Köpek Tasması Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Köpek Tasması Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Köpek Tasması Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eğer yeni köpek sahibi olmuşsanız köpeğinizle ilgili alışveriş konusunda kafanızda soru işaretleri olması çok normal. Bu soru işaretlerinden biride köpek tasması ile ilgilidir. Köpek tasması seçerken bazı noktalara çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Köpeğinizin tasma ile rahat olmasının önemli oluşu kadar ikinizin de güvenliği konusu da bir o kadar önemlidir.

Köpeğinizin kendine has ihtiyaçlarının arasında köpek tasması da yer almaktadır. Köpek tasması almadan önce tasmada olmasını istediğiniz özellikleri belirlemeniz gerekmektedir. Bu seçiminizi kolaylaştıracaktır. Bunun için izlemeniz gereken bazı adımlar vardır.

1.adım

İlk yapmanız gereken tasmanın stilini belirlemek. Bunu köpeğinizin cinsine ve kullanmak istediğiniz tasmanın hangi işlevsel amaçla kullanılacağı doğrultusunda belirlenir. Örneğin tasmayı köpeğinizi yürüyüşe çıkarırken mi kullanacaksınız ya da eğitim gibi özel aktivitelerde mi kullanacaksınız bunu netleştirmelisiniz. Yada bulunduğunuz ortamda yürüyüşe çıkardığınızda tasma takma zorunluluğu var mı gibi sorulara öncelikle cevap vermeniz gerekmektedir.

Köpek tasması çeşitleri:

Tokalı tasmalar:

Bu tarz tasmalarda geleneksel yöntem ile tasmanın tutturulması için üzerinde metal bir toka ve delikler vardır. Biz insanların kullandığı kemerlere çok benzer bir sistemleri mevcuttur. Çoğunlukla deriden yapılan bu tokalı tasmalar günlük kullanım açısından ve estetik açıdan en ideal olan tasma türleridir.

Klipsli tasmalar:

Klipsli tasma modellerinde metal toka yerine plastikten üretilmiş klips bulunur. Eğer tasmayı sık sık çıkartmak gibi bir durum yaşanıyorsa bu kullanım açısından daha rahattır.

Güvenlik tasmaları:

Güvenlik tasmaları köpeğinizi çok geniş bir lalanda salıyorsanız ideal bir seçimdir. Bu tasmaların içerisinde entegre bir halka bulunur. Bu halka köpeğiniz kazara tasmasını bir yere takarsa tasmanın onu boğma ve yaralama riski açısından önlem oluşturur.

Martingal kayışları:

Martingal tasmalar eğitim gören köpekler için kullanılır. Eğitim sırasında köpeği uyarmak için sıkma ve uyarma gibi etkiler sağlar.

Köpek kemerleri:

Köpeğin ön patilerinden giydirilen ve köpeğin üst vücudunu saran köpek kemerleri köpeğinizi yürüyüşe çıkardığınız zamanlar için çok kullanışlıdır. Özellikle çok aktif ve kontrolü güç sağlanan köpekler için daha uygundur.

2.adım

Tasma tarzınıza karar verdikten donra bu tasmanın hangi materyalden yapılmış olması gerektiğine karar vermeniz gerekecektir. Tasmayı sadece aksesuar amaçlı kullanmak isteyebileceğiniz gibi köpeğiniz koruma amaçlı güvenlik açısından da istiyor olabilirsiniz. Buda tasmanın materyali konusunda farklılıklara yol açabilir. Su geçirmez biyoten, naylon ve deri gibi çeşitleri vardır.

Deri tasmalar daha çok estetik bir görüntü sağlamak amacı ile tasarlanırken, naylon ve su geçirmez biyoten malzemeden üretilenler daha işlevsel ve dayanıklıdır.

3.adım

Köpeğinizi dışarıda tasma ile dolaştırırken tasmanın elinizden kayıp köpeğinizin kaçıp gitmesi en çok endişe duyulan konudur. Bunu önlemek içinse tasmanızın kaliteli ve kullanışlı olması gerekmektedir. Ve bu tarz bir sorun yaşandığında tasmanızın kişiselleşmiş olması çok önemlidir. Tasmanın iç kısmında ufak bir isimlik, adres ve telefon bilgisi köpeğinizin kaybolma durumuna karşı size geri gelmesi ihtimalini arttırabilir. Bu şekilde köpeğinizi bulan kişi eğer kötü niyetli değilse kolaylıkla size geri getirebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.