Libidoyu Yükselten Etkenler

Anasayfa / Cinsellik / Libidoyu Yükselten Etkenler
Libidoyu Yükselten Etkenler

Libido denilen şey kişinin yaşam gücünü ve davranışlarının temelini oluşturan cinsel içgüdüdür. Libido seviyesi herkeste farklılık gösterdiği için kıyaslama yapmak çok yanlıştır. Bunun yerine libidonuzun yüksek olduğunu düşünüyor yada günlük yaşantınıza etki ettiğini fark ediyorsanız bunun neden kaynaklandığını ve çözüm önerilerinin neler olabileceğini araştırmalısınız. Bugün ki konumuz tamda bununla alakalı.

Yüksek libidoya neler sebep olur?

Hormonlarımız

Hormon ve cinsel dürtü denilince akla ilk gelen testosterondur. Asıl görevi cinsiyetler arasında cinsel işlev ve arzudur. Tertosteron seviyenizin yüksek oluşu otomatikman libidonuzun da yükselmesine yol açar. Ergenliğe girme yada düzenli egzersiz yapıyor olmak testosteronu yükselten faktörlerdir. Aynı zamanda progesteron ve östrojende libidoyu etkileyebiliyor.

Örneğin birisiyle yeni tanıştığınız o romantizm ve heyecan dolu ilk günlerde hormonlar hemen harekete geçiyor ve libidonuzu yükseltiyor. İlişkilerin ilk zamanlarındaki cinsel çekim oranının daha yüksek oluşu bu sebeptendir.

Diyet

Bazı yiyecekler afrodizyak etkisi yaratarak libidoyu yükseltebiliyor. Örneğin peynir ve çikolata içerisinde bulunan feniletilamin maddesi buna örnektir. Bu madde sevgi hissiyatına tepki olarak beyin tarafından üretilmekte olan doğal bir amfetamindir. Avokado, istiridye ve omega-3 yağları da afrodizyak etkili yiyeceklerdendir. Hormonları ve cinsel sağlığı etkileyen mineral ve vitamin içerdiklerinden dolayı libidonun artışında rol oynar.

Alkol

Alkol içildiğinde kişilerin kendini daha rahat hissediyor oluşları libidoları da harekete geçirmekte etkilidir. “Sarhoştum hatırlamıyorum” gibi muhabbetlerin kaynağı olabilecek durumlar oluşabilir. içki içildiğinde libidonuzun esiri olabilmeniz gibi kötü sonuçlarda doğurabilir.

Çok sık mastürbasyon yapmak

Çok sık mastürbasyon yapıyor olmak libidonuzu hem doğrudan hem de dolaylı olarak artışa geçirir. Yani fizyolojik açıdan uyarılıp aktif olabilmek için mastürbasyon dahil cinsel hayatın düzenli olması gerekmektedir. Uzun süre stres altında olmak, bir partnerinizin olmaması gibi durumlar libidoda düşüklüğe sebep olacaktır.

Regl dönemi

Regl dönemi başlamadan öncesi ve regl döneminde normalde olduğundan daha fazla cinsel dürtü hissedilebilir. Yumurtalıkların oluşumunda geçen süre boyunca östrojen ve testosteron seviyelerimiz yükselişe geçmekte. Ve bu iki hormonun seviyelerindeki yükseliş cinsel dürtüyü de arttırabilir. Aynı durum hamilelik döneminde de görülebilir. Ayrıca genital bölgeye giden kan akışındaki yoğunluk bu dürtüleri tetikleyip arttırıyor.

Tuvalet ihtiyacı

Eğer tuvaletiniz geldiğinde hemen ihtiyacınızı gidermek yerine bekletiyorsanız bu cinsek dürtülerinizin tetiklenmesine sebep olabilir. Vajina, klitoris ve üretra bölgeleri birbirine çok yakın olduğu için içi dolu bir mesane doğal olarak cinsel organlara da baskı uygular ve buda cinsel uyarılma sağlayabilir.

Mevsim geçişleri

Çeşitli araştırmalar sonucunda yaz aylarında erkek testosteronların düşük olduğu aksine sonbaharda artış gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Buda mevsimlerin, ayların hatta hava durumunun bile cinsel istek artışına ya da azalışına etki ettiğini gösteriyor. “Beni bu güzel havalar mahvetti” şiirini hiç bu açıdan düşünmüş müydünüz?

Çevresel faktörlerin etkisi

Çevresel faktörler libido konusunda büyük rol oynar. Örneğin çekici bulduğunuz biriyle yan yana olmanız, partnerinizle erotik mesajlaşmanız ya da yeni evlenmiş olmanız libidonuzun artmış olmasına birkaç neden.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.