okuma Alışkanlığı Bebeklikten Başlamalı

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Kitap Okuma Alışkanlığı Bebeklikten Başlamalı
Kitap Okuma Alışkanlığı Bebeklikten Başlamalı

Çocuklarınıza kitabı sevdirmek için bu eğitime daha doğar doğmaz başlamanız en doğrusudur. Bebeğinize kitap okumanız aynı zamanda sizinle arasındaki bağı ve iletişimi güçlendirme konusunda da oldukça etkili olacaktır.

Henüz bir şey anlamaz ne gerek var gibi düşüncelerden öncelikle kurtulmalısınız ve kitap alışkanlığı kazandırmak için hemen harekete geçmelisiniz.

Bebeğiniz henüz okuduğunuz şeyi anlamasa bile sesinizin tonuna, okurken oluşan ritme aşina olmaya başlar. Sesinizdeki iniş ve çıkışlar ya da telaffuzunuz bebeğinizin seveceği bir aktivite olacaktır ve aynı zamanda onu sakinleştirecektir.

0-4 aylık dönemde

Siz bebeğinizin henüz bunları anlayamayacağını düşünseniz de bebeğinize kitaplarda yer alan hayvanları, şekiller, sayıları ve renkleri göstererek ileriki dönemde öğreneceği kavramların temelini aslında farkında olmadan oluşturmasını sağlamaktasınızdır. Siz bebeğinizle ne kadar yoğun bir iletişim halinde olursanız daha kolay konuşma ve kelime haznesini genişletme imkanı sağlayacaktır.

Ayrıca ileri dönemlerde okul konusunda sorun yaşamamak için erkenden kitap okumanın aslında eğitici ve eğlenceli bir aktivite olduğunu kavraması çok önemlidir.

Bu dönemdeki bebekler henüz kitapta gördüğü resimlerin ne anlama geldiğini tabi ki anlayamazlar. Ancak kitaptaki parlak renkler ya da görseller oldukça ilgisini çeker. Kol ve bacakları ile siz kitabı okurken tepkiler vermeye başlarlar.

4-6 aylık dönemde

Bu dönemde bebeğinizin kitaplara olan ilgisi biraz daha artar. Kitabı kendi yakalamaya hatta tutmaya çalışabilir. Kitabı keşfetmek için yalamaya ya da ağzına sokmaya çalışabilir. O nedenle bebekler için üretilmiş kolay bir şekilde yırtılmayan kalın malzemeden ya da kumaştan üretilmiş kitapları tercih etmeniz daha sağlıklıdır. Bebeğinizin daha iyi algılayabilmesi için büyük görselli ve aynı cümleleri tekrara eden türde kitapları seçmeniz daha eğitici olacaktır.

6-12 aylık dönemde

Bebeğiniz bu dönemlerde artık kitaptaki resimlerin anlamlarını öğrenmeye başlayacaktır. Hatta ismini söylediğiniz şekil ya da resmi size gösterebilir. Kitapta beğendiği kısımları kendi ses ve tepkileri ile anlatmaya çalışır.

12 ay ve sonrası

Bebeğiniz artık kitap sayfalarını kendisi çevirebilir. Sizin kitap okurken çıkardığınız sesleri taklit edebilir. Hatta kendi başına kitabı okuyormuş gibi davranışlar sergileyebilir. Hatta konuşmaya başladığı dönemde resimde gördüklerinin ismini söylemeye başlayabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.