Kuru Cilt Alerjisi Problemi ve Çözüm Önerileri

Anasayfa / Güzellik / Kuru Cilt Alerjisi Problemi ve Çözüm Önerileri
Kuru Cilt Alerjisi Problemi ve Çözüm Önerileri

Hepimiz mükemmel, esnek ve ışıltılı bir cilde sahip olmak isteriz şüphesiz ama çeşitli nedenler bunu engelleyebilir. Cilt tipleri kuru normal ve yağlı olarak 3’e ayrılır. Tabii ki bu 3 grup kendi içinde de gruplara ayrılmakta. Zararlı etkenler yüzünden bazen cilt tipiniz kuru ya da yağlı cilde dönebilir. Buda kuru cilt alerjisi denilen soruna yol açabilir bazen.

Kuru cilt nasıl olur?

Cildin en üst tabakası olan epiderm de yeterli miktarda nem ve yağ bulunmaması durumundan kaynaklanır. Ciltte kuru çatlak bölgeler ya da küçük ince pullar meydana gelebilir. Bu durum hem iç hem de dış faktörler sebebi ile oluşabilir. Soğuk havaların etkisi, çok sıcak duş alma, sert ya da tahriş edici bir sabun kullanmak, düşük nem oranına sahip bir ortama maruz kalmak gibi birçok farklı nedene bağlı olarak oluşan bir sorundur.

Genetik faktörler, ilerleyen yaş, astım, dermatit gibi cilt hastalıkları, ya da tiroit rahatsızlığı cildi kurutan diğer faktörler arasındadır.

Cildimiz alt tabakası 3 kattan oluşur.

En üst tabaka epidermis

Orta tabaka dermis

En iç tabaka ise hipodermis olarak adlandırılır.

Epidermis tabakası lipit ve proteinden oluşur. Lipidin görevi cildimizi nemlendirmeye yardımcı olmaktır. Çünkü cilt ihtiyacı olan yağı kaybettiği zaman nem ve koruma kalkanını da kaybetmiş olur. Buda cildin kuruması anlamına gelmektedir. Ciltte kızarıklıklar oluşabilir ve cilt problemlerine karşı oldukça hassas bir hale gelir. Sedef, egzama, kurdeşen ve dermatit gibi cilt hastalıklarına zemin hazırlamış olur.

Kuru cilt alerjisinin de bazı belirtileri bulunur. Cilt pürüzlü ve pul pul olmaya başlar. Hatta zamanla sertleşmeler bile olabilir. Örneğin kepek problemi de derinin kurumasından kaynaklanan bir cilt rahatsızlığıdır. Kuruyan ciltte oluşan pullar soluklaşır ve zamanla soyulup kendi başına dökülür. Yani kepek sorunu da bir kuru cilt alerjisi belirtisidir aslında.

Cilt kuruluğu ilerleyen dönemlerinde kaşıntıya da sebep olmaya başlar. Çok fazla kaşıdığımızda ciltte tahriş ve yaralara bile yol açabilir.

Ciltteki kuruluk bazen kabarık deri lekeleri şeklinde olur ve buda yanma gibi sebeplere neden olabilir. Ciltte kırmızı lekeler şeklinde görülebilir.

Özellikle kış aylarında ve soğuk havalarda deride çatlamalar meydana gelir. Bu çatlaklara mikropların yerleşmesi ve çoğalması ihtimali çok yüksektir. Çatlayan bölgeler kaşınma, yanma ve kanama gibi belirtiler gösterir. Uzun süre iyileşmez ve devam ederse yara oluşumuna bile yol açabilir.

Vücuttaki su ve nem oranının düşük olmasının ilk ve en belirgin göstergesi çatlayan dudaklarımızdır. Özellikle kış aylarında ve su tüketiminin yetersiz olduğu durumlarda çok kısa sürede ortaya çıkan bir sorundur.

Kuru cilt alerjisi için uygulanabilecek çözüm önerilerinden biri nemlendirici kullanımıdır. Sorunlu olan cilt bölgesine sık sık nemlendirici uygulamak tedavi yöntemidir. Üre ve laktik asit içeren nemlendiriciler aşırı kuru ciltler için çok yararlıdır. Cildin yeniden nemli ve yumuşak olmasını sağlarlar.

Nemlendirici kremler ile çözüme ulaşmayan daha ciddi cilt kuruluğu problemlerinde dermatoloğa başvurmakta yarar var. Cilt analizinden sonra tavsiye edeceği ilaç ya da kremler uygulanmalıdır.

Birçok cilt probleminin sebepleri yaşam tarzımızla da alakalıdır. Düzensiz bir hayat, aşırı stres altında olmak, üzüntüye yol açan sorunlarda cilt hastalıklarına yol açmaktadır.

Çok soğuk ya da kirli ortamlarda bulunmakta cilt kuruluğu alerjisine etki eden faktörlerdendir.

Ayrıca bazı yiyeceklerde ciltte alerjilere neden olabilir. Eğer bu tarz alerji yapan yiyecekleri tespit etmişseniz kesinlikle uzak durmalısınız.

Evde veya ofis ortamında bulunduğunuz havanın nem derecesine de dikkat etmelisiniz. Eğer ortamı havalandırma şansınız yoksa nemlendirici cihazlar ile çözüm oluşturabilirsiniz.

Çok fazla ısıysa maruz kalmakta cildi kurutan nedenlerden biridir. Çok sıcak su ile duş almak cildin doğal yağlarını yok eder nem dengesini azaltır ve cilt kuruluğuna sebep olur. O nedenle duştan sonra nemlendirici kremlerden yardım almak bu problemin önüne geçecektir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.