Kulak Deldirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Anasayfa / Güzellik / Kulak Deldirme İşlemi Nasıl Yapılır?
Kulak Deldirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kulak deldirme kız çocuklarına daha bebeklik dönemlerinde yapılan bir işlemdir. Küpe takılabilmesi için kulak memesinin delinmesi gerekmektedir. Kulak memesi dokusu yumuşak olduğu için kolayca delinebilmektedir.

Kulak delinmesi eskiden iğne ile yapılmaktaydı. Fakat günümüzde daha sağlıklı ve kolay bir şekilde kulak delme aletleri ile yapılmaktadır. Hijyen ve sağlık açısından kulak deldirme işlemini hastane ve klinik gibi güvenilir ortamlarda yaptırmalısınız. Aksesuar satan yerlerde ya da ev ortamlarında bu işlemin yapılması çok güvenilir değildir. Sağlık açısından riskli olabilir.

Bu riskler nelerdir?

Kanama
Enfeksiyon
Alerjik reaksiyonlar
Kulak sinirlerinin zarar görmesi
Kulak memesinde şekil bozukluğu ve sarkma oluşması

Kulak deldirme işlemi sadece kulak memesine küpe takmak amacı ile yapılmaz. Piercing gibi aksesuar takmak amacı ile de kulağın farklı bölgeleri de delinmektedir.

Kulakta delinebilecek doğru bölgeler:

Kulak lobu:

Kulağın en etli alanıdır. O nedenle acı hissi daha azdır. Kulakta küpe takılan kısımdır.

2. kulak lobu:

Kulak lobunun biraz daha üst kısmıdır. Kıkırdağa yakın bir alan olmasına rağmen yinede etli kısımda yer alır. İkinci bir küpe takmak için uygun alandır.

3. kulak lobu:

Kıkırdağa en yakın olan bölgedir. Bu nedenle acı hissi oluşabilir. Fakat deldirme işleminden sonra düzenli bakım uygulanırsa kısa sürede iyileşebilir.

Sarmal:

Kulağın kıkırdaklı bölgesini oluşturan yerdir. Deldirme işlemi acı verebilir. Piercing takılabilmesine uygun olarak delme işlemi yapılır.

Üçlü sarmal:

Kıkırdak ve etli alanın ortasında kalan bölgenin delinmesidir. Delme işlemi sırasında ve sonrasında ağrı duyulabilir.

Tragus:

İç kıkırdağın olduğu bölgedir. Kıkırdakta en az acının hissedildiği yerdir.

Kale:

Kulağın dış kısmında dikine olarak yapılan bir delme işlemidir. Bu kısım kıkırdak bir yapıya sahip olduğu için acı hissi fazla olabilir.

İç conch:

Kıkırdaktan oluşan bir bölüm olduğu için delme sırasında çok ağrı duyulabilir.

Kulak deldirdikten sonra ağrısı nasıl geçer?

Kulaktaki kıkırdak bölgeyi deldirdiğinizde etli olan bölgeye oranla iyileşme süreci daha uzundur. Hatta dışarıdan iyileşmiş gibi görünse de iç katmanlar hala iyileşmemiş olabilir ve bu nedenle ağrı devam eder. Bazı durumlarda enfeksiyonlar bile oluşabilir.

Bu yüzden kulak deldirme işleminden sonra ellerinizle kulağınıza dokunmamaya dikkat etmelisiniz. Kıyafetlerinizi giyip çıkartırken takılma ihtimaline karşı çok dikkatli olmalısınız.

Kulağınızın iyileşme sürecinde yara olması ve kabul tutması normal bir süreçtir. Daha hızlı iyileşmesi için antibiyotik veya ispirto içeren kremler kullanabilirsiniz. Böylece enfeksiyon kapmasını da önlemiş olursunuz. Bir pamuğa kremi sürerek kulağınıza nazikçe uygulayabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.