Kız Çocuğu

Anasayfa / Kitap / Kız Çocuğu
Kız Çocuğu

Kitabın yazarı: Onur Ünlü

Sayfa sayısı: 264

İlk basım yılı: 2019

Kız çocuğu – Okuyucu yorumu:

“Dip not değil ilk not olarak söylemek istediğim şey: Kitap cinsellik ya da hayat kavgası adına bazı şeyleri henüz tam olarak idrak edememiş yaştaki çocukların eline geçmemeli. Tam olarak kavrayamadığı şeyler konusunda anlam kargaşası yaşamaması adına kesinlikle dikkat edilmeli.

Evet, hikaye deli gibi sürükleyici ve anlatım dili muhteşemdi. Kitap okumuyor da sanki aksiyon, cinayet, intikam, entrika, olaylar, olaylar, olaylar.. tarzı bir film izliyor gibiydim. Gerçekten çok beğendim kitabı ama üzgünüm ki kitaplığımda rahatça sergileyebileceğim ya da herhangi birine tavsiye edebileceğim bir kitap değildi. İçinde tecavüz, ensest ilişkiler, cinsiyet değişimleri, cinayetler, uyuşturucu, dini inanç konusunda bocalamalar kısaca akla gelebilecek her türlü pislik mevcut.

Evet, yaşamın içinden, evet bunlarında bilincinde olmalıyız, evet yaşayanı anlayabilmek adına bilinçlenmeliyiz, evet hepsi artık Maalesef ve Kahretsin ki günümüzde sıradan şeyler ama yine de kitap biraz tehlikeli.

Zaten Onur Ünlü’nün tarzı hep buydu. Kitabında da aynı durumu yansıtmış. Filmlerini izleyenler bilir. Sıradan ve basit düşünen bir insana hitap etmez. Hep bir karmaşa, hep bir uç noktalara değinme, hep ince ince önemli mevzulara dokundurma vardır. Kafanızı karman çorman eder “ne izledim ben, n’oluyo, neredeyim, niye böyle” diye kalakalırsın izlerken. Ama bu karışıklıkta öyle bir dokunur ki yüreğinize, siz bile n’olduğunuzu anlayamazsınız. Herkese göre değildir ama gerçekten muhteşemdir. Bu kitapta tam da böyleydi işte..

Hayat bazen çok acımasız ve biz de ona karşı acımasız olalım diye bizi zorluyor. Elimizde vişne renkli baltamızla bir şeylerin intikamı için koşturup duruyoruz oradan oraya.. Bazı zamanlar, bazılarımız için, bazı hayatlar gerçekten hiç yaşanası değil maalesef ki..”

Kitaptan alıntılar:

“Allah’la ilgili haddinden fazla şaka yaparsanız, Allah’a da şaka yapma hakkı tanırsınız. Ve Allah’ın yaptığı şakalar, her zaman komik olmayabiliyor.”

“Ama yıllardır baktığınız aynada, tamamen başka birini görmeye başladığınız gün, hayatta ürkecek pek az şeyiniz kalıyor.”

“İnsan işlerin iyi gitmesini ister. Ama işler iyi gitmez. Çünkü insanı insan yapan, kaygıdan kahrolmaktır.”

“Dünya, hesabı sorulamayan ahların katran gibi kaynayıp cümlemizi pişirdiği koca bir cehennem kazanı.”

“Eylemlerimizle sorumluluklarımızın çeliştiği noktada ihtiyaç duyduğumuz psikolojik yanılsamaya, ahlak deriz. Ekmek alıp eve gitmekle, ekmek çalıp eve gitmek arasındaki fark gibi düşünün.”

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.