Köpek Beslenmesinde Ev Yapımı Mamalar

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Köpek Beslenmesinde Ev Yapımı Mamalar
Köpek Beslenmesinde Ev Yapımı Mamalar

Aslında insanlar uzun yıllar boyunca köpeklerini ev yapımı mama ile beslediler. Yani bu çokta yeni bir durum değil. Ama bu kendi yemeğinizi onunla paylaşmak anlamına gelmemeli. Çünkü bizim yediğimiz besinler onlar için zararlı ya da kilo problemine yol açan şeyler olabilir.

Tıpkı bizim gibi onlarında farklı türden şeylerle beslenmeye ihtiyacı vardır. Her gün aynı tür besinle köpekleriniz beslemeye çalışmak doğru değildir. Çünkü zamanla sıkılabilirler ve yemek istemezler.

Sadece kuru mamalar ile beslemek yerine menülerine çeşitlilik katmanız sadece yemek zorunda olduğu için yemek yerine keyifle yemesini sağlayacaktır.

Paket mamalar tabii ki içerik bakımından oldukça zengin besin kaynağına sahiptir bu tartışılmaz. Ve özellikle çalışan meşgul köpek sahipleri için pratiklik kazandırmaktadır. Ama ne yazık ki her zaman bu kuru mamalar ile beslemek köpeğiniz için iyi bir tercih değildir. Bu sorunu engellemek için bazı markalarda bulunan sığır eti, tavukgöğsü ve balık türleri gibi seçeneklerde mevcuttur. Ama bu etlerin tuzsuz olmasına ve ilave sos ya da baharat eklenmemiş olduğundan emin olmalısınız.

Ama tıpkı insanlarda olduğu gibi hazır paketli ürünlerle değil de doğal gıdalarla beslenen köpeklerde tüy yapısı daha sağlıklı olur ve kendilerini daha iyi hissederler. Doğal besinler tüketmeleri bağışıklık sistemlerini de güçlendirir.

Somon ve ton balığı köpekler için en uygun balık türleridir.

Ayrıca zeytinyağı ile pişirilmiş pilav ve makarnada köpeğinizin protein ihtiyacını karşılayacaktır. İçerisine fasulye, ıspanak ve havuçta ilave edebilirsiniz.

Günde 1 kez atıştırmalık olarak meyvede verebilirsiniz. Muz, elma, papaya verebileceğiniz meyveler arasındadır.

Ancak üzüm köpeğiniz için uygun bir meyve değildir.

Köpeğinize gelişigüzel yemek artıklarını vermek doğru bir davranış biçimi değildir. Bu onu kalorili yiyeceklere yönlendirip sağlıksız beslenmiş olmasına neden olur. Dengeli bir şekilde beslenemeyince bunun eksikliğinden dolayı sürekli peşinizde dolaşıp yeni bir besin için arayışta olur. Ve aşırı besin tüketimi obezite gibi sağlık sorununa yol açabilir.

Köpeğinizi doğal besinlerle beslemek niyetinde iseniz bununla ilgili çok iyi bir araştırma yapmalı ve mümkünse köpek beslenme uzmanından yardım almalısınız. Aksi takdirde onu ev yapımı besinler amacı ile bilinçsiz beslemek yerine hazır kuru mamalarla beslemek daha doğru olacaktır. Çünkü onlar sıkıcıda olsa onların sağlığını düşünerek tasarlanıp üretilmiş mamalardır.

Hem ev yemekleri hem de kuru mamalar ile karıştırıp vermek köpeğinizin sindirim siteminde sorunlara neden olabilir. Bağırsak florasında gaz üretilmesine sebep olup sindiriminde dengesizliğe yol açabilir. Paket mamalar yavaş sindirilmek üzere tasarlanmıştır. Ev yapımı yiyecekler onun etkisini yok edeceğinden dolayı soruna neden olur. Bunun için karışık beslenme yöntemini tercih edecekseniz bile ev yapımı mamalar sadece % 5’lik bir kısmı kapsıyor olmalı.

Mama seçiminde de ambalajın üzerinde ürünün içeriği hakkında detaylı bilgi veren markaları tercih etmelisiniz. Özellikle ne içerdiği hakkında bilgi sahibi olmanızı imkansızlaştıran açıkta satılan mamalardan uzak durmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.