Küfle Başa Çıkmanın Yolları

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Küfle Başa Çıkmanın Yolları
Küfle Başa Çıkmanın Yolları

Evinizin bir köşesinde mutlaka küf oluşuyordur eğer oluşmuyorsa çok şanlısınız demektir. Çünkü bu problem birçok evde mevcut ve sinir bozuyor.

Bazı evlerde küf oluşumu belirli zamanlarda ortaya çıksa da bazı evlerde ne yazık ki her mevsim var. Sık sık temizlik gerektiriyor ve çok uğraştırıcı olabiliyor.

Küf nedir?

Küften nasıl kurtulacağımızı konuşmadan önce küf nedir niye oluşur önce onu bilememiz gerekiyor.
Küf bir çeşit mantar türüdür. Genellikle yiyeceklerde oluşur ama bazen böyle duvarlarda da nem yüzünden oluşabiliyor. Tahta, deri, pamuk gibi maddeler küflerin besin kaynağıdır. Küf sporlarının koloni oluşturabilmesi için mekanın nemli olması yeterlidir. Anında birleşip bize iğrenç bir görüntü oluştururlar.
Küf sporlarının besin ihtiyaçlarını karşılamaları bizim kabusumuz olur. Banyo duvarlarını ve havasız yerleri çok severler. Kısa bir süre nemli bir ortam oluşması küfler için yeterlidir.

Küfün ne olduğunu öğrendikten sonra nasıl engel olabileceğimizi bakalım. Küfün neleri sevdiğini öğrendikten sonra tüm organik eşyalara karşı bir soğuma gelebilir. Ama buda her şeyiniz plastikten ya da camdan oluşması demek. Oda pek mümkün değil. Önemli olan sahip olduğumuz eşyaları küften korumaya çalışmaktır. Bunun için yapmanız gerekenler?

Küf oluşumunu engellemenin yolları

Evinizin yeterince havalandırıldığından emin olmalısınız. Özelliklede küf oluşumunun daha fazla görüldüğü bölümleri.

Mümkün olduğunca eviniz güneş ışığı almalı. Gündüzleri perdelerini kapalı tutmamaya çalışın.
Yağmurlu havalarda pencere kenarı gibi yerlerde akıntı, sızıntı oluşuyor mu kontrol etmelisiniz. Eğer varsa bunun için önlem alıcı tadilatlar yapmalısınız.

Nemli alanları en kısa sürede kurutmaya çalışın. Örneğin banyo yaptıktan sonra banyo kapısını açık bırakarak mekanın daha çabuk havalanıp kurumasını sağlayabilirsiniz.

Evinizde çiçek yetiştiriyorsanız sularının temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Kirli su ortamın nemini artırır ve havasını olumsuz etkiler.

Yağmurlu günlerin sonrasında evinizi mutlaka havalandırın.

Evinize nem kontrol edici aletlerden alabilirsiniz. Ve nem oranının 55’in altında olmasına dikkat ederek küf oluşmasını önleyebilirsiniz.

Tüm bu önlemleri almanıza ve dikkate etmenize rağmen yine de küf oluşmuşsa temizliği konusunda neler yapabilirsiniz?

Küf nasıl temizlenir?

Genelde çamaşır suyu ile çözüm oluşturmaya ve küflü alanı temizlemeye çalışıyoruz. Çamaşır suyu sayesinde görünen kötü renk yok olmuş olur ama bu küfün yok olduğu anlamına gelmez maalesef. Ve kısa bir süre sonra tekrarlar. Küf yüzünden astım ve alerji gibi rahatsızlıklarda ortaya çıkabilmekte. Küflü ortama da nefes alınması ciddi sağlık sorunlarına neden olmakta.

Küflü bölgenin temizliğini yaparken mutlaka maske takmalı ve eldiven giymelisiniz. Küf bir mantar türü demiştik bu nedenle cildiniz içinde risk oluşturmakta. Mümkün olduğunca bu bölgeye temas etmemelisiniz. Ve temizlik sonrasında bu maske ve eldivenleri mutlaka çöpe atmalısınız.

Temizlik için karanfil yağı, çay ağacı yağı ya da okaliptüs yağı temin etmelisiniz. Bu yağlar dezenfektan görevi görecektir. Eğer bu yağları bulamazsanız etkili bir dezenfektanda kullanabilirsiniz.

Eğer küf kumaş perde ya da giysilerin üzerinde ise;

Bir kovanın içerisine su doldurup içerisine bir ölçü tuz, 3 damla karanfil yağı, bir ölçü sirke ekleyin. Bu karışımlı suyun içerisine küflü olan parçayı koyup bir gece bekletin. Sabah kumaşın suyunu nazikçe sıkıp güneş ışığında kurumasını sağlayın. Kurumaya başladıkça üzerinde tuzlu bir yapı oluşacaktır. Birkaç saat bu şekilde bekletin. Daha sonra fırça ile bu tuzları temizleyin. Tuz ile birlikte küflerde parça parça dökülecektir. Daha sonra normalde kullandığınız çamaşır deterjanı ile yıkayıp yine güneşte kurutun. Bu şekilde küften kurtulmuş olursunuz.

Küf oyuncak ya da deri kumaşlarda ise;

Sirke ve karanfil yağı eklenmiş su ile küflü bölgeyi silin. Daha sonra bu şekilde bir gün güneş ışında kurumasını sağlayın. İyice kuruduktan sonra tuzla birlikte küfü fırçalayın. Daha sonra 1 lt suyun içerisine 3 damla karanfil yağı ekleyerek üzerine sıkın. Bu şekilde küf bir daha oluşmayacaktır.

Küf halı ve koltuklarda ise;

5 ölçü suyun içerisine 3 damla karanfil yağı ve yarım ölçü sirke ekleyerek küflü bölgenin üzerine sürün. Bu şekilde bir gün bekletin. Ertesi gün elektrikli süpürge ile temizleyin. Bu şekilde küften kurtulabilirsiniz.

Küf duvarlarınızda ise;

En çok küflenen bölge zaten duvarlardır. Özellikle banyo duvarları ve tavanı. Bunu önlemek için mümkün olduğunca fayansları kuru tutmaya çalışmalısınız. Eğer pencere yoksa ya da havalandırma yetersiz ise vantilatör kullanabilirsiniz. Sirkeli ve karanfil yağlı bir su karışımı oluşturun. Daha sonra bir fırça ile küflü bölgenin üzerini fırçalayın. Küf kayboluncaya dek fırçalama işlemine devam edin. Bazen bu günler alabilir. Ama küflerden kurtulmanızı sağlar.

Küf ahşap mobilyalarınızın üzerinde ise;

Karanfil yağı ve sirke karışımlı suyunuzu hazırlayın. Süpürgenizin başına bir temiz çorap geçirin. Hazırlamış olduğunuz suya batırın. Daha sonra küflü bölgeyi süpürün bu şekilde. Sonra kurumasını bekleyin. Eper tam olarak çıkmamışsa birkaç kez daha tekrar edin bu işlemi. Zamanla küf izleri yok olacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.