Lens Kullanmaya Yeni Başlayacaklar İçin Öneriler

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Lens Kullanmaya Yeni Başlayacaklar İçin Öneriler
Lens Kullanmaya Yeni Başlayacaklar İçin Öneriler

Gözlerimiz hem dünyaya açılan penceremiz hem de estetik açıdan çok önemli bir organımızdır. Bu nedenle görme problemi yaşayan ya da renk değişikliği isteyenler için lens kullanmak oldukça faydalı bir çözümdür. Gözlerinde problem olup gözlük kullanmak istemeyenler için oldukça kullanışlıdır.

Lens Çeşitleri

Lensler Numaralı lensler ve Renkli lensler olmak üzere 2 temel gruba ayrılır. Ancak detaylı incelenmek istenirse 1 aylık lensler, 2 yıllık lensler, yumuşak torik lensler, gaz geçiren sert kontak lensler, yumuşak lensler, bifokal lensler, prostetik lensler, pigyy-back lensler, hibrid lensler, renkli lensler, kromojen lensler gibi birçok çeşidi mevcuttur.

Lens Nasıl Takılır?

İlk kez lens kullanmaya başlandığında bu konuda endişe yaşanması çok normaldir. Basit olsa da çok dikkatli bir kullanım gerektirir.

Lensinizi takmadan önce ilk yapmanız gereken şey ellerinizi çok iyi bir şekilde yıkamaktır. Yada özel bir solüsyonla dezenfekte edebilirsiniz.

Daha sonra lensi avuç içinize alarak temizliğini, sağlamlığını ve ters yüz olmamış olmasını kontrol etmelisiniz.

Kontrolünüzü yaptıktan sonra lensi işaret parmağınızın ucuna alın. Diğer elinizle de bu esnada
göz kapağınızı yukarı doğru kaldırın. Yukarı bakarak lensi gözünüzün beyaz tabakasına dikkatli bir şekilde yerleştirin. Ve sonrasında aşağıya doğru bakın. Böylece lens yerine yerleşecektir. Parmaklarınız ile gözünüzü açık tutup bu sırada aşağı ve yukarı bakmaya devam edin. Lens gözünüzün içine iyice otursun.

Daha sonra aynı işlemi diğer gözünüz içinde uygulayın.

Lens Nasıl Çıkarılır?

Lenslerinizi çıkartmadan önce yine ellerinizi çok iyi bir şekilde dezenfekte etmelisiniz.

Daha sonra ışığın yeterli olduğu bir alana geçerek yukarıya doğru bakın.

Bir elinizin işaret parmağı ile göz kapağınızı kaldırın. Diğer elinizin orta parmağı ile de göz kapağınızı aşağı doğru çekin.

Daha sonra işaret ve başparmağınızın uç kısımları ile lensi çok hafif bir şekilde sıkarak gözünüzden aşağıya doğru kaydırarak çıkartın. Bunu yaparken çok fazla bastırmamaya dikkat etmelisiniz.

Lensi çıkartınca diğer elinizin avuç içine alın ve lens kutunuzun içine koyun.

Aynı işlemi diğer gözünüzdeki lensi çıkartmak için uygulayın.

Lens Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Lenslerinizi muhafaza ettiğiniz kutunun içerisinde mutlaka lens solüsyonu dolu olmalıdır. Ve bu solüsyon her kullanım sonrası mutlaka değiştirilmelidir.

Lens kutularınızda belirli aralıklarla yenilenmelidir. Bu süreç genellikle 1 aydır. Lens kutunuzu 1 ay sonra yenisi ile değiştirmelisiniz.

Solüsyon şişeninizin kullanım esnası dışında ağzının açık kalmamasına dikkat etmelisiniz.

Solüsyonunuzun son kullanma tarihine çok dikkat etmelisiniz.

Lenslerin Kullanım Süresi Ne Kadardır?

Lenslerin kullanım süresi birbirinden farklıdır. Bazı lensler 1 ay gibi kısa bir süre kullanım için üretilmişken bazıları 1 ya da 2 yıl süre ile kullanılabilmektedir. Bu tamamen lensin markasına ve üretildiği malzemeye bağlıdır.

Lensinizi kullanım süresinden daha fazla kullanmak lensin üzerinde protein ve yağ birikmesine neden olur. Buda gözünüzün enfeksiyon kapmasına yol açar. Lensin kullanım süresini aşmak gözünüzde ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu nedenle bu konuda çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.