Leblebinin Faydaları Nelerdir?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Leblebinin Faydaları Nelerdir?
Leblebinin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir atıştırmalık olan leblebi nohutun kavrulması ile elde edilmektedir. Kalsiyum açısından oldukça zengin olan leblebi aynı zamanda yüksek lif değerine ve minerale de sahiptir. Bunun yanı sıra A,C,E,K ve B6 vitaminleri içermektedir. Potasyum, fosfat, demir, bakır, manganez, çinko ve sodyum açısından da oldukça faydalı bir atıştırmalıktır.

Leblebinin sağlığa yararları

Kilo vermenize yardım eder

İçeriğinde bulunan protein, mineral ve vitaminler sayesinde metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca tokluk hissi sağladığı için diyet yaparken ara öğünler için çok uygundur.

Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur

Kandaki kolesterol oranını dengelemeye yardımcı olduğundan dolayı kötü kolesterolün düşmesini sağlar. Bu özelliği ile de kalp ve damar sağlığı açısından faydalıdır. Düzenli olarak leblebi tüketen kişilerde kalp krizi ve felç riski en aza inmektedir.

Midenizi rahatlatır

Leblebi lif açısından oldukça zengin olduğundan dolayı bağırsak florasını dengeleyip bağırsaklarınızda bulunan faydalı bakterilerin sayısının artmasını sağlar. Sindirim sisteminizin daha düzenli çalışmasına yardımcı olur. Gastrit ve reflü gibi mide problemlerine iyi gelir. Düzenli olarak tüketildiğinde kolon kanseri riskini azaltır.

Hafızayı güçlendirir

İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde sinir hasarlarının önlenmesini sağlar. Beyninizin daha hızlı çalışmasını sağlar. Bu da unutkanlık sorunu oluşmasını engeller. Sinir hücrelerini iyileştirdiği için depresyon, stres, anksiyete gibi ruhsal rahatsızlıklara da iyi gelmektedir.

Kansızlığı önler

İçeriğinde bol miktarda demir bulunduğu için demir eksikliğinden dolayı oluşan kansızlık sorununa iyi gelir.

Kan şekerinizi dengeler

Kandaki yüksek şekerin düşürülmesine yardımcı olarak kan şekerinizin dengede kalmasını sağlar. Düzenli leblebi tüketildiğinde Tip2 diyabet riskini azaltır.

Kas ve kemik sağlığına fayda sağlar

İçeriğinde bulunan kalsiyum, demir ve potasyum sayesinde kas ve kemik gelişimine yardımcı olmaktadır. Ayrıca kas ağrılarının tedavisinde, kramp ve kas kasılmalarının oluşmasını engellemede oldukça faydalıdır. İlerleyen yaşlarda meydana gelen kemik erimesi problemini de önlemeye yardımcı olur.

Anne sütünü artırır

Folik asit açısından oldukça zengin olan leblebi hamilelik ve emzirme döneminde süt oluşumunun artmasını sağlar. Ayrıca hamilelik döneminde oluşan bulantı ve mide ağrılarını azaltır.

Bağışıklığınızı güçlendirir

Leblebi içeriğinde bulunan demir ve kalsiyum sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve vücut direncinin artmasını sağlar.

Böbrek taşı oluşumunu engeller

Düzenli olarak leblebi tüketmek böbreklerde taş oluşmasını ya da oluşan taşın daha çabuk bir şekilde düşürülmesini sağlar. Eğer taş ve ya kum düşürme gibi bir durumunuz söz konusu ise ilaç tedavisinin yanı sıra leblebi tüketebilirsiniz.

Göz sağlığına iyi gelir

Leblebi içeriğinde bulunan A ve C vitaminleri sayesinde göz sağlığının korunmasına ve daha iyi bir görüş yeteneği kazanmanıza yardımcı olur.

Leblebinin Zararları

Çok fazla tüketildiğinde kabızlık ve hazımsızlığa sebep olabilir. Günde 1 avuç leblebi tüketmeniz yeterli olacaktır. Aşırı tüketiminde mide problemleri oluşabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.