Köpeklerde İştahsızlığı Önleme Yöntemleri

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Köpeklerde İştahsızlığı Önleme Yöntemleri
Köpeklerde İştahsızlığı Önleme Yöntemleri

Köpeklerde bazı dönemlerde iştahsız ve halsizlik görülebilir. Bu iştahsızlık durumu bazı tehlikeler açısından alarm olabilir. O yüzden dikkate almak ve bunu önlemek çok önemlidir.

Köpeklerde diğer evcil hayvanlara oranla daha çok iştahsızlık sorunu görülebilmektedir. Daha naif yapıda bir karaktere sahip olmaları beslenme düzenine de etki etmektedir. Ve beslenmelerinde düzenlik yaşanması da hastalanmalarına neden olabilir.

Köpeklerde iştahsızlık sorununun ana sebebi çoğunlukla depresyondur. Depresyon köpeklerde çok sık karşılaşılan bir hastalıktır. Örneğin uzun süre evde yalnız ve hareketsiz kalan ya da sahibinden yeterli ilgi görmeyen köpeklerin depresyona girme ihtimali çok yüksektir.

Depresyona problemi yaşayan köpeklerde hastalık belirtisi olarak iştahsızlık durumu yaşanır. Bu iştahsızlığı önlemek için onların hem fiziksel hem de duygusal anlamada tüm ihtiyaçlarını karşılamanız gerekir. Köpeklerin beslenmek, hareket etmek ve sevilmek gibi temel ihtiyaçları vardır. Ve bu ihtiyaçlar karşılandığı sürece daha keyifli ve iştahlı olacaklardır. Bu sayede de köpeğinizi birçok hastalığa karşı korumuş olursunuz.

Ortam değişikliği, sahibinin değişmesi ya da rutin alışkanlıklarının ortadan kaldırılması gibi sebepler strese ve depresyona sebep olan etkenlerdir.

Köpeklerinize sevdiği mamalardan vermeniz onları yemek yemek için teşvik edebilir. Böylece iştahları geri gelebilir.
Köpeğinize ilgi göstermeniz ve onunla oyun oynamaya çalışmanız enerjisinin yerine gelmesine ve iştah probleminin düzelmesine yarayacaktır.

Köpeğinizdeki iştahsızlık durumunun nedenini tespit edebilmek için onu gözlemlemeli ve buna sebep olan şeyi anlamaya çalışmalısınız.

Köpeğiniz her zaman severek tükettiği yiyeceği son zamanlarda yemek istemiyorsa ve hareketlerinde farklılık varsa bu ortada bir problem olduğunu gösterir.

Köpekler gün içerisinde belirli bir oranda hareket etmek zorundadırlar. Eğer yeteri kadar hareket etmezlerse ve enerji harcamazlarsa geceleri uyuyamazlar. Uyku sorunu iştahsızlık ve depresyon gibi durumlara yol açabilir. O nedenle gün içerisinde köpeğinizi yürüyüşe çıkarmalı ya da onunla enerji harcayabileceği oyunlar oynamalısınız.

İştahsızlık durumu her zaman depresyon gibi duygusal nedenlerden olmayabilir. Böyle durumlarda veteriner desteği almanız gerekebilir. Çünkü başka bir rahatsızlıktan kaynaklı iştahsızlık yaşanıyor olabilir. Eğer uzun vadede devam eden bir durum ise hayati probleme sebep olabilir.

Köpeklerde iştahsızlığa yol açan hastalıkların başında kanser, yaralanma, enfeksiyon, iç ve dış parazitler ve bağışıklık sistemi hastalıkları gelmektedir.

Yada fiziksel sorunlarda iştahsızlığa sebep olabilir. Vücudunda herhangi bir yerinin yaralanması veya sakatlanması iştahsızlık görülmesine sebep olabilir.

Köpeğinizde iştahsızlık ve halsizlik gibi belirtiler gördüğünüzde öncelikle sevdiği yiyecekleri verip ona daha fazla ilgi göstermeyi deneyin. Eğer durum psikolojik ise bu onu tedavi etmeye yarayacaktır. Ancak sorun bu şekilde düzelmiyorsa veterinerden destek almanız gerekmektedir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.