Kurumuş ve Çatlamış Ciltler İçin Sağlıklı Çözümler

Anasayfa / Güzellik / Kurumuş ve Çatlamış Ciltler İçin Sağlıklı Çözümler
Kurumuş ve Çatlamış Ciltler İçin Sağlıklı Çözümler

Kuru ve çatlamış cilt problemi birçok kişinin karşılaştığı bir durumdur. Bu problemin çözümü için cilt bakım ürünlerine bir sürü para vermektense evde doğal malzemeler ile daha sağlıklı çözümler üretebilmeniz mümkündür. Cildinizdeki çatlakların oluşumunu önlemek ya da oluşan çatlakları tedavi edebilmek için kullanılan doğal ürünler birçok kimyasal üründen daha etkilidir.

Çatlak oluşumunu önlemek için öncelikle beslenme şeklinize çok dikkat etmelisiniz. Beslenme programınız vücudunuz için gerekli olan tüm vitamin ve elementleri içermelidir. Bunun yanı sıra gün içerisinde yeterli miktarda su içmelisiniz. Cildinizin kurumaması ve nemini koruyabilmesi için su içmek çok önemlidir. Cilt çatlaklarının oluşmasında ani kilo alımı ve kilo kaybı çok büyük bir etkendir. O nedenle kilo kontrolüne çok dikkat etmelisiniz. Vücudunuzda yaralar olmadığı sürece düzenli olarak krem, yağ ve losyonlar sürerek nemlendirmelisiniz. Böylece daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.
Cildinize sürmek için evde doğal yağ ve maskeler yapabilirsiniz. Üstelik yapılışları ve uygulanışları oldukça basit.

Portakal yağlı maske

Malzemeler:

2 yemek kaşığı portakal yağı
2 yemek kaşığı biberiye yağı
1 çay kaşığı tarçın yağı

Hazırlanışı:

Tüm malzemeler bir kabın içerisine konularak karıştırılır ve kullanıma hazırdır.

Portakal yağı yoğun miktarda C vitamini içerir.
Biberiye yağı kan dolaşımını hızlandırıp cildin onarılmasını sağlar.
Tarçın yağı ise metabolizmanızı hızlandırır.

Haftada 2- 3 kez çatlak oluşan bölgelere masaj yapılarak sürülür.

Patates suyu

Patates suyu içerdiği vitamin ve minareler sayesinde cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olurlar.

Uygulanışı:

Büyük boy bir patatesi kalın dilimler halinde kesin. Bu dilimleri çatlaklarınızın bulunduğu bölgelerin üzerine koyun. Birkaç dakika bu şekilde beklettikten sonra soğuk su ile yıkayın.

Yada patatesleri blenderdan geçirdikten ve suyunu süzdükten sonra bu haliyle de çatlaklarınızın üzerine sürebilirsiniz.

Şeker peeling

Şeker cildinizin pul pul olmasını engellediği için daha parlak görünmesini sağlar.

Uygulanışı:

Bir avuç şekeri badem yağı ve limon suyu ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı çatlak bölgelerinize şeker tamamen eriyinceye dek sürün. Bu işlemi düzenli bir şekilde 1 ay boyunca yaparsanız değişimi göreceksiniz.

Aloe Vera maskesi

Aloe vera cildi nemlendirme ve yenilenme konusunda oldukça başarılıdır.

Uygulanışı:

Aloe vera yaprağını ikiye ayırın ve içerisinde bulunan suyun çıkmasını sağlayın. Bu suyu çatlaklarınızın olduğu bölgelere sürün.

İsterseniz içerisine E vitamini kapsülünü kırarak etkisini daha da arttırabilirsiniz.

Limon suyu

Limon suyu asidik özelliği sayesinde çatlaklar ve deri enfeksiyonları konusunda büyük fayda sağlar.

Uygulanışı:

Limonun suyunu sıkarak çatlaklarınızın üzerine sürün. İyice emilmesine dikkat edin. İsterseniz içerisine salatalık suyu da karıştırabilirsiniz. Böylece daha etkili hale gelecektir. Cildiniz limon suyunu iyice emdikten sonra soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

Hint yağı

Hint yağı cildinizdeki kırışıklık ve çatlaklara çok iyi gelmektedir. Cildinizin kolajen dengesini yeniden sağlamaya yardımcı olur.

Uygulanışı:

Hint yağını çatlaklarınız olduğu bölgelere sürdükten sonra pamuklu yumuşak bir bez ile üzerini kapatarak yarım saat bekletin. Bekletme esnasında sıcak su torbası ya da elektrikli sıcak ped ile bu bölgeyi sıcak tutmaya çalışmalısınız. 2 ay boyunca her gün bu uygulamayı yaparak cildinizdeki değişimi fark edebilirsiniz.

Kayısı maskesi

Uygulanışı:

Kayısıyı ve çekirdeğinin içerisindeki bademi mikser ile hamur haline gelinceye dek karıştırın. Daha sonra macun haline gelmiş bu karışımı çatlaklarınızın üzerine sürerek 15-20 dakika bekletin. Ardından soğuk su ile yıkayın. Her gün uygulayabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.