Kolik Bebeğinizi Rahatlatma Yöntemleri

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Kolik Bebeğinizi Rahatlatma Yöntemleri
Kolik Bebeğinizi Rahatlatma Yöntemleri

Bebeğinizde kolik problemi varsa onun huzurlu olmasını sağlamak en önemli isteğiniz ve amacınızdır. Her bebekte farklı yöntemler işe yarasada bu konuda işinize yarayabilecek bazı öneriler mevcut ve büyük fayda sağlamaktalar.

Biberon kontrolü

Eğer bebeğinizin beslenmesini biberon ile sağlıyorsanız soluğunu kesmediğinden emin olmalısınız. Bebeğiniz beslenirken ne kadar fazla hava alırsa mide problemleri o ölçüde artar. Kullanacağınız biberonun emziğindeki delikler çok önemlidir. Bir anda çok fazla besin yutmasını ya da sıvının gelmesini engellemelidir. Bazı biberonlar hava alımını azaltmak amacı ile özel olarak tasarlanmıştır. Özel kıvrımları ile sıvılarda oluşan hava baloncuklarını önlerler. Ayrıca biberon emziğinin çökmemesi için iç delik ve dolguları bulunur. Böylece bebeğiniz mide problemi yaşadığı için ağlamak zorunda kalmaz.

Beslenme pozisyonu

Bebeğinizi emzirirken ya da hazır mama verirken sütün mideye daha pürüzsüz girmesi için bebeğinizin dik durmasını sağlamalısınız. Bebeğiniz kıvrık ya da kambur durduğunda beslenirken fazladan hava yutmuş olur ve buda onu rahatsız eder.

Beslenme zamanı

Bebeğinizin beslenme saatlerine çok dikkat etmelisiniz. Bebeğiniz açlık krizine girip ağlamaya başlamadan önce beslenmesini sağlamalısınız. Eğer açlıktan dolayı ağlıyorsa ya gereğinden fazla beslenecek ya da beslenirken ağladığı için fazladan hava yutmuş olacaktır. Buda sonradan onu rahatsız edecektir. Ve yine ağlamasına neden olacaktır. O nedenle beslenme zamanını geciktirmeden ve sakin bir ortamda beslenmesini sağlamalısınız. Bebeğinizi beslerken loş bir ışıkta hafif bir müzik eşliğinde olması rahatlamasını sağlayacaktır.

Gazını çıkartın

Bebeğinizin sık sık gazını çıkartabilmesine yardımcı olun gaz çıkartması midesinden hava kabarcıklarının çıkması ve rahatsızlığından kurtulması anlamına gelir. Bebeğinizin gazını çıkartmak için illaki yemeğinin bitmesini beklemenize gerek yok. Bu işlemi altını değiştirirken ya da biberonla beslerken arada pozisyonunu değiştirme molaları verirken yapabilirisiniz.

Beslenme düzeni

Bebeğinizi emziriyorsanız sizin sütünüze karşı hassasiyeti olabilir. Ve buda onu rahatsız ediyor olabilir. Bunun için birkaç hafta süt ürünleri tüketmeyi azaltabilirsiniz. Çünkü sizin tükettiğiniz süt ve sür ürünleri sütünüz aracılığı ile bebeğinizi rahatsız ediyor olabilir. Bunu tespit etmek için birkaç hafta beslenme şeklinizi değiştirip bebeğinizi gözlemleyebilirsiniz. Eğer süt ürünlerini tüketmiyor olmanız bebeğinizde bir fark oluşturmamışsa ve şikayetleri devam ediyorsa baharatlı gıdaları ve gazlı içecekleri tüketmeyi bırakabilirsiniz. Bu gibi deneme yöntemleri ile bebeğinizi rahatsız eden besin türlerini tespit edebilirsiniz. Böylece bebeğiniz rahatsız olup sürekli ağlamaz.

Mama değişimi

Bebeğinizi hazır mama ile besliyorsanız içeriğinden dolayı bebeğiniz rahatsız olup ağlıyor olabilir. O nedenle mama değişikliği yapıp bebeğinizin durumunu gözlemleyebilirsiniz.

Bitkisel tedavi yöntemleri

Bebeğinizin rahatlaması için rezene, dereotu, anason, nane ve sarı papatya çaylarından yararlanabilirsiniz. Tabi ki bunların kullanımı konusunda doktorunuzdan onay almalı ve güvenilir aktarlardan satın almalısınız. Doğru dozajda kullanıldığında emziren annenin bu bitki çaylarını tüketmesi bebeği rahatlatacaktır.

