Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınabilir mi?

Anasayfa / Cinsellik / Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınabilir mi?
Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınabilir mi?

Bu henüz bakire olan birçok kadının merak ettiği bir sorudur. Ve cevap: Evet.

Kızlık zarı bozulmasa bile hamile kalabilmeniz mümkün. Tam bir cinsel ilişki yaşanmasa bile sürtünme yolu ile vajina girişine boşalma sonucunda spermlerin buradan rahmin içine ulaşabilmesi ihtimaller dahilinde. Yani penisin illaki vajina içine girmesine gerek yok. Eğer gebelik için uygun koşullar oluşmuşsa yani rahimdeki yumurtalar döllenme için uygun büyüklükte ise spermle buluşmaları yeterli. Kadın ve erkeğin cinsel organının uzun süreli teması ve erkeğin boşalması hamilelik riskini oluşturabilir.
Sperm hücreleri rahmin içinde 3 gün boyunca aktif bir şekilde kalabiliyor. Yani buda demek oluyor ki sürtünme yolu ile cinsel birliktelikten 3 gün sonra bile hamile kalma ihtimaliniz devam etmekte. Yani sürtünme yolu ile bir şey olmaz ya da şuan yumurtlama döneminde değilim gibi düşünceler çokta garantici bir sonuç vermeyebilir.

Vajina ya da cinsellik konusunda çok fazla bilgi sahibi olmayan kişiler kızlık zarını hamilelikten koruyucu bir bariyer gibi görmekteler. Ama kızlık zarının yapısı öyle vajinayı tamamen kapatan bir ambalaj değil öncelikle bunu bilmeniz gerekiyor. Her kadında farklı çeşitlerde olsa da kızlık zarı ortası delik bir yapıdadır. Hatta bu delik sayesinde her ay regl döneminde kanın buradan dışarıya akışı sağlanır. Dışarı çıkış mümkün olduğu gibi spermin içeri girmesi de mümkündür yani. O neden kızlık zarı bir güvenlik bariyeri değil.

Kızlık zarı dikimi

Kızlık zarı vajinanın girişinde bulunan yaklaşık 1,5 cm içeride yer alan bir dokudur. Cinsel ilişki esnasında yırtılır ve kendi kendine bir daha onarılma ihtimali yoktur. Ülkemizde büyük bir kesim için ‘namus’ kavramının simgesi olduğu düşünüldüğü için büyük bir değer taşımakta. Bu nedenle bazı durumlarda kadınlar kızlık zarı dikim işlemine başvurmak zorunda kalabiliyor. Evlenmeden önce başka biri ile cinsel birliktelik yaşamış olması ya da tecavüze uğramış olması gibi sebepler kızlık zarı dikimine ihtiyaç duyulması sebeplerindendir. Evlendiği kişiye bu konuları açıklayamadığı için böyle bir operasyon geçirme gereği duyuyor. Lokal anestezi ile yaklaşık 15-20 dakika süren flep yöntemi denilen kızlık zarı dikimi yapılabiliyor. Böylece kızlık zarı yeniden eski haline geliyor ve ilk cinsel birleşmede ilk kez yırtılıyormuş gibi oluyor.

 

Kızlık zarı bozulmadan sürtünme yolu ile cinsel birliktelik olmuş ve sperm vajinaya temas etmişse ertesi gün hapı kullanarak hamile kalma riskini en aza indirebilirsiniz. Ertesi gün hapları cinsel ilişkiden en fazla 72 saat sonra alınabilir. O nedenle bu süreci aşmamanız gerekmektedir. Ertesi gün hapını ne kadar çabuk içerseniz hamilelik ihtimalini engellemeniz daha garanti olur. Bu gibi ilaçları çok sık kullanmanız sağlık problemlerine yol açabileceği için çok fazla tavsiye edilememektedir. Yani bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanmamanızda fayda var.

Kızlık zarı bozulmasa bile hamile kalınabilecek durumlar nelerdir?

Erkeğin vajina girişine boşalmış olması durumudur. Penis vajina içine girmese bile spermlerin vajina girişine boşalması ile hareketli olan spermler rahim içine ulaşıp hamile kalma ihtimaline yol açılmış olur.

Kızık zarının esnek yapıda olması ya da çok geniş bir deliğe sahip olmasından dolayı penis vajina içine girse bile yırtılmayabilir. Hatta bu gibi durumlarda kadının bakire olmadığı düşünülebilmekte ve problemler yaşanabilmektedir.

Kızlık zarı nadirde olsa doğuştan olmayabiliyor ya da kalıntı şeklinde olabiliyor. Bu gibi durumlarda da aynen esnek ya da geniş yapıda olan kızlık zarlarında yaşanan durumlar söz konusudur.

Vajinal kayganlık çok fazla olduğu zaman vajina çevresinde bulunan kaslar gevşer ve kızlık zarı yırtılmadan cinsel birliktelik sağlanır. Buda hamile kalma riskini doğurabilir.

Bu gibi ihtimaller nedeni ile hamile kalabilmeniz mümkün olduğu için regl kanamanızın gecikmesi gibi bir durumda mutlaka gebelik testi yaptırmalısınız. Ve istenmeyen bir gebelik söz konusu ise yasal uygulamalar çerçevesinde kürtaj işlemi biran önce yapılmalıdır. Kürtaj sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak da kadını çok yıpratan bir durum olduğu için bu noktaya varılmaması için cinsel birliktelikler konusunda çok dikkatli davranılmalıdır. Bakire olmanız hamile kalamayacağınız anlamına gelmemektedir. Bunun bilincinde olup kontrollü bir cinsel hayat yaşanmalıdır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.