Köpeklerde Gençlik Hastalığı

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Köpeklerde Gençlik Hastalığı
Köpeklerde Gençlik Hastalığı

Köpek sahiplerini oldukça korkutan bir problemdir gençlik hastalığı. Köpeklerin solunum, sindirim ve sinir sistemlerini çok ciddi bir şekilde etkileyen tehlikeli bir virüsten kaynaklanır.

Gençlik Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Köpeğinizin göz ve burnundan kalın balgam tabakası gelmesi ve sürekli öksürüp hapşırıyor olması en sık görülen belirtilerdendir. Daha sonra bunu ateş, uyuşukluk, kusma, iştahsızlık, ishal ve depresyon gibi belirtiler takip eder.

Gençlik Hastalığı Neden Olur?

Gençlik hastalığı bulaşıcı bir hastalık türüdür. Köpekler arasında tükürük, kan ya da idrar yolu ile bulaşabilir. Başka köpeklerle yemek kaplarını paylaşması, başka köpeklerin köpeğinizin yanında öksürüp hapşırması bu hastalığa yakalanma ihtimalini sağlar.

Köpeğimi Veterinere Götürmeli miyim?

Hem de çok acil bir şekilde götürmelisiniz. Çünkü köpeklerde oluşan bu gençlik hastalığı çok ciddi ve hayati tehlikesi olan bir problemdir. Gençlik hastalığına dair belirtileri köpeğinizde gördüğünüz an hiç zaman kaybetmeden veterinere götürmelisiniz. Virüs çok hızlı yayıldığı için zaman kaybı söz konusu olmamalıdır. En kısa sürede tedavisine başlamalısınız.

Gençlik Hastalığı Teşhisi

Gençlik hastalığını tespit edebilmek için bazı testler yapılır. Ama bazen bu yapılan virüs ve enfeksiyon testleri tek başına yeterli bir sonuç vermeyebilir. Test sonuçları ile birlikte köpeğinizdeki belirtiler ve sağlık geçmişi birlikte değerlendirilmeli ve bu şekilde bir teşhis konulmalıdır. Yani yapılan bu testlerde sonuç negatif çıksa bile bu köpeğinizde gençlik hastalığına ait bir virüsün olmadığını net olarak kanıtlamayabilir.

Hangi Köpekler Gençlik Hastalığına Daha Çok Yakalanır?

Aşıları henüz tamamlanmamış yavru ve ergen köpeklerde gençlik hastalığına yakalanma ihtimali daha fazladır. 7 haftadan daha küçük olan ve aşısı olmayan köpeklerde yüksek ihtimalle virüs bulunmaktadır.

Yavru köpekler virüs taşıdıklarında çok halsiz ve bitkin olurlar. Hatta virüs beyine ulaşarak köpeğin titreyerek nöbet geçirmesine bile sebep olur. Eğer köpeğin bünyesi zayıfa bu etkiler zatürree ve başka enfeksiyonlara da yol açabilir.

Gençlik Hastalığı Nasıl Önlenir?

Dikkat etmeniz gereken ilk şey köpeğinizin aşılarının tam olmasıdır. Eğer köpeğiniz daha yavru ise ilk 6 hafta içerisinde gençlik hastalığı aşısını yaptırmış olmalısınız. Köpeğinizin aşı takvimindeki 4-5 aylık aşıları tamamlanmadan onu virüs barınabileceğini düşündüğünüz ortamlara sokmamalı ve başka köpeklerle temasını engellemelisiniz.

Köpeğinizin kulübesini ya da evinizde besliyorsanız yaşadığı ortamı çok temiz tutmalısınız.

Gençlik Hastalığının Tedavisi

Ne yazık ki henüz gençlik hastalığının oluşmasını sağlayan virüsü yok edecek bir ilaç bulunmamaktadır. Ama yine de bu hastalığı daha hafif geçirmesini sağlayacak tedavi şekli uygulanmaktadır. Antibiyotik tedavisi ile bu hastalığın başka hastalıklara yol açmamasını ve ilerlememesini sağlarız. Köpeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirme yollarını deneriz. Çünkü bağışıklığı ne kadar güçlü olursa abu hastalıktan kurtulma şansı o derece yüksek olur. Çünkü çoğu köpekte bu hastalık ölümlere neden olmaktadır.

Gençlik Hastalığı Kalıcı Hasara Bırakır mı?

Eğer köpeğiniz gençlik hastalığından sağ kurtulmuşsa bile dönem dönem nöbet geçirmeye meyilli olurlar. Bu durum onlarda kalıcı hale gelir. Sinir sistemi zarar gördüğü için beyinde ve sinirlerde kalıcı hasarlar oluşabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.