Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Köpeklerde Tuvalet Eğitimi
Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Köpeğinize tuvalet alışkanlığını öğretebilmek için bu eğitimin sürekli olması, sabır ve teşviklendirme ile birlikte olması gerekmektedir. Buradaki amacınız köpeğinizle hem daha sevgi dolu bir bağ kurabilmek ve bunu yaparken de ona güzel bir alışkanlık kazandırmaktır. Bu durum bir çocuğa tuvalet eğitimi vermekle benzer bir süreçtir diyebiliriz.

Yavru bir köpeğin tuvalet eğitimini tamamlayabilmesi için 4-6 ay gibi bir süreye ihtiyacı vardır. Hatta bazen bu süreç 1 yıl bile sürebilir. Bu süreyi etkileyen en önemli faktör köpeğin boyutudur. Örneğin küçük cins köpeklerde mesaneleri daha küçüktür ve hızlı çalışır. Buda çok sık tuvalete çıkma ihtiyacını gerektirir. Böylece eğitimi daha sık tekrarlama şansınız olur.

Köpeğinize tuvalet eğitimi verirken pes etmemeyi öğrenmeniz gerekmektedir. Sürecin uzaması sizi endişeye sürükleyip yıldırmamalı. Tuvaletini dışarıda yapmasını hedefliyorsanız her tuvalet ihtiyacında kesinlikle onu dışarı çıkarmalısınız. Yada ev veya bahçenizde ona bir tuvalet alanı oluşturmuşsanız bu bölgeye gitmesini sağlamalısınız. Ve tuvaletini bu bölgeye yaptıktan sonra onu ödüllendirmeyi asla atlamamalısınız. Bu yöntem ile bir süre sonra köpeğiniz tuvaleti geldiğinde nereye yapması gerektiğini öğrenecektir. Ve sizin belirlediğiniz yere tuvaletini yaptığında ödülüne kavuşacak olması onun bu alışkanlığı kazanması için motive etmiş olacaktır.

Ne Zaman Tuvalet Eğitimi Vermeye Başlamalıyız?

Köpeğiniz 12-16 haftalık olduğunda tuvalet eğitimine başlamak için uygun bir döneme girilmiş olur. Çünkü köpeğiniz ancak bu aylarda idrarını ve dışkısını kontrol edebilecek aşamaya gelmiş oluyor.
Köpeğinizi sahiplendiğinizde 12 aylıktan büyükse tuvalet eğitimi süreciniz daha zor ve uzun sürebilir. Çünkü köpeğinizin başka birileriyle ve başka bir ortamda daha önceden kazanmış olduğu alışkanlıkları olacağı için önce bunları terk etme ve sizinle birlikte yeni ortamında yaşamaya uyum sağlaması öncelik kazanacaktır. Sizinle ve yeni evi ile bir bağ kurduktan sonra tuvalet eğitimine ancak o zaman adapte olabilir.

Köpeğime Evde Nasıl Tuvalet Eğitimi Verebilirim?

Tuvalet eğitimi için farklı yöntemler uygulayabilirsiniz. Bu süreçte köpeğinizi limitlendirmeniz gerekiyor. Bunu bir oda, köpek tuvaleti ya da tasma ile sağlayabilirsiniz. Köpeğiniz tuvalet alışkanlığı kazandıkça bu limitleri ortadan kaldırmaya başlayabilirsiniz.

Tuvalet eğitimi için dikkat etmeniz gereken bazı alışkanlıklar olacaktır. Bunun ilki köpeğinize düzenli beslenme saatleri alışkanlığını kazandırmanızdır. Yemek saatleri dışında mama kabını ortadan kaldırmalısınız.

Sabahları ilk iş olarak köpeğinizi dışarı çıkartmalı ve daha sonra 1 saatte bir dışarı çıkartmaya devam etmelisiniz. Bu dışarı çıkartma işlemini uykudan uyandıktan sonra ve yemeklerden sonra yapmaya özen gösterin. Ve uykuya yatmadan öncede son bir kez daha dışarı çıkması gerekmektedir.

Tuvalet alışkanlığı için köpeğinizi hep aynı bölgeye götürün. Burasının onun tuvalet alanı olduğunu anlamalı.

Dışarıdayken sürekli onun yanında durun. Sizden güven duygusunu alarak tuvaletini dışarıda yapmanın korkacak bir şey olmadığını hissetmeli

Dışarıdayken tuvaletini yaparsa onu mutlaka ödüllendirin. Sevdiği yerlere yürüyüşe götürebilir ya da ödül maması verebilirsiniz.

Köpeğimin Tuvaleti Geldiğinde Nasıl Anlarım?

Tuvalet eğitimi için köpeğinizin hareketlerini çok iyi gözlemleyebiliyor olanız şart. Onun tuvalet ihtiyacı geldiğinde nasıl davrandığını takip ediyor ve biliyor olmanız eğitimi kolaylaştıracaktır. Bu belirtiler her köpekte farklılık gösterebileceği gibi genel olarak şu şekildedir.

Koklama

Kapıyı tırmalama

Daireler çizme

Havlama

Ağlama gibi..

Köpeğinize tuvalet eğitimi verirken nelere dikkat etmelisiniz?

Köpeğinizi tuvaletini yapması için asla zorlamayın çünkü bu sizden korkmasına ve bu alışkanlığı kazanmak istememesine yol açabilir.

Köpeğiniz tuvaletini uygunsuz bir yere yapmaya kalktığında elleriniz gürültülü bir biçimde çırpabilirsiniz. Ona bunun yanlış bir davranış olduğunu bu ilk tepkinizle belirtin ve onu acilen dışarı çıkartın. Tuvaletini yaptıktan sonrada ödülünü verin.

Tuvaletini siz görmeden herhangi bir alana yapmışsa o ana şahit olmadığınız sürece sonradan tepki göstermeyin. Öfkenizi olay gerçekleştiği anda gösterirseniz sebebini algılayabilir ama sonradan kızmanız o an başka bir şeye tepki gösteriyormuşsunuz izlenimi yaratır köpeğinizde.

Köpeğinizle mümkün olduğunca dışarıda zaman geçirin. Böylece daha kolay öğrenmesini sağlarsınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.