Küçük Mutfaklarda Dekorasyon Önerileri

Anasayfa / Dekorasyon / Küçük Mutfaklarda Dekorasyon Önerileri
Küçük Mutfaklarda Dekorasyon Önerileri

Eskiye oranla günümüzde evle artık daha küçük. Doğal olarak bu küçük evlerde mutfak için ayrılan alanda küçülmüş durumda. Nüfusun artması, ev fiyatlarının yükselmesi, ailelerin artık kalabalık olmaktan çıkıp çekirdek aile sınıfında olması gibi sebeplerle evler daha küçük inşa edilmekte. Buda küçük alanları en iyi biçimde değerlendirebilmek için dekorasyon fikirlerinde değişikler olmasına sebep olmaktadır. Mümkün olduğunca minimalist düzene geçilmiştir.

Yemek yapılan ve hatta yemek yenilen bir mekan olan mutfaklar içinde aynı durum söz konusu. Bu küçük alanların sade, havadar ve kullanışlı dekore edilmiş olmasına özen gösteririz.

Küçük mutfaklar için öneriler

Küçük mutfakları daha ferah gösterilmenin en önemli noktası duvarların ve mobilyaların açık renk olmasıdır. Hatta mutfakta yeterli büyüklükte bir camın olması mutfağın aydınlık olması açısından çok faydalıdır.

Mutfak mobilyalarınızın iç kısımlarında mümkün olduğunca bol raf sistemi yaptırıp mutfak gereçlerinizi daha rahat depolayabilirsiniz. Bunun için satılan dolap içi raflardan veya ek metal parçalardan yararlanabilirsiniz.

Mutfağınızda bulunan her noktayı en iyi şekilde değerlendirmeli ancak bunu yaparken karmaşaya neden olmamalısınız.

Mutfakta bulaşık deterjanları, bulaşık süngerleri, havlu peçeteler genelde tezgahın üzerine konulmaktadır. Bunun sebebi pratik bir şekilde elinizin altında bulunması olsa da bir diğer sebebi de bunları saklamak için ayıracak başka bir alanın olmamasıdır. Ve bu nedenle de tezgahınızın bir bölümü sürekli dağınık ve kalabalık görünür. Lavabo yanına koyabileceğiniz bir metal rafın üzerinde bu ürünleri bir araya toplayarak daha düzenli bir görüntü oluşturabilirsiniz.

Bazı mutfaklarda buzdolabı ile duvar arasında ya da buzdolabı ile mutfak tezgahı arasında bir boşluk bulunmaktadır. Bu boşluğa raf sistemi yaparak tezgahın üzerinde durması gereken gereçlerinizi bu raflara koyarak tezgahınızın daha düzenli boş olmasını sağlayabilirsiniz. Kullanmak istediğinizde yine pratik bir şekilde bu raflardan istediğinizi ürüne ulaşabilmeniz mümkündür.

Mutfakta alan kazanabilmek için sürgü yada akordiyon kapı tercih edebilirsiniz. Yada hiç mutfak kapısı kullanmayabilirsiniz. Zaten günümüzde birçok evde mutfaklarda artık kapı kullanılmamakta yada salonla bir arada olan açık mutfaklar tercih edilmektedir.

Yemek alanı olarak köşe takımlarını tercih edebilirsiniz. Bu size alan kazandırabilir. Yada açılır kapanır masaları kullanarak yemek yemediğiniz zamanlarda daha geniş bir alana sahip olabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.