Kot Pantolon Giyerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Anasayfa / Alışveriş / Kot Pantolon Giyerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Kot Pantolon Giyerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kot pantolon neredeyse herkesin gardırobunda bulunan olmazsa olmaz giyim ürünlerinin başında yer almaktadır. Ancak kot pantolon giydiğinizde bedeninize uygun olması ve kalıbına verdiğiniz önem kadar onu tamamlayan parçalara da çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

İşte kot pantolon giyerken hata bu hataları yapmamaya dikkat etmelisiniz.

Jean to Jean

Kot pantolonun üzerine kot gömlek ya da kot ceket giyerek kombin oluşturmayı çok severiz. Ve oldukça da çok şık bir görüntü oluşturmaktadır. Fakat bunu yaparken mutlaka aynı renk tonlarında olması gerekiyor gibi bir kural söz konusu değildir. Tam tersi farklı renk tonlarındaki kotlar ile güzel bir kontrast oluşturabilirsiniz. Ayrıca daha hoş bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.

Düz kesim kot pantolon

Düz kesim kot pantolonlar en çok tercih edilen modeller arasındadır. Ancak uzunluğunun doğru olmasına çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Düz kesim kot pantolonunuzun boyu ayak bileğine kadar olmalıdır. Çok uzun olduğunda bacaklarınızı daha iri ve şişman gösterecektir.

Paça boyları

Kot pantolonunuzun paça boyları kesinlikle eşit ölçüde olmalıdır. Pantolon boyunuzu aryalarken ölçüyü mutlaka eşit ölçüde almanız gerekmektedir.

Bel bölgesinin yüksekliği

Seçmiş olduğunuz kot pantolonun belinden bacak arasındaki kısma kadar olan mesafe çok önemlidir. Bu mesafenin sizin vücut özellikleriniz ile orantılı olması gerekmektedir. Örneğin aynı kalıba sahip bir kot pantolon kısa boylu bir kişide aşırı yüksek belli bir pantolon gibi dururken uzun boylu bir kişide yüksek bel için yeterli uzunlukta bir görüntü oluşturmayabilir. Her iki durumda da giymiş olduğunuz pantolon çok şık görünmez.

Dar çizme ile kombin

Eğer kot pantolonunuzun altına dar çizme giymek istiyorsanız ve paçalarınızı çizmenin içine sokacaksanız mutlaka skinny tarz bir kot pantolon tercih etmelisiniz. Yoksa pantolonunuz çizmenizin içerisine girdiğinde potluk oluşturacak ve kötü görünecektir.

Orta belli kot pantolonlar

Yüksek belli kot pantolonlar son yıllarda yeniden trend olmuş durumda. Hem rahat olmaları hem de şık görünmeleri sebebi ile oldukça fazla tercih edilmektedir. Ancak bunun için yüksek bel olarak tasarlanmış kot pantolonlarını tercih etmelisiniz. Orta belli kot pantolonları yüksek belmiş gibi kullanmaya çalışmak ve çok fazla yukarıya doğru çekiştirmek bacak aranızda kıvrım ve potluk oluşmasına yol açacaktır. Buda çok kötü bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Orta belli kot pantolonlarınızı beline kemer takarak şık bir şekilde kullanmayı denemeniz daha doğrudur.

Aynı şekilde orta belli bir kot pantolonu aşağıya doğru çekiştirip sanki düşük bel bir kotmuş gibi giymeye çalışmakta yine hoş bir görünüm ortaya çıkarmanıza engel olacaktır.

Vücut tipinize uygun kesim

Her yıl moda trendleri değişmekte ancak körü körüne modayı takip etmeye çalışmak ne yazık ki çok da doğru bir tercih değil. Kıyafet seçiminde ilk dikkat etmeniz gereken şey vücut tipinize uygun olup olmadığıdır. Çok harika bir kot pantolon eğer boy ve kilonuza uygun değilse çok kötü bir görüntü ortaya çıkmasına neden olacaktır. Örneğin çok kısa boylu bir kişi iseniz ve bol kot pantolon modasına ayak uydurmak istiyorsanız boyunuzun daha kısa görüneceği gerçeğini kabullenmeniz gerekmektedir.

Çok uzun skinny kotlar

Uzun zaman önce skinny kotların paçalarını kestirmeden bilek kısmını katlayarak kullanmak modaydı ancak şu dönemlerde bu tarz bir kullanım modası söz konusu değil. O yüzden kot pantolon paçalarınızın boyunuza uygun bir ölçüde kestirerek kullanmanız daha doğrudur.

Düşük belli kot pantolonlar ile kombin

Eğer üst giyimde crop ya da göbek kısmı açık kalacak şekilde kısa bir tercihte bulunmuşsanız kot pantolonunuzun yüksek bel olması daha doğrudur. Düşük bel bir kot pantolonun üzerine kısa bir üst kullanmak yanlış bir görüntü sergilemenize yol açar.

İspanyol paça kot pantolon boyu

İspanyol paça kot pantolonların olması gereken ideal boyu yerden 1,5 cm yukarıda olmasıdır. Bu ölçüden daha kısa olduğunda bacaklarınızı daha kalın gösterecektir. Tam tersi çok uzun olduğunda da zeminde sürüklenir ve çok çabuk kirlenip yıpranabilir.

Kot pantolonda beden seçimi

Kot pantolon alırken eğer 2 beden arasında kararsız kaldıysanız küçük olan bedeni almanızda fayda vardır. Çünkü zaten giydikçe esneyeceği için tam ölçünüze uygun bir hale gelecektir. Bundan dolayı bir büyük bedeni aldığınızda esneme sonrası çok bol ve kötü bir görünüme sahip olacağı için yanlış bir tercih olacaktır.

Arka cepler

Kot pantolonun arka ceplerinin şekli ve konumu vücut şeklinizi çok fazla etkileyen bir ayrıntıdır. Geniş arka ceplere sahip bir kot pantolon ile kalçalarınız olduğundan daha geniş görünecektir. Yada çok yukardan başlayan bir cep kalça şeklinizin kötü görünmesine sebep olacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.