Masaj

Bebeğinizin karnına hafif bir şekilde masaj yapmanız daha rahat hissetmesini sağlayacaktır. Yada sırtını sıvazlamanız bebeğinizin kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Sıcak su yöntemi

Bazı kolik bebekler karınlarının sıcak tutulmasından çok hoşlanırlar. Sıcak su onlara çok iyi gelir ve rahatlatır. Bir kabın içerisine sıcak su koyup kabın içerisinde ıslatacağınız bir bezi bebeğinizin karnına koyabilirsiniz. Tabi bunu yaparken suyun çok sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz.

Değişik sesler

Kolik bebekler onlara ana rahmini hatırlatan ritmik sesleri severler. Bu nedenle onları sakinleştirmek için elektrik süpürgesi gibi ses çıkaran aletlerden faydalanabilirsiniz. Yada kolik bebekleri rahatlatıcı etkisi olan özel hazırlanmış müzik videolarını dinletebilirsiniz.

Müzik dinletin

Bebeğinize şarkı söylemeniz ya da bebek müzikleri dinletmeniz çok etkili olacaktır. Örneğin çok sesli bir şekilde rock müzik dinlemek bazı kolik bebeklere çok iyi gelmektedir. Ne tarz seslerden ya da müziklerden hoşlandığını deneme yöntemi ile bulabilirsiniz.

Banyo

Bebeğinizin kolik ağlama süreçlerinde dikkatini dağıtmak için sıcak bir banyo yaptırabilirsiniz. Çünkü bazı bebekler vücutlarının su ile temas etmesinden çok hoşlanırlar ve bu onları rahatlatır. Hatta su sesi bile bebeğinizi rahatlatıyor olabilir. Ama yıkanmayı sevmeyen bir bebeğiniz varsa bu onu daha fazla ağlatabilir. Bu açıdan bebeğiniz iyi tanıyor olmanız gerekmektedir.

Bebek bisikleti

Bebeğinizi sırtüstü yatırarak ayaklarını hafifçe yukarı kaldırıp bisiklet pedalı çevirme hareketi yaptırın. Bu hareketi bebeğinizin bezini değiştirdiğiniz zamanlarda yapabilirsiniz. Bu egzersiz sayesinde bebeğinizin gaz ve mide problemi oluşumu azalacaktır.

Arabayla gezdirme

Araba kullanırken oluşan hareket, ses ve titreşimler bazı kolik bebeklerde rahatlama sağlamaktadır. Bebeğinizi kolik ağlamaları başladığı zamana araba ile birkaç tur atabilirsiniz.

Ortam değişikliği

Eğer sürekli evin içerisinde zaman geçiriyorsanız kolik ağlamalar başladığında bebeğinizle yürüyüşe çıkabilirsiniz. Yeni bir ortam, yeni sesler ve kokular bebeğinizin dikkatini dağıtacaktır. Ayrıca yürüyüş esnasında temiz hava almak ve yapılan ritmik hareketler sakinleşip uyumasına yardımcı olacaktır. Eğer kolik ağlamalar sırasında dışarıda ya da kalabalık bir ortamda iseniz de tam tersi olarak sakin ve sessiz bir ortama geçiş yapmalısınız.

Sessizlik

Bazı koli bebekler hareket, ses ve aktiviteler sayesinde rahatlayabiliyor olsalar da bazılarında ise tam tersi sessiz ve karanlık ortamlar bu etkiyi sağlamaktadır. Bebeğinizin hangi duruma ya da ortama ihtiyacı olduğunu deneme ve gözlemleme yolu ile bulabilirsiniz.

Kundaklama

Bebeği kundaklamak çok eski bir yöntem gibi görülse de bazen çok etkili olabilir. Bebeğiniz kolik ağlamalara başladığında onu kundaklamanız bebeğinizin sakinleşmesini sağlayabilir. Ve daha az hareket etme imkanı olduğu için kendi kendini uyandırmayacağı için daha rahat bir şekilde uyuyabilir. Tabi kundaklama yaparken bebeğinizi çok fazla sıkmamaya dikkat etmelisiniz.

Güzel kokular

Bazı bebekler kokuya karşı çok duyarlıdır bu onlarda iyi bir tepkiye yol açar. Sakinleştirici etkisi olan özel esanslar sayesinde bebeğinizin sinirleri yatışır ve sakinleşir. Örneğin bebeğinizin odası için papatya kokusu, banyo yaptırırken de lavanta kokusu çok etkilidir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.