Koronavirüse Karşı Vücut Direncini Arttırma Yöntemleri

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Koronavirüse Karşı Vücut Direncini Arttırma Yöntemleri
Koronavirüse Karşı Vücut Direncini Arttırma Yöntemleri

Ülkemizde ve tüm dünyada etkisi tüm hızıyla devam etmekte olan Covid-19 virüsü ile mücadele edebilmek ve yakalanmamak için bağışıklık sistemimizin her zamankinden daha güçlü olması gerekiyor. Ve bunu sağlayabilmenin en doğru yolu sağlıklı gıdalarla dengeli bir şekilde beslenmektir.

Doğal besinler tüketin

Özellikle Koronavirüsün hala devam ettiği şu dönemde yiyecek içecek tüketimine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Ve mümkün olduğunca doğal yiyecekler tercih edilmelidir. Böylece hem bağışıklık sisteminiz güçlenir hem de kilo kontrolü sağlanmış olur. İçeriğinde çinko, demir ve A, C, D ve E vitaminleri olan besinler oldukça sık tüketilmelidir.

Sebze ve meyveler bu besin değerleri açısından çok zengindir. Bu yüzden bağışıklık sistemini güçlendirmek için bol bol yemelisiniz. Vücudunuzdaki D vitamini düzeyini de kontrol ettirerek düşük olması durumunda takviye almalısınız.

Bu süreçte şeker, un, pirinç ya da fast food türü besinlerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Yada çok düşük kalorili ve yetersiz besin öğeleri bulunan diyetleri yapmaktan uzak durmalısınız.

Tat ve koku duyusunun kaybolmasından dolayı iştah problemi yaşayabilmeniz çok normal ama toparlanabilmeniz içinde çok iyi beslenmeniz gerekmektedir. Bu konuda kendinizi zorlamalı ve beslenme düzeninizi bozmamalısınız.

Bol su tüketin

Hastalık sürecinde bol miktarda su almalısınız. Su içmenizi engelleyen çay ve kahve tüketimini kısıtlamalı yerine bitki çaylarını tercih etmelisiniz. Vücut ne kadar bol su alırsa sıvı ile birlikte vücuttaki mikrobu da o kadar kolay dışarı atacaktır.

Bağışıklık için faydalı yiyecekler

A vitamini: Havuç, lahana, biber, ıspanak, ton balığı ve yumurta.
C vitamini: Turunçgiller, çilek, mango, domates.
D vitamini: Balık, et, yumurta, süt ürünleri ve mantarlar.
E vitamini: Fındık, badem, ay çekirdeği.
Çinko: İstiridye, sakatat, peynir, yulaf ezmesi ve mercimek.
Demir: Et, baklagiller, susam ve darı.

Hafif egzersizler yapın

Koronavirüs tedavisi boyunca sürekli yatarak hareketsiz kalmak yerine kendinizi zorlamayacak şekilde hafif egzersizler yapmanız çok faydalı olacaktır. Kas ağrılarından dolayı bu sizi zorlasa da çok hafif egzersizler yapmanız kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ancak bunu bedeninizi çok yormadan yapmalısınız. Günün büyük kısmını uyuyup dinlenmeye ayırmalısınız.

Hastalığın döneminde alınacak diğer öneriler

• Güç toplama düşüncesi ile çok fazla yemek yemek doğru bir davranış değildir. Her besin grubundan yeterli miktarda tüketmeniz daha doğrudur. .

• Ana öğünleri atlamamalı ve ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıklar tercih edilmelidir.

• Hastalık boyunca bol su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Bu vücutta biriken toksinleri atabilmek için çok önemlidir.

• Tedavisi süresince C vitamini içeren limon, portakal, greyfurt, mandalina ve kivi gibi meyveler bol miktarda tüketilmelidir.

• Ateşiniz yükseldiği için terleme sorunu yaşayabilirsiniz. O nedenle sık sık giysilerinizi değiştirmelisiniz. . Ilık bir duş almakta sizi rahatlatacaktır.

• Gece en az 8 saat uyumanız bağışıklık sisteminizi güçlendirme açısından çok önemlidir. Gün içerisinde de 1-2 saatlik kestirmeler dinlenip güç toplamanız açısından iyi gelecektir.

• Hastalık süresince alkol ve sigara tüketiminden uzak durmalısınız. Bu solunum ve bağışıklık probleminizi daha da artırabilir.

• Kulaktan dolma bilgilerle vitamin ve takviye ürünleri kullanmamalısınız. Mutlaka doktorunuza bu konuda danışmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.