Köpeklere Ne Sıklıkla Banyo Yaptırmalıyız?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Köpeklere Ne Sıklıkla Banyo Yaptırmalıyız?
Köpeklere Ne Sıklıkla Banyo Yaptırmalıyız?

Birçoğumuz artık eskisi öyle bahçeli evlerde yaşamıyor maalesef. Köpeklerimizi de evlerimizde bakmak durumunda kalıyoruz. Bu nedenle de köpeklerimizin temizlik ve hijyen konusu daha fazla önem taşıyor.
Köpeklerinizi yıkarken kendi kullandığınız şampuanları ya da genel temizlik malzemelerini asla kullanmayın. Bebek şampuanlarının çok hassas bir içeriğe sahip olduğunu biliriz ancak onlar bile köpekleriniz için uygun değildir. Hatta köpek şampuanı olarak satılan özel şampuanlar bile çok güvenilir olmayabilir.

Köpeklerinizi 1 yıl içerisinde 3 ya da 4 defa yıkamanız yeterli olacaktır. Çünkü köpeklerin tüylerinin alt kısmında bulunan yağ tabakaları siz onu yıkadıkça kurur ve buda köpeğiniz için iyi bir durum teşkil etmez.

Birçok köpek sahibi köpeklerini haftada bir yıkamaktadır. Ve bir süre sonra köpeğin aşırı tüy dökmesinden, kepeklenme probleminden ve deri probleminden şikayet etmeye başlarlar. Çünkü bu kadar sık yıkanmak köpeklerin doğasına aykırı bir durumdur. Ve onlara iyilik yapmak isterken aslında kötülük yapıyorsunuzdur.

Köpeğinizin çok fazla kirlendiğini düşünüyorsanız ılık bir su ile durulamanız yeterli olacaktır. Köpeklerinizin yıkanmaktan yerine asıl ihtiyacı olan şey tüylerinin bakımıdır. 2 günde 1 tüylerini taramalısınız. Böylece tüyleri hava alır ve ölü tüyler vücuduna yapışıp kalmamış olur. Ayrıca dışarıda iken köpeğinizin tüylerine yapışan diken, çalı çırpı ya da kene gibi şeylerden temizlenmiş olur.

Köpeğinizin yıkanma zamanının geldiğini şu şekilde anlayabilirsiniz. Vücudunun çamura bulanması ya da dışkı pisliğinin tüylerine bulaşmış olması gibi durumlarda köpeğinizi yıkayabilirsiniz. Onun dışında sadece tüylerine bakım yapmanız yeterli olacaktır.

Yıkama işlemi sırasında öncelikle köpeğinizin kulaklarına pamuk tıkamanız kulaklarına su kaçmasını engelleyecektir. Ayrıca köpeğinizin gözlerine ve burnuna da köpüklü su kaçmamasına çok dikkat etmelisiniz.

Yıkama işleminden sonra eğer yaz mevsimi ve hava güneşli ise köpeğinizi dışarıya çıkararak doğal yollarla kurumasını sağlayabilirsiniz. Yada kurutma makinası ile kurutabilirsiniz.

Köpekler yıkanmayı çok sevmediklerinden dolayı yıkama esnasında onunla sürekli konuşup rahatlamasını, güvende olduğunu hissetmesini sağlamalısınız.

Şampuan ile yıkama yapmışsanız köpeğinizin çok iyi durulandığından ve hiç bir şekilde şampuan artığı kalmadığından emin olmalısınız. Bu onun cildine zarar verebilir.

Banyo sonrasında ona sevdiği bir ödül maması verebilir ya da birlikte sevdiği bir oyunu oynayabilirsiniz. Bu onu banyo sonrası rahatlatıp mutlu edecektir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.