Kıvırcık Saçın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Anasayfa / Güzellik / Kıvırcık Saçın Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Kıvırcık Saçın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kıvırcık saçın bakımı diğer saç türlerine oranla daha zordur. Ancak doğru bir uygulama ile uğraşlarınıza değecek bir güzellik ortaya çıkıyor. Kıvırcık saçların sağlıklı ve bakımlı görünmesi için ekstra çabaya ihtiyaç vardır. Kıvırcık saçlarda buklelerin görünümü, yönü ve duruşu çok önem taşımaktadır. Çünkü cansız durması hoşunuza gitmez. O yüzdende kıvırcık saç bakımı hakkında gereken tüm bilgilere hakim olmanız gerekmektedir.

Aşırı yıkamak

Kıvırcık saçlar çoğunlukla kuru bir yapıdadır. Bu nedenle de çok sık yıkamanız saçlarınızın daha fazla kurumasına neden olacaktır. Tabi ki temiz olması çok önemli ancak fazla yıkamanızda sağınızın yapısının bozulmasına yol açmaktadır. 2 günde bir yıkamanız en doğrusudur. Kıvırcık saçlarınızın daha fazla kabarmaması için saç kremi kullanmalısınız. Böylece daha güzel buklelere sahip olabilirsiniz.

 

Saç diplerinin temizliği

Saçınızı yıkarken saç derinizi, yağ, kir ve tozdan yeterince arındırmanız çok önemlidir. Saçlarınızın daha güçlü ve sağlıklı olabilmesi için şampuanlama esnasında kafa derinizi parmak uçlarınızla nazikçe ovalamalısınız.  Saçınızı şampuanlarken saç derinize çok sert davranırsanız, yara oluşması ve saç dökülmesi gibi problemlere neden olabilirsiniz.

Saç bakım ürünleri

Kullandığınız saç bakım ürünlerinin saçınızın yapısına uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Şampuan ve saç kreminizin kıvırcık saçlara özel olarak üretilmiş olması çok önemlidir. Böylece gerekli bakımı uygulamış olursunuz.

Duş sonrası

Kıvırcık saçlarınızı yıkadıktan sonra çok iyi bir şekilde kurulamalısınız. Öncelikle saçlarınızdaki suyu havlu ile almalısınız. Kullanacağınız havlunun yumuşak olması çok önemlidir. Saç kurutma makinesi ile düşük devirde saçlarınızı kurutabilirsiniz. Kurutma işleminden önce doğal bir yağ ile saç uçlarına bakım yapmanız gerekir. Ayrıca bu sayede saçınızı daha kolay kurutup tarayabilirsiniz.

Saçınızı Fırçalamayın

Kıvırcık saçlarınız var ise saç fırçalama işlemi çok yanlış bir tekniktir. Saçınızı fırçalamak şekil almasını ve bakımını zorlaştırır. Bunun yerine duştan önce geniş dişli bir tarak ile tarayabilirsiniz.  Yada duş sonrası saçınızı parmaklarınızla açabilirsiniz. Islak saç kırılma konusunda daha hassastır. O nedenle saçlarınız ıslakken tarama işlemi yapmamalısınız.

Aşırı Isı Uygulamayın

Saçlarınız için şekillendirme aletleri kullanıyorsanız, çok yüksek ısıda olmamasına dikkat etmelisiniz. Yüksek ısı saçınızın yıpranmasına sebep olacağı için bu konuya çok özen göstermelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.