Küçük Evler İçin En İdeal Köpek: Chihuahua

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Küçük Evler İçin En İdeal Köpek: Chihuahua
Küçük Evler İçin En İdeal Köpek: Chihuahua

Chihuahua cinsi köpekler rahat ve mutlu bir yaşam için çok büyük bir alana ihtiyaç duymadıkları için küçük evler onlar için yeterli bir alandır. Ve eğer sizin de eviniz bir köpek için çok küçükse ama yine de köpek beslemek istiyorsanız Chihuahua cinsi köpekleri tercih etmeniz çok doğru bir karar olacaktır.

Chihuahua’lar Meksika kökenli olduğu bilinen bir köpek cinsidirler. Meksika’nın kuzeyinde yer alan Chihuahua eyaletinin ismini almış bir köpektir. Belki de ilk o bölgede keşfedilmiş bir türdür ve o nedenle bu isim verilmiştir.

Chihuahua’ların dünyadaki en küçük köpek türü olduğu söylenmekte. Hatta Techichi cinsi köpek türünün bir devamı gibi görülmüştür. Ama Techichi’lere oranla çok daha küçük boyutlardadırlar.

Düz ve sivri kulakları ve büyük hatta pörtlek diye tabir edebileceğimiz gözleri vardır. Boyları 15-25 cm aralığındadır. Ağırlıkları da 1,3 ile 3,2 arasında değişmektedir. Kahverengi, siyah, çikolata ve gri gibi renk çeşitleri mevcuttur. Hatta çizgili ve 3 renkli olanları bile vardır. Sağlıklı bir ortamda iyi bir şekilde bakıldığında 17 yıl kadar yaşayabilirler.

Boyutlarının çok küçük olmasından dolayı kucağınızda ya da çantanızda taşımanız açısından çok rahatlık sağlar. Hatta bu sebeple Hollywood ünlüleri arasında çok tercih edilen bir köpek türüdür.
Chihuahua’lar sahiplerine çok bağlıdır. Çok hareketlidirler. Boyutları çok küçük olsa da karşısındaki büyük bir köpeğe kafa tutmak için hiç tereddüt etmezler.

Chihuahua’lar sürü halinde yaşamayı ve sosyal olmayı severler. Aksi takdirde depresyona girebilir ve hastalanabilir. O nedenle sürekli dışarı çıkarmanız ya da onunla yoğun bir şekilde ilgilenmeniz gerekecektir.

Chihuahua’lar küçük çocukları çok sevmezler. Çünkü çocukların enerjisi ve oyun tercihleri Chihuahua’ları yorabilir ya da rahatsız edebilir.

Chihuahua’lar soğuğa karşı çok hassastırlar. Bu yüzden onlara sürekli kıyafet giydirilmesinin sebebi sevimli görünmesi ya da şık durması için değil onu soğuktan korumak içindir. Hatta üşümemek için sürekli insanlara yakın durmak isterler

Chihuahua’larda kalp krizi ve epilepsi gibi hastalıklara çok sık rastlanır. Bu nedenle sağlık kontrolleri ve aşıları düzenli olarak yapılmalıdır.

Gözleri büyük ve pörtlek olduğu için düzgün ve sık temizlenmezse sık sık enfeksiyon kapabilir.

Boyutları çok küçük olduğu için Chihuahua’lara sanki bebekmiş gibi davranmanız onları rahatsız edebilir. Bir bebek kadar küçük olabilirler ama onlara yaşlarına uygun davranmanızda fayda var.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.