Köpeğinizin Yatağı Nasıl Olmalı?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Köpeğinizin Yatağı Nasıl Olmalı?
Köpeğinizin Yatağı Nasıl Olmalı?

Köpekler genelde kendi yataklarında yatmak yerine bizimle aynı yatakta uyumayı tercih ederler. Fakat yine de günün 12-14 saatini neredeyse uyuyarak geçiren köpeklerimizin kendine ait bir yataklarının olması çok önemlidir. Üstelik köpeğiniz sürekli sizinle uyursa kendini ortamın lideri gibi hisseder ve agresif halleriyle size her istediğini yaptırmaya kalkışabilir.

Ayrıca köpeklerinde biz insanlar gibi bazen yalnız kalmaya ihtiyaçları olabilir. Böyle durumlarda gidebilecekleri bir yatakları olması çok önemli.

Kendine ait bir yatağı olduğu zaman koltuk ve zeminlerinizde de daha az zaman geçirmiş olur böylece etrafı kirletmesi de bir nevi önlenir.

Köpeğinize yatak alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Yatak seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken husus tabi ki de köpeğinizin boyutuna uygun olup olmadığıdır. Köpeğinizi burun ucundan kuyruk ucuna kadar ölçerseniz bu konuda net fikri elde edebilirsiniz. Bu ölçüm işlemini köpeğinizin uyuma stiline ve ayakta durma durumuna göre de farklı açılardan yapmalısınız. Bu ölçüler neticesinde köpek yatağının büyüklüğüne karar verip satın alabilir ya da evde kendinizde yapabilirsiniz.

Köpeğiniz henüz büyüme aşamasında ise bunu da göz önünde bulundurmakta fayda var. Daha ne kadar ölçüde büyüyebileceğini hesap edip ona göre bir yatak seçmelisiniz. Köpeğinizin ölçülerinden çok büyük ölçüde bir köpek yatağı almışsanız boş kalan kısımları battaniye ya da kumaşlarla doldurabilirsiniz. Bu sayede köpeğiniz kendini daha güvende hisseder.

Köpek yatağını evin hangi bölümüne koyacağınıza karar vermekte çok önemli bir noktadır. Köpeğin yatağının olduğu alan çok sıkışık olmamalıdır.

Köpek yatakları çok farklı şekillerde tasarlanmıştır. Yatağın yuvarlak ya da dikdörtgen şekilde olması tamamen köpeğinizin uyuma alışkanlığıyla alakalı olarak tercih yapılması gereken bir durumdur.
Köpeğiniz uyurken yuvarlak bir pozisyon alıyorsa yuvarlak köpek yatakları onun için doğru seçimdir.
Köpeğiniz sırt üstü yatarak uyumayı seviyorsa o zaman da dikdörtgen yatakları tercih etmelisiniz.
Eğer köpeğiniz uzun tüylü bir cins ise soğutma pedleri olan köpek yataklarını tercih etmelisiniz. Bu sayede yaz aylarında köpeğiniz tüylerinden dolayı yatarken sıkıntı yaşamaz.

Eğer köpeğinizi eklem ağrıları var ise ona uygun ortopedik yataklar satın almalısınız. Bu sayede köpeğinizin ağrıları azalabilir. Hatta bazı modellerde köpeğinizin yatış şekline göre yatak zamanla şekil alacak ve köpeğiniz daha konforlu ve sağlıklı bir uyku süresi geçirecektir.

Yavru köpekler uyurken kendilerini güvende hissetmek isterler. Bunun için yatak yanları doldurulmuş donat şeklinde olan yatakları seçmelisiniz.

Yatağın su geçirmeyen özellikte olması çok önemlidir. İdrar kaçırma köpekler için hijyenik açıdan bu dikkat edilmesi gereken bir konudur. Eğer yatağınızın böyle bir özelliği yoksa sonradan üzerine bu özelliğe sahip kılıf ya da örtüler serilebilir.

Köpekler uyku esnasında kafalarını bir yere dayama ya da koyma ihtiyacı hissederler. Bunun için onlara silindir şeklinde ya da farklı formlarda yastıklar alabilirsiniz.

Bahçeli bir eviniz varsa ve köpeğinizi orda besliyorsanız kış aylarında köpeğinizi eve aldığınızda rahat edebilmesi için kulübe tarzı yataklar alabilirsiniz. Çadır yatak adı ile de bilinen bu yataklar köpeğinizin alışkanlıklarından vazgeçmemesiniz sağlar.

Köpeğiniz özgürlüğüne düşkünse eğer bu yatakları kullanmak istemeyebilir. Sizde onu gözlemleyerek uyumayı sevdiği alanlara paspas ya da minder koyarak bunların üzerinde uyumasını sağlayabilirsiniz.
Köpeğiniz sepet ya da kutu gibi nesnelerin içerisinde uyumayı seviyorsa onların içerisine minder ya da yastık yerleştirerek daha rahat uyumasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.