Köpeğiniz Veterinerden Korkuyorsa Ne Yapmalısınız?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Köpeğiniz Veterinerden Korkuyorsa Ne Yapmalısınız?
Köpeğiniz Veterinerden Korkuyorsa Ne Yapmalısınız?

Evcil hayvanların veterinerden korkuyor olması çok sık rastlanan bir durumdur. Özellikle bazı köpekler, veterinere gitme zamanı geldiğinde bunu hissedip havlamaya ve agresif tavırlar sergilemeye başlıyor olabilir.

Bu korku tamamen köpeğinizin yabancılara karşı olan genel tavırlarından ve tutumlarından kaynaklanıyor olabileceği gibi daha önce veterinerde yaşadığı bir olumsuz anıdan da kaynaklanıyor olabilir.

Bazı köpekler bu korkuyu titreme, saldırma, saklanma gibi davranışlarla belli ederken bazıları veteriner kliniğinin kapısına idrar veya dışkısını yaparak tepki gösterebilir.

Yılda birkaç kez başka türden hayvanlarında olduğu bir ortama gitmiş olmak ve yabancı birinin onun vücuduna dokunuyor oluşu köpekler için hoş bir durum oluşturmadığından dolayı veterinere karşı bir korku ya da tepki söz konusu olması doğal karşılanabilecek bir durumdur.

Veteriner korkusunu nasıl azaltabilirsiniz?

Veterinere olan ziyaretleri daha sık yapabilirsiniz. Sadece aşı ya da tedavi amaçlı değil arada veterinerinize selam vermek içinde uğramanız köpeğinizin bu ortama alışmasını sağlar.

Köpeğinizi veterinere alıştırmak için en doğru zaman, yavru olduğu dönemlerdir. Zaten bu süreçte aşı programı dolayısı ile sık sık gitmeniz gerekecektir. Köpeklerinizi yalnızca hastalandığında değil belirli aralıklarla kontrol amacı ile de veterinere götürmelisiniz.

Örneğin, köpeğinizi evde tartmak yerine veterinere götürmek çok masum bir bahane olabilir. Ziyaret sonrası köpeğinize sevdiği bir şeyi bir ödül olarak vermeniz köpeğinizin veterinere gitme konusunda hoş bir anıya sahip olmasını sağlar. Böylece başka zaman gerekli bir durumdan dolayı gitmeniz gerektiğinde çıkışta onu bekleyen güzel bir ödül olabileceğini düşüneceğinden dolayı daha sakin davranabilir.

Köpeğiniz normal zamanlarda arabayla seyahate alışık değilse ve sizin veterinere gitmek için arabaya binmeniz gerekiyorsa köpeğiniz daha bu süreçte stres yaşamaya başlayacaktır. Arabaya bindiği an veterinere gidildiğini anlayacaktır. O yüzden ya normal zamanlarda onu gezdirme amacı ile de arabaya bindirin ya da arabadan iner inmez veteriner kliniğine girmek yerine önce onu çevrede biraz gezdirip sakinlemesini sağlayın.

Veterinere gidildiği zaman siz köpeğinizden önce strese girip paniklemeye başlıyorsanız köpeğiniz bu durumu mutlaka hissedecektir. Ve normalde stres yaşamayacaksa bile sizden kaynaklı olarak ruh hali olumsuz etkilenecektir. O nedenle önce kendiniz sakin olmalı ya da veterinere giderken hem sizi hem de köpeğinizi rahatlatacak birinin size eşlik etmesini istemelisiniz.

Veterinerde bekleme sürecinde köpeğinize sevdiği yiyeceklerle ikramda bulunabilirsiniz. Hatta bunu veterinerinizi ona ikram etmesini rica ederek ona karşı sempati duymasını sağlayabilirsiniz.

Muayene sırasında veterinerin ona dokunmak istemesinden rahatsız olabilir. Onu sakinleştirmek için rahatlatıcı okşamalar ve masajlar yapabilirsiniz. Bacaklarına, boynuna, omurgalarına ve kulak arkalarına masaj yapmanız onu sakinleştirebilir.

Bazı veterinerler eve ziyarette de bulunabilmekteler. Eğer yakın çevrenizde bu tarz bir sistemle çalışan veterinerler var ise bu yolu deneyebilirsiniz. Böylece köpeğiniz kendi evlerinde kendilerini daha güvende hissedeceklerdir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.