Köpeğinizle Seyahat Etme Önerileri

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Köpeğinizle Seyahat Etme Önerileri
Köpeğinizle Seyahat Etme Önerileri

Seyahate çıkarken evcil hayvanlarımızı evde yalnız bırakmak hiç içimize sinmez. Ve mümkün olan her yere onları da götürmek isteriz. Ancak bu konuda da bazı alınması gereken önlemler olduğunu unutmamalısınız. Bu önlemler hem sizin hem de köpeğinizin güvenliği açısından çok önemlidir.

Köpeğinizle araba ile seyahat edecekseniz arka koltukta ve bir çanta içinde olması gerekmektedir. Ayrıca sert fren yapma ihtimaline karşı taşıma çantasını emniyet kemeri ile sabitlemelisiniz.

Kullandığınız taşıma çantası, köpeğinizin rahatça nefes almasını ve sizi her yönden görebilmesini sağlayacak şekilde olmalıdır. Bu şekilde hayvanınız endişelenip strese girmez. Böylece köpeğinizle tehlikesiz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Köpeğiniz araba ile seyahat etmekten rahatsız olabilir. Bu gibi durumlarda hayvanınızı rahatlatmaya çalışmalısınız. Yada uzun bir seyahat öncesinde birkaç kısa yolculuk denemesi yapabilirsiniz. Örneğin 5-10 dakikalık bir mesafeye onu da yanınızda götürüp araba ile seyahat etmeye alışmasını sağlayabilirsiniz. Böylece uzun seyahatler için hazırlık yapmış olursunuz.

Yanınıza köpeğinizin günlük yaşamında oynamaktan hoşlandığı oyuncak ya da objeleri alabilirsiniz böylece kendine ait sevdiği bir şey yanında olduğunda rahatlayıp ortama daha kolay uyum sağlayabilir. Ayrıca oyuncağı ile ilgilenirken daha kolay sakinleşebilir.

Yolculuk esnasında mola vermeniz ya da bir yere uğramanız gerekiyorsa asla böyle durumlarda köpeğinizi arabada yalnız bırakmamalısınız. Gideceğiniz yere hayvanınızı da yanınızda götürmelisiniz. Onları arabada bir başına bırakmanız strese girmelerine ve korkmalarına sebep olur. Ayrıca araçta kapalı kaldıklarında arabanın içerisindeki sıcaklık sağlıkları açısından olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Seyahat esnasında köpeğinizin başını pencereden dışarıya çıkartmasına kesinlikle izin vermemelisiniz. Bu çok tehlikeli bir davranıştır. Bir yere kafalarına çarpabilir ve yaralanabilirler.

Köpeğiniz araba yolculuğu sırasında strese girebilir ya da rahatsızlanabilir. Örneğin köpeğiniz ağır ağır nefes almaya başlamışsa ya da ağzından salya akıyorsa arabayı durdurup biraz mola vermeniz gerekmektedir. Köpeğinizi dışarı çıkarıp kısa bir yürüyüş yaparak temiz hava almasını ve rahatlamasını sağlamalısınız. Ayrıca ona su vermelisiniz. Yolculuk esnasında köpeğinize yiyecek bir şeyler vermemelisiniz. Böyle mide problemi yaşamazlar.

Köpeğinizin taşıma çantasının altına bir örtü sermenizde fayda vardır. Böylece aracınızın döşemesi tüyle kaplanmaz ve kötü kokular sinmez.

Yolculuk sona erdiğinde ya da mola verdiğinizde köpeğinizi beslemek için 1-2 saat beklemenizde fayda var.

Eğer köpeğiniz ile sık sık seyahat etme planlarınız var ise araç sigorta poliçenize evcil hayvanınızı da dahil edebilirsiniz. Bu köpeğinizin güvenliği ve sağlığı açısından yarar sağlayacak bir işlemdir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.