Kurban Etini Saklarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Kurban Etini Saklarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kurban Etini Saklarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban bayramı gelince merak edilen konuların başında “ kurban etini nasıl en doğru şekilde saklayabiliriz? ” oluyor. Öncelik tabi ki dinin emirleri gereği etimizi eşit şekilde pay edip komşulara ve yardıma muhtaç kişilere dağıtmak. Bu asıl amacımız olmalı zaten çünkü kurban kesmek kendimize et stoklamak değil etrafımızdakilerle paylaşmak. Tabi ki şuan konumuza dönecek olursak kendi payımıza düşen eti nasıl doğru şekilde saklayabiliriz onu cevaplayalım.

Kurban etini öncelikle serin bir yerde (yaklaşık 14-20 derece) 5-6 saat boyunca bekletin. Daha sonra etleri istediğin şekilde parçalayıp buzdolabına koyun. Kesimden sonra bekletilmeden direk buzdolabına konulan etler bakteri üretmeye başladığı için sağlık açısından uygun olmayan hale geliyor. O yüzden bu detaya çok dikkat etmekte fayda var.

Eti parçalara ayırmadan önce dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda tabi ki hijyen. Ellerinizin temiz olduğundan emin olmalısın. Etlerin kesileceği bıçak, kesme tahtası ve etlerin konulacağı kaplar bir gün önceden kaynar su ile yıkanmalı. Nasılsa dolapta temiz duran şeyler ne gerek var tekrar yıkanmasına diye düşünmeyelim. Ayrıca parçalama işlemi sırasında sakatat ve etleri mutlaka ayrı ayrı kaplarda muhafaza edelim.

Etler buzdolabında en fazla 5 gün saklanabilir. Eğer daha uzun bekletilirse etin rengi koyulaşmaya başlar. Bu renk değişimi etlerin bozulmuş olduğu anlamına gelmez ama yine de ette koku ve doku değişimi var mı diye kontrol etmekte fayda var. Eğer 5 gün içerisinde tüketilmeyecekse zaten hemen derin dondurucuya kaldırmakta fayda var.

Saklanacak olan etleri pay ederken bir seferde tüketilecek olan miktarı göz önünde bulundurarak saklama poşetlerine koymalıyız. Çünkü dondurulmuş eti çözdükten sonra bir kerede tüketmelisiniz. Eğer çözülmüş eti tekrar dondurmaya kalkarsanız etiniz bozulacaktır.

Dondurulmuş etinizi çözülmesi için çıkardığınızda sakın sıcak suyun içine koyarak çözülmesini sağlamayın. Çünkü bu ette bakteri oluşma hızını ve miktarını arttıracaktır. Etlerin çözülme süreci buzdolabında gerçekleşmelidir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.