Kozmetik Ürünleri Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Anasayfa / Alışveriş / Kozmetik Ürünleri Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Kozmetik Ürünleri Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Biz kadınlar kozmetik ürün satın almaya bayılırız bu tartışılmaz bir gerçektir. Hatta her üründen birkaç tane almak, ambalajlarının büyüsüne kapılmak ya da kokularına karşı koyamamak yüzünden makyaj malzemeleri konusunda büyük bir zaafımız vardır. Piyasada birçok farklı ürün bulunması bu satın alma hissini daha da artırıyor.

Peki, ama kozmetik ürünleri satın alırken dikkat edilmesi gereken konular neler?

Kozmetik bir ürünü satın almadan önce yüzünüzü ya da cildinizi çok iyi tanıyor olmanız ilk kural. Çünkü yüzünüzün renk tonuyla ya da yapısı ile hiç alakası olmayan bir ürünü almanız ve kullanmanız sizi güzelleştirmekten çok gülünç bir hale sokabilir. Buda özgüven konusunda büyük sıkıntılara yol açar. Öncelikle hangi renk tonlarının yüzünüze uygun olduğunu tespit etmelisiniz.

Bu tespiti evde kendiniz deneme yanılma yöntemi ile bulabilmenizde mümkün ya da kozmetik markaların satış noktalarında uygulamalı makyaj tanıtımı seanslarından yararlanarak da yapabilirsiniz. Hatta kozmetik markalarının internet sitelerinde bulunan bu konularla ilgili çok faydalı yazılar ve videolardan da yardım alabilirsiniz.

Daha sonra yapmanız gereken vücudunuzun hangi bölgesi için hangi ürüne ihtiyacınız olduğuna karar vermek. Eski çağlardaki gibi bir ruju hem dudağa hem yanağa hem göz kapağına uygulama gibi bir durum artık kalmadı maalesef. Yada kalmadı çok şükür demek daha doğru sanırım. Çünkü içeriği bakımından her ürün farklı bir bölgemiz için üretilmiştir. Eğer kozmetik ürünler hakkında çok fazla bilgi sahibi değilseniz satış danışmanlarından bu konuda yardım alabilirsiniz. Bu sayede ihtiyacınız olan doğru ürünü satın almış olursunuz.

Kozmetik bir ürün alırken içeriğine mutlaka göz atalısınız. Sizin vücut yapınıza olumsuz etki edecek bir madde içeriyor mu bunu kontrol etmelisiniz. Herhangi bir maddeye alerjiniz var ise kullanacağınız kozmetik ürünün içeriği o açıdan çok önemlidir.

Ayrıca kozmetik ürün alırken bilinmeyen ve güvenilirliği onaylanmamış markaların ürünlerini kesinlikle tercih etmemelisiniz. Üretimlerinin nasıl yapıldığı ya da içeriğinde gerçekten ne olduğu belirsiz ürünlerin kansorejen etkilere yol açıp cildinize zarar vermesine izin vermemelisiniz.

Yüzünüzde düzenli olarak kullandığınız ve herhangi bir şikayetinizin olmadığı ürünleri vücut zamanla tanımaya başlıyor. Bu nedenle ürün değişikliği yapmanız cildinizde tepkilere yol açıp olumsuz sonuçlara neden olabilir. Sürekli kozmetik ürün değişikliği yapmak ve düzenli bir ürün kullanımının olmaması cilde zarar vermektedir.

İlk kez kullanacağınız bir kozmetik ürünü yüzünüze sürmeden önce vücudunuzun başka bir bölgesinde deneme yapmalısınız. Eğer alerjik bir reaksiyona yol açacaksa bile bu vücudunuzun en çok görünen kısım olan yüzünüzde olmamalı. Alerjik test süresi 72 saattir. Eğer dirseğinizin iç kısmına sürdüğünüz ürün 72 saat içerisinde bir reaksiyona yol açmıyorsa yüzünüze rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.