Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?
Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

İncir hem kendisi hem yaprakları ile oldukça faydalı olan bir meyvedir. Taze hali ile tüketilebildiği gibi kurutulmuş hali de oldukça sık tercih edilmektedir.

İçeriğinde bulunan C, K vitaminleri, potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum ve lifler sayesinde tam bir şifa kaynağıdır. Bunların yanı sıra quercetin, kaempferol, epicatechin gallat ve çok güçlü antioksidanlara da sahiptir.

İşte kuru incirin sağlığa faydaları:

Kilo vermeye yardımcı olur

Kuru incir lifli bir meyve olduğundan dolayı kilo vermeye yardımcı olur. Ancak ölçülü bir şekilde tüketilmelidir. Tatlı ihtiyacını karşılamak için ara öğünlerde kuru incir yiyebilirsiniz. Doğal bir tatlı kaynağıdır.

Sindirimi iyileştirir

Lif açısından zengin olması sebebi ile kuru incir dışkının yumuşamasını sağlar. Bu sayede kabızlığı önlemiş olur.

Diyabeti önler

E vitamini açısından zengin olması sayesinde insülin dengesini sağlar ve kan glikoz düzeylerini düşürür. Aynı zamanda sağlıklı yağları üreten bağırsak bakterilerinin gelişmesini sağlar. Böylece iştahınız düzenlenir ve diyabet riski azalır.

Kemikleri güçlendirir

Günlük ihtiyacınız olan kalsiyum miktarının bir kısmını karşıladığı için kemik sağlığı açısından önemli bir meyvedir. Bunun yanı sıra içeriğinde bulunan potasyum, fosfor ve magnezyum sayesinde kemik erimesini de önlemeye yardımcı olur.

Kalp sağlığını korur

Kuru incir antioksidanlar açısından zengin olduğundan dolayı damarlara zarar veren serbest radikallerle savaşma konusunda oldukça başarılıdır.

İçeriğindeki lifler sayesinde de sağlıklı kolesterol ve şeker düzeyine sahip olmanızı sağlar. Buda kalp sağlığınızı olumlu etkiler.

Kas ve sinir sistemine iyi gelir

Kuru incirin içinde bulunan potasyum sinir ve kas sistemi açısından oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra vücudunuzdaki sodyumu dengeleyerek tansiyonunuzu dengeler. Ayrıca içeriğindeki kalsiyum sayesinde de kas ve sinirlere çok iyi bir etki sağlamaktadır. kolorektal kanser riskini en aza indirir.

Saç ve cilt sağlığına iyi gelir

Kuru incirde bulunan antioksidanlar ve mikrobesinler saç ve cilt sağlığına çok iyi gelmektedir. Ayrıca içeriğinde bulunan A vitamini de cilde çok faydalıdır.

Kuru incirde bulunan demir ve çinko ise saç dökülmelerini önlemenin yanı sıra saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

A vitamini açısından oldukça zengin olması sayesinde hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Ve buda bağışıklığınızın güçlenmesini sağlar.

Hafızayı güçlendirir

İçerdiği antioksidanlar sayesinde hafıza konusunda oldukça faydalıdır. Alzheimer hastalığı riskini azaltır ve nörolojik hasarlara karşı sizi korur.

Kuru incirin zararları

Çok fazla tüketildiğinde ishal problemine yol açabilir.

K vitamini açısından zengin olduğu için kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişilerde ilacın etkisini azaltır.

Bazı kişilerde alerjiye neden olabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.