Koronavirüslü Hasta İle Aynı Evde Yaşarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anasayfa / Güncel haberler / Koronavirüslü Hasta İle Aynı Evde Yaşarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Koronavirüslü Hasta İle Aynı Evde Yaşarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 problemi ne yazık ki hala devam etmekte. Ve artık neredeyse her hanede bir kişi bu hastalığa yakalanmış durumda. Covid-19 PCR testi pozitif çıkan kişiler durumları ağır olmadığı sürece tedavi sürecini evlerinde geçirmek durumundalar. Buda aynı ev ortamında yaşadıkları kişilere de bu hastalığı bulaştırma riskine yol açmaktadır. O nedenle Covid-19 pozitif olan biri ile aynı evde yaşamak durumunda iseniz kendinizi korumak adına bazı konulara çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Hastalığın size de bulaşmaması için dikkat etmeniz gereken kurallar:

Ayrı odalarda yaşayın

Covid-19 testi pozitif olan kişinin tedavisi bitip sağlığına kavuşana kadar ayrı bir odada kendini karantinaya alması gerekmektedir. Diğer aile bireyleri bu süreçte hastanın odasına girmemeli ya da hasta sağlıklı kişilerin bulunduğu ortamda bulunmamalıdır. Hastanın odasının kapısı sürekli kapalı olmalı ve yemeğini bile tedavi boyunca bu odada ayrı olarak yemelidir.

Odaya girerken maske takılmalı

Hastanın odasına zorunlu bir durum olmadıkça kesinlikle kimse girmemelidir. Ancak her hangi bir sebepten dolayı hastanın odasına girmeniz gerekiyor ise çift maske takarak ağzınızın ve burnunuzun tamamen kapalı olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca hastanın eşyalarına dokunmak durumunda iseniz mutlaka eldiven kullanmalı ve işiniz bitince bu eldivenleri ve maskeleri hemen atmalısınız. Ayrıca maske ve eldiven olsa bile hasta ile sosyal mesafenize çok dikkat etmelisiniz.

Banyo ve tuvalet her kullanımdan sonra temizlenmeli

Eğer evde hastanın kullanabileceği ayrı bir banyo ve tuvalet bulunmuyorsa hasta bu alanları her kullandığında dezenfektan ve deterjanlar ile iyice temizlenmelidir. Banyo ve tuvalet ortak kullanım alanı olduğu için sağlıklı kişiler buraya gelirken de maske takmalıdırlar.

Çamaşırları ve yiyecekleri ayrı tutulmalı

Hastanın çamaşırlarını diğer çamaşırlar ile karıştırmayıp ayrı olarak yıkamalısınız. Ayrıca hastanın kullandığı tabak, bardak, çatal ve kaşık gibi yemek yeme araçları ayrı olarak yıkanmalıdır.

Eller sürekli yıkanmalı

Aynı ev ortamında bulunduğunuz için ister istemez bazen ortak kullanım alanlarında bir şeylere temas etmiş olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda hemen ellerinizi yıkamalısınız. Ellerinizi her zaman olduğundan daha uzun süre sabunlayıp daha fazla özen göstererek yıkamalısınız. Ayrıca sürekli el dezenfektanları kullanmalısınız.

Covid-19 hastası sürekli maske takmalı

Hasta evin ortak kullanım alanlarında dolaşırken mutlaka maske takmalıdır. Sadece kendi karantina bölgesi olan odada tek olduğunda maskesini çıkartmalı onun dışında her zaman maske takmalıdır.

Ortak kullanım alanı olan yüzeyler sık sık temizlenmeli

Kapı kolları ve elektrik düğmeleri gibi ortak el temasının olabildiği yüzeyleri her temas sonrası deterjan ya da dezenfektan ile silinmelidir.

Ayrı havlu kullanılmalı

Normal şartlarda bile evde herkesin kullandığı havlu ayrı olmalıdır. Ancak özellikle evde Covid-19 hastası var ise bu duruma daha fazla dikkat edilmelidir. Hatta normal havlu yerine hasta tedavi süresi boyunca kağıt havlu kullanmalı ve kullanım sonrası ayrı bir çöp poşeti içerisine atıp ağzını bağlamalıdır.

Yastık kılıfları her gün değiştirilmeli

Covid-19 hastasının yastık kılıflarını ve nevresimlerini her gün mutlaka değiştirmelisiniz. Ve en az 60 derece yıkamalısınız.

Evi sürekli havalandırmalısınız

Covid-19 hastasının bulunduğu odayı ve evin diğer bölümlerini her gün düzenli olarak havalandırmalısınız.

Ziyaretçi kabul etmeyin

Kesinlikle eve ‘geçmiş olsun’ ziyaretine gelen birini kabul etmemelisiniz. Hastanın bulunduğu odaya girmese bile sizin taşıyıcı olmanızdan dolayı bile bulaş riski söz konusu olabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.