Kitap Okumakta Zorluk Çekiyorsanız..

Anasayfa / Kitap / Kitap Okumakta Zorluk Çekiyorsanız..
Kitap Okumakta Zorluk Çekiyorsanız..

Kitap okumanın ne kadar faydalı olduğunu hepimiz bilmemize rağmen ne yazık ki günlük koşuşturmacanın içerisinde birçoğumuz buna zaman ayıramamakta. Kitap okuma alışkanlığı edinebilmek için bazı püf noktalara dikkat ettiğiniz sürece iyi bir okuyucu olabilmeniz mümkün.

Yüksek hedefler belirlemeyin

Eğer kitap okumaya yeni başlayan biri iseniz ayda kesin şu kadar kitap okumam lazım gibi kendinize katı kurallar koymayın. Hatta sayfa sayısı çok olan bir kitapla bile başlamayın. Bitirmeniz uzun sürdüğünde başaramadığınız düşünüp hevesiniz kaçabilir. Bunun yerine daha az sayfa sayılı bir kitap tercih edip günlük okuyabileceğiniz kadar sayfa hedefi koyabilirsiniz. Başardığınızı gördüğünüzde sayfa sayısını yavaş yavaş artırarak hedefinizi büyütebilirsiniz.

Hedefinizi sadece siz bilin

Kitap okuma konusunda belirlediğinizi hedefi çevrenizdekilerle paylaşmayın. Çünkü hedefinize ulaşıp ulaşmadığını sürekli merak edip sizi bu konuda stres altına sokabilirler. Yada hedefinize ulaşamadığınızda motivasyonunuzu daha fazla düşürebilirler. Bu sadece sizi ilgilendiren ve size fayda sağlayacak bir hedef olduğu için sadece kendinizin bilmesi daha doğrudur.

Gerektiğinde okumaya ara verin

Bazı kitapların konusu ilginizi çekmediği için ya da anlatım dili ağır olduğu için yavaş ilerler. Ve böyle durumlarda kitaptan sıkılıp okumayı bırakmak isteyebilirsiniz. Eğer bu gibi bir durumla karşılaşırsanız kitabı bitirmek için inat etmek yerine ya da yarıda bırakmak yerine bir süre okumaya ara verin. Bu arada başka bir kitaba başlayabilir ve daha sonra yarım bıraktığınız kitaba geri dönebilirsiniz.

Zevk aldığınız tarzda kitaplar okuyun

İlginizi çeken konularda bir kitap okumak sizin için daha kolay olacaktır. Başkalarının büyük bir beğeni ile tavsiye ettiği bir kitap sizin ilginizi çekmeyebilir. Sırf çok meşhur bir kitap diye okumak zorunda değilsiniz. O nedenle kitap okumayı bir zorunluluk gibi değil de keyif gibi görmeye çalışın. Tabi ki eğitim konusunda okumak zorunda olduğunuz kitaplar için aynı şeyi söyleyemeyiz. Fakat bunun dışında ilgi alanınıza ait kitapları seçmeye özen gösterin.

Kitabınız her zaman elinizin altında olsun

Kitabınızı her zaman yanınızda taşımanız daha fazla kitap okumak için zaman ayırabilmenize fırsat yaratır. Örneğin işe gidip gelirken, herhangi bir yerde sıra beklerken bile açıp okuma imkanı bulabilirsiniz. Hem bekleme süreniz daha verimli ve çabuk geçer hem de kitabınızı daha kısa sürede bitirme imkanı elde edersiniz.

Diğer aktivitelerinden ödünç zaman alın

Kitap okumak için kendinize ekstra zaman ayırmak çok kolay olmayabilir. Özel olarak bir okuma saati belirlemek mümkün değilse eğer diğer aktivitelerinizin sürelerini azaltıp kitap okumak için zaman kazanabilirsiniz. Örneğin sosyal medyada yapılan paylaşımlara bakarak zaman öldürmek yerine birkaç sayfa kitap okuyabilirsiniz.

Okuma yarışları yapın

Arkadaşlarınızla ya da aile bireylerinizle aranızda bir kitap okuma yarışı başlatabilirsiniz. Belirli bir sürede en çok kitap bitirene bir ödül vaat ederek işi eğlenceli hale getirebilirsiniz. Böylece hem daha fazla kitap okuyabilir hem de bu konuda eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Kendinize okuma ortamı yaratın

Kitap okurken dikkatinizin dağılmaması için televizyon ve telefondan uzaklaşın. Böylece sadece okuduklarınıza konsantre olabilirsiniz.

Kitap stoğu yapın

Hoşunuza giden kitapları alarak kendinize bir kitaplık alanı oluşturun. Okunmayı bekleyen kitapların olması kitap okuma konusunda daha iyi motive olmanıza yardımcı olacaktır.

Kitap okuma konusuna karşı bakış açınızı değiştirin

Kitap okumayı zorunlu bir aktiviteymiş gibi değil de yaşamınızın bir parçasıymış gibi doğal bir durum olarak görün. Yani yemek yemek ya da uyumak ne kadar sıradan bir olaysa gün içerisinde kitap okumak da sizin için yaşamın bir parçası olmalıdır.

Okuduklarınızı paylaşın

Okuduğunuz kitapları ve kitaplardan edindiğiniz bilgileri çevrenizdeki insanlar ile paylaşın. Böylece hem kitap okumayı daha çok seveceksiniz hem de kitap okuyarak çevrenizdekilere bilgi aktarımı yaparak faydalı bir birey haline geleceksiniz.

Okuma listesi yapın

Elinizdeki kitabı bitirdikten sonra hangi kitaba başlayacağınız konusunda bir sıralama yapın. Böylece sırada bekleyen bir kitabın olması elinizdeki kitabı daha çabuk bitirmenize yardımcı olacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.