Lilyum Çiçeğinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Lilyum Çiçeğinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Lilyum Çiçeğinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Lilyum çiçeği zambakgiller familyasına ait bir çiçek türüdür. Soğanlı bir bitkidir. En bilinen rengi beyazdır. Her mevsim yetiştirilebilmektedir ve bu özelliğinden dolayı da çok sevilir. Lilyum çiçekleri zambak ismi ile de bilinir. Asalet ve zarafet simgeleyen bir çiçektir. Ve çok hoş bir kokusu vardır.

Beyaz lilyum, aynı zamanda temizlik ve saflığı da simgelemektedir.  Bu sebeple genellikle gelin buketlerinde ve gelin masalarında kullanılan çiçektir.

Lilyum çiçeğinin yetiştirileceği ortam güneş ışığını dik şekilde ve doğrudan almamalıdır. Bulunduğu ortam yeterince aydınlık olmalı ve gün ışığını filtrelenmiş şekilde almalıdır. Belirli aralıklarla lilyuma besin ve vitamin takviyesi vermeniz gerekir. Ayrıca toprağının yılda bir kez değiştirilmesi gerekir.

Lilyumu tek soğanlık saksılarda yetiştirmeniz daha doğrudur. Soğanın etrafında 4 parmak boşluk kalacak genişlikte bir saksı büyüklüğü yeterlidir. Eğer aynı saksıda birden fazla lilyum yetiştirecekseniz her soğan arasında yeterli boşluklar kalacak büyüklükte bir saksı tercih etmelisiniz.

Lilyum soğanını saksıya dikerken önce saksının yarısını toprakla doldurun. Daha sonra lilyum soğanının filizlenen tarafı yukarda olacak şekilde toprağın içerisine yerleştirilir. Özenli bir şekilde yerleştirdikten sonra soğanın üzerini toprakla kapatın. Kullanılan toprağın yapısı gevşek dokuda olmalı ve soğanın üstü çok sıkı kapatılmaması gerekiyor. Bu sayede soğanın filizleri topraktan dışarı rahatça çıkabilir.

Lilyumun toprağını sularken nemini alacak şekilde sulanmalıdır. Bu sayede çiçek büyüyüp yetişirken çok daha canlı ve güzel bir görünüme sahip olacaktır. Gün aşırı sulanması en doğrusudur. Lilyumlar bol sulanmayı severler. Hatta yaz aylarında su ihtiyacı artacağı için daha sık bile sulanabilir.

Lilyumlar soğuk ortamı sevmezler. O nedenle bulunduğu ortamın sıcaklığının 20-26 derece arasında olmasına özen göstermelisiniz. Sonbahar mevsiminde dikilirse çiçek açması için en uygun zamandır. Nisan ayında filizlenmeye başlar. Mayıs ve Temmuz ayları arasında da çiçeklenmeye başlar.

Lilyum soğanını dikerken çok hızlı olmalısınız. Soğan çok bekletilip zarar görürse canlılığını yitirebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.