Köpekler Niye Ağlar?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Köpekler Niye Ağlar?
Köpekler Niye Ağlar?

Eğer bir köpek sahibi iseniz bazı dönemlerde köpeğinizin sulu gözlerine mutlaka rastlamışsınızdır. İçgüdünüz nedeni ile köpeğinizin herhangi bir şeye üzüldüğünü ve bu yüzden ağladığı düşünebilirsiniz. Bu doğru bir teşhis olabilir ama büyük çoğunlukla bu gözyaşlarının nedeni başka etkenlerdir aslında.

Köpekler Üzüntüden Ağlar mı?

Köpeklerin ne kadar duygusal ve hissiyatlı hayvanlar olduğunu biliriz. Birlikte uzun süre zaman geçirince bizim duygularımızı da hissedebildiklerinin ve moralimiz bozukken onların da moralinin bozulduğunu biliriz. Ama bu demek değil ki sizin her canınız sıkıldığında köpeğinizde sizinle birlikte ağlayacak.

 

Köpeğiniz ağlıyorsa ya da gözlerinden gözyaşı geliyorsa bunun altında duygusallık aramak çok nadir olabilecek bir şeydir. Genellikle sebep çok başka şeylerdir. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de gözyaşı kanalları vardır. Ve bu kanallar göz fonksiyonlarının düzgün bir şekilde görevini yerine getirmelerine yardımcı olurlar. Köpeğin gözyaşı kanalı içindeki sıvıyı dışarıya atmak yerine geriye doğru boğazına ya da burnuna atabilir. Yani köpeğiniz ağlıyorsa ve bu bir süredir devam eden bir durumsa “çok duygusal bir köpeğim var” demek yerine onu bir veterinere götürmenizde fayda vardır.

Köpekler Ağlama Nedeni Ne Olabilir?

Alerji:

Köpeklerde de tıpkı insanlarda olduğu gibi alerji oluşumu gözlerinin sulanmasına neden olabilir. Köpeğinizin polen, duman, toz, kir ve gıda gibi şeylere alerjisi olabilir. Bunu doğru bir şekilde tespit edebilmek için veterinere götürmeli ve köpek alerji testi yaptırmalısınız.

Tıkalı gözyaşı kanalları:

Köpeğinizin gözyaşı kanalları tıkanmışsa normalde o kanallardan geçmesi gereken yaşlar gözlerinden boşalabilir. Bu göz sıvısına epifora adı verilir. Köpeğinizin gözlerinin etrafını çevreleyen bölgenin nemli olmasından epifora olduğunu anlamanız mümkündür. Uzun süre devam ederse göz çevresinde kızarıklık ve cilt kuruluğu meydana gelebilir.

Enfeksiyon:

Köpeğinizin gözlerinden akan sıvı sarımsı, kanlı ya da balgamlı ise bu göz enfeksiyonu olduğunu gösterir. Aynı zamanda köpeğinizin gözlerinde şişlik ve kızarıklıkta oluşabilir.

Çizilmiş kornea:

Çok aktif bir köpeğiniz varsa bu gözyaşlarının sebebi farkında olmadan göz korneasını çizmiş olma ihtimali olabilir. Diğer köpeklerle ya da bazı sert cisimlerle oynarken göz bölgesine temas korneanın çizilmesine yol açmış olabilir. Çok hızlı bir şekilde göz kırpması ya da patisini sürekli gözüne doğru götürmesi çizilmiş bir korneanın belirtileri olabilir.

Gözüne bir şey kaçmış olması:

Köpeğinizin gözlerinin sulanmış olmasının nedeni gözüne bir şey kaçmış olması da olabilir. Toz ya da kir gibi ufak maddelerin gözüne bulaşması nedeni ile insanlarda olduğu gibi göz sulanmasına yol açabilir. Köpeğiniz, bu yabancı maddeyi gözünden kendi kendine atabilir. Zaten ağlaması sayesinde bu maddeden kısa sürede kurtulacaktır. Ancak bu uzun süre devam eder ve gözüne kaçan madde çıkmamış olursa veterinere götürmenizde fayda vardır.

Köpeğinizin ağladığını fark ettiğinizde onu çok iyi gözlemlemeli ve gerekli durumlarda hemen veterinere götürmelisiniz. Bu gibi durumlar geç kalınırsa tehlikeli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.