Kolay Bir Doğumun Püf Noktaları

Anasayfa / Hamilelik / Kolay Bir Doğumun Püf Noktaları
Kolay Bir Doğumun Püf Noktaları

Her anne adaylarının tek arzusudur kolay ve sağlıklı bir doğum gerçekleştirebilmek. Doğum öncesi doğuma hazırlık kurslarına gitmeniz, bu konuda faydalı kitaplar okumanız ve doktorunuzun tavsiyelerine uymanız daha kolay bir doğum gerçekleştirebilmenizi sağlayacaktır.

Herkesin doğum hikayesi birbirinden farklı olduğu için çevrenizde doğumla alakalı size kendi başına gelen zorlukları anlatması kesinlikle endişelenmenize neden olmamalısın. Onların başına gelenler sizin de başınıza gelecek gibi düşüncelere kapılıp strese girmemelisiniz.

Doğumunuzu kolaylaşmasını sağlayacak küçük ama önemli öneriler:

Belirlenen tarihe 10 gün daha ekleyin

Doktorunuz hamileliğin gidişatına göre size tahmini bir doğum tarihi verecektir. Hamilelik hesaplamasında hamile kaldıktan 40 hafta sonra doğumun gerçekleşmesi gerektiği bilinir. Ancak bazen bu süreç birkaç gün gecikebilir. O nedenle hesaplama yaparken belirlenen tarihe her zaman 10 gün daha ekleyin. Bu hem birkaç günlük gecikmenin sizi endişelendirmesini engeller. Hem de çevrenizde sizinle birlikte hesap yapıp doğumunu bekleyen yakınlarınızın sürekli size hala doğum başlamadı mı neden hala doğurmadın gibi yaklaşımlarla sizi üzüp, strese sokup korkutmasını önlemiş olur.

Dayanabildiğiniz kadar dayanın

Sancılarınız başlar başlamaz hemen etrafınızı telaşa vermeyin. Her sancı doğuma işaret olmayabilir. Bunun yerine önce kendinizi ve sancının durumunu gözlemleyin. Sakin olmaya çalışın ve günlük işlerinize devam edip rahatlamaya çalışın. Örneğin bir film açıp izleyebilirsiniz. Sancılarınıza dayanabildiğiniz ölçüde dayanmaya ve çok fazla strese girip enerjinizi boşa harcamayın. Çünkü enerjiniz gerçek doğum sancıları ve doğum anı için gerekli olacaktır.

Doğum öncesine kadar evde kalmaya çalışın

Sancılarınız başladığında ne kadar sakin davranırsanız vücudunuz doğum konusunda daha rahat olacaktır. Yani sancılarınız başlar başlamaz hastaneye koşmayın. Henüz doğum için erkense boş yere hastanede beklemek zorunda kalırsınız. Ve hastanede beklemek sizi daha fazla strese sokacaktır. O yüzden durumunuzda bir anormallik yok ise kalabildiğiniz sürece evde kalmaya doğum başlayacağı zaman hastaneye gitmelisiniz. Doğumun yaklaştığını anlayabilmek içinde doktorunuzu arayı sancılarınızın sıklığı hakkında bilgi vermelisiniz. O sizi yönlendirecektir.
Hastanede mahremiyetinizi koruyun
Hastaneye gittiğinizde doğum anını beklemeniz için sancılarınızı kontrol etmek için beklemeniz gerekiyor ise bu süreçte tüm yakınlarınızı yanınıza toplamayın. Eşiniz, anneniz ya da doğum anında yanınızda olmasını istediğiniz bir yakınınız ile baş başa olup mahremiyetinizi koruyarak bekleme yapmalısınız. Çünkü birçok kişinin içinde doğumu beklemeniz ve doğumun başlama anına orada bulunan herkesin şahit olması daha çok utanmanıza, gerginlik yaşamanıza ve strese girmenize sebep olacaktır. Doğum sırasında yanınızda biri olacaksa bu kişi çok sakin biri olmalıdır. Doğum gerçekleşirken sizinle birlikte panikleyen ve korku yaşayan ya da kan görmeye dayanamayan biri size yarardan çok zarar verecektir.

Sancıları kontrol ederken dik durun

Sancılar esnasında dik durup yerçekimini hissediyor olmanız çok önemlidir. Hatta beklerken kalçalarınızla rock’n roll dansı bile yapabilirsiniz. Zaten doktorunuz size hangi pozisyonlardan kaçınmanız gerektiğini belirtecektir. Doktorunuzun yönlendirmelerini çok dikkate almalısınız. Sancılar eğer sizi zorluyorsa istediğiniz kadar bağırıp çığlık atabilirsiniz. Bu çok normaldir ve böyle bir fırsat başka zaman elinize geçmez bunu da unutmayın. Rahatça bağırın.

Emzikli su şişesi kullanın

Sancılar esnasında bol bol su içmeniz çok önemlidir. Ancak sancı ve stresten dolayı bardakla su içmeniz biraz zor olabilir. O yüzden emzikli su şişeleri böyle zamanlarda daha uygundur.

Lavanta yağı

Lavantanın rahatlatıcı etkisi sancılar esnasında size olumlu etkilerde bulunabilir. Daha sakin olmanızı sağlar. Bir mendile lavanta yağı damlatıp bu mendili doğum öncesi ve doğum anında yanınızdan ayırmayın.

Doğum öncesi egzersizler

Hamilelik süresince yapılan çeşitli egzersizler sizin doğuma hazırlanmanıza yardımcı olacaktır. Bacak, karın ve sırt kaslarınız daha güçlü olacak ve doğum esnasında size büyük fayda sağlayacaktır.
Nefes teknikleri ile de pelvis taban kaslarınızı kullanmayı öğrenebilirsiniz. Buda bebeğin daha rahat bir şekilde çıkmasını sağlayacaktır.

Doğum yapacağınız hastaneyi önceden belirleyin

Sancılarınız arttığında ve doğum başladığında nereye gideceğinizi bilemeyip paniklemek yerine önceden hangi hastanede doğum yapacağınızı mutlaka belirleyin. Ve mümkün olduğunca bu evinize en yakın yer olmalıdır. Hatta doğumunuz gerçekleştirecek doktorunuzu bile önceden belirlemenizde fayda vardır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.