Köpeklere Kıyafet Giydirmeli miyiz?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Köpeklere Kıyafet Giydirmeli miyiz?
Köpeklere Kıyafet Giydirmeli miyiz?

Bazı köpek sahipleri köpekleri için tıpkı biz insanlar gibi bir gardırop oluşturmayı çok eğlenceli bulurken, bazıları da evcil hayvanlara kıyafet giydirmenin yanlış ve hatta saçmalık olduğunu düşünmekteler. Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Evcil hayvanlara kıyafet giydirilmeli mi?

Bu konuda sizin ne düşündüğünüzden çok hayvanınızın neye ihtiyacı olduğu daha önemli bir noktadır. Yani bazı hayvanlar üşümeye daha çok yatkındırlar. Onları birazcık gözlemlemeniz bunu anlamanızı sağlayacaktır zaten. Sürekli güneş ışığı vuran bir pencere kenarına ya da şöminenin ve peteğin yanına gidiyorsa daha fazla ısınmaya ihtiyaç duyuyor demektir.

Evcil hayvanlarınızı sokakta yaşayan cinslerle kıyaslamamalısınız. Evcil hayvanlar doğdukları andan itibaren çok aşırı soğuğa maruz kalmamış sürekli sıcak bir ortamda yaşamaya alışık olduklarından dolayı daha soğuğa karşı dirençleri daha azdır. Tuvalet ihtiyacı için sıcacık evden soğuk bir ortama onu biranda çıkarıyor olmanız vücudunda şok etkisi yaratabilir. Bu nedenle de üzerlerine bir şeyler giydirmek aslında iyi bir fikirdir.

Özelliklede yavru ve yaşlı köpeklerin soğuktan korunmaya kesinlikle daha fazla ihtiyacı vardır. Çünkü yaşlandıkça köpeklerin kasları zayıflar. Ve savunma mekanizmaları eskisi kadar iyi çalışamaz hale gelir. Bu yüzden de ani sıcaklık değişimi onları kolaylıkla hasta edebilir.

Aynı şekilde yavru köpeklerde üşümeye çok yatkındırlar. Hatta bazıları sürekli olarak titrer. O yüzden onları ısıtacak önlemler almanızda yarar vardır.

Köpeğiniz için en uygun kıyafeti alabilmek için kuyruk kökünden kafasının başladığı yere kadar ve oradan da bacakların başladığı yere kadar ölçmelisiniz. Sırt kısmında daha az yağ olduğundan dolayı bu bölgeleri daha fazla üşümektedir.

Yani kürek kemiğini tam olarak kapatmayacak türden bir kazak ya da ceket görürseniz, bunun işlevsiz olduğunu bilmelisiniz. Sadece hoş görünmesi için giydirebilirsiniz ancak soğuktan korumayacaktır.

Köpeğinize kıyafet alırken dikkat etmeniz gerekenler:

• Kumaşın köpeğinizi rahatsız etmeyecek türden olmasına dikkat etmelisiniz. Kaşındırıp rahatsız etmeyecek türden bir kumaş olması çok önemlidir.

• Kıyafet köpeğinizin hareketlerini kısıtlamamalıdır.

• Kıyafet tarzını belirlerken kişisel zevkinize göre seçimler yapabilirsiniz. Yada köpek modasını takip edebilirsiniz.

• Köpeğinizin kıyafetten hoşlanıp hoşlanmaması da çok önemlidir. Köpeğiniz rahatsız olmuşsa bunu mutlaka davranışları ile belli edecektir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